Test obuvi Salewa Wildfire GTX

6 min čtení 01. 02. 2019

Pro horskou značku Salewa je model Wildfire jedním z ikonických. Dokonale padnoucí, pohodlná, technická, lehká, nástupová bota s voděodolnou a prodyšnou membránou GORE-TEX® Extended Comfort a vysoce přilnavou podešví POMOCA Speed Mtn, která si hravě poradí s rychlým nástupem, strmým terénem i skalními úseky, které se vám postaví do cesty při vašem dobrodružství.

„Tuhle nízkou trekovku prostě chceš!“, řekl jsem si a pustil se do testování. Navíc jsem stejný model v dámském provedení pořídil i manželce. Testovali jsme oba v průběhu roku 2018 na Šumavě, v Totes Gebirge i na ferratách v oblasti Lago di Grada. O našich zkušenostech se s vámi rád podělím.

Pánská nízká treková obuv Salewa Wildfire MS GTX

Blátivá Šumava

Sotva se nám boty objevily v botníku, naplánovali jsme první testovací výlet na náš oblíbený nejvyšší šumavský vrchol Velký Javor. Obě starší děti už tam byly několikrát, nejmladší zatím tu čest neměl. Pokaždé to byl výlet opepřený nějakým neplánovaným dobrodružstvím a nejinak tomu bylo i tentokrát. Květnová bouřka nás docela překvapila, ale testování vlastně pomohla. Kluzké kameny, bláto… Jen ať se ukáže, co boty umí. Bouřky a bláto tam, kde docela komplikují život, jsme asi přitahovali. Stejné štěstí jsme měli třeba i na ferratě Sasse u jezera Lago di Idro.
Pánská nízká treková obuv Salewa Wildfire MS GTX vhodná na jakýkoliv povrch za sucha i za mokra

Ve sportovním stylu

Boty Salewa Wilfire GTX nás zaujaly neotřelým agresivním designem. Působí už od pohledu velmi sportovně a svižně. Designové prvky navíc nejsou samoúčelné, ale jejich použití má své důvody, které do sebe zapadají a tvoří opravdu funkční celek. Po obutí získáte příjemný pocit, že máte nohu pevně obepnutou a v botě skvěle sedí. Tento pocit se při dlouhodobém používání vlastně jen umocňuje a to i v krkolomném terénu. Může za to použitý vnější síťovaný materiál, který je pevný, prodyšný i pružný, a na síťovině je natavená gumová mřížka. Společně tvoří celek pojmenovaný výrobcem EXA SHELL 3D. Gumová mřížka navíc brání i bezprostřednímu kontaktu síťoviny s kameny nebo dalšími předměty, které by ji mohly poničit.  

síťovaný svršek s gumovou mřížkou tvoří celek pojmenovaný EXA SHELL 3D

Stabilní s dítětem na zádech

Hodně jsem toho na výletech nachodil s nestabilním 15kg břemenem na zádech – nejmladším synem v nosítku.  Skvěle se při tom osvědčil Salewou patentovaný 3F System na patě, díky kterému se bota dotáhne při šněrování také v oblasti paty, pojistí se bezprostřední trvalý kontakt nohy s podešví i stabilita kotníku. Další korálek do mozaiky celkové stability nohy při chůzi a tuhosti boty v torzi.
 

Pánská nízká treková obuv Salewa Wildfire MS GTX má perfektní stabilitu i s 15kg zátěží na ádech

Šněrování do špičky

Šněrování vedené až hluboko do špičky tzv. „Climbing Lacing“ pak kromě jiného umožňuje nastavit šířku boty v oblasti špičky přesně podle uživatelovi nohy. Bezva věc, pokud se pohybujete v technickém terénu na skalách nebo kamenech. Ploché tkaničky se nerozvazují a kovovými očky dobře kloužou. Přesné a trvalé dotažení je tedy opravdu hračkou.

