Test obuvi Salewa Ws Mtn Trainer Lite

4 min čtení 30. 06. 2020

Kouzlu jihotyrolské značky Salewa jsem propadla před více než šesti lety při svých toulkách po Dolomitech. Tehdy jsem ji poprvé zaregistrovala na italských turistech. Od té doby tvoří Salewa nedílnou část mého šatníku i botníku. A nedám dopustit zejména na obuv této renomované značky. Nabídku otestovat model Mtn Trainer Lite jsem proto s radostí přijala.

Původním záměrem bylo testováni bot v rakouských Alpách