šněrování vedené až hluboko do špičky umožňuje nastavit šířku boty v oblasti špičky přesně podle nohy -Salewa Wildfire MS GTX

Uživatelský komfort

Uživatelskému komfortu také přispívá kvalitní, prodyšná, pratelná a hlavně lehká stélka Ortholite. Kompaktní nepromokavá a prodyšná „botička“ z membrány GORE-TEX® Extended Comfort je umístěná mezi podšívkou a vnějším materiálem. Spolehlivě vždy zajistila suchou nohu v případě nepříznivého počasí a chůze v mokru. Spodní část boty je z praktických důvodů olemována gumovou obsázkou a na špičce má bytelný okop

Kvalitní, praktická a lehká stélka Ortholite v trekové obuvi Salewa MS Wildfire GTX

Luxusní tlumení i grip

Další kouzlo bot Salewa Wilfire GTX jsme objevili v podešvi a mezipodešvi. Brzo jsme zjistili a ocenili, jak příjemně jsou boty tlumivé, a přitom dostatečně tuhé pro lezecké úseky. Podešev je proti starší verzi zcela nová. Jedná se o podešev POMOCA SPEED MNT, která byla vyvinutá speciálně pro model Salewa Wildfire s lezeckou zónou „precision climbing zone“ ve špičce pro jisté stoupání i po malých stupech. Prvotřídní přilnavost za sucha i na mokrých tvrdých površích, kterou jsme prověřili opravdu důkladně, je dána novou směsí gumy POMOCA Butilic. Nový je také design vzorku podešve. Tentokrát se vývojáři vyhnuli kulatým gripům. Zvolené kosočtverce umístěné delší stranou kolmo na směr pohybu jsou v trakci nesrovnatelně lepší. V praxi obstály za každých podmínek, kromě hlubšího jílovitého bláta. V něm samočištění nefungovalo a boty pak klouzaly. Nicméně to byla skutečně extrémní situace, a jakmile bahnitý úsek na ferratě Sasse skončil, podešev se brzy vyčistila a na vlhkých kamenech zase fungovala ke spokojenosti.

Kosočtvercové gripy na podešvi nízké trekovky Salewa Wildfire MS GTX
Perfektní fixace kotníku a paty díky 3F systému v obuvi Salewa Wildfire MS GTX

Shrnutí

Vývojáři Salewy si v Montebelluně dali na Salewa Wildfire GTX opravdu záležet. Tohle botu můžeme s naprosto čistým svědomím doporučit i tomu nejnáročnějšímu horalovi. Na druhou stranu udělají dobrou službu i sportovně založené mamce s miminem v kočárku, která stráví spoustu času v městském parku na přírodních cestách. Botu lze zakoupit i v prodyšnějším provedení bez membrány GORE-TEX®.

Pánská nízká treková obuv Salewa Wildfire MS s voděodolnou membránou Gore Tex

 
 

Výhody:

  • široká využitelnost od trekování až po technické úseky na skalách
  • velmi dobrá stabilita chodila – 3F a EXA SHELL 3D system
  • skvělý grip a trakční vlastnosti podešve POMOCA SPEED MNT
  • v běžných podmínkách spolehlivé samočištění podešve
  • pohodlné a dobře tlumivé
  • funkční značková vnitřní stélka Ortholite


Nevýhody:

  • v extrémním mazlavém blátě se podešev ucpe a klouže
  • s největší pravděpodobností nebudou sedět uživatelům se širokým chodidlem

 TEchnické detaily:

Obuv Salewa MS Wildfire GTX

Pánská nízká treková obuv Salewa Wildfire MS GTXsvršek: síťovina uzavřená EXA Shell 3D mřížkovou konstrukcí
membrána: GORE-TEX® Extended Comfort
stélka: OrthoLite
podešev: POMOCA Speed Mtn
fixace paty: 3F Systémem
hmotnost: 410g (1/2 pár ve velikosti 9 UK)

Cena: 4 399,-

Obuv zakoupíte na našem e-shopu i kamenných Rock Point prodejnách.
 

 

Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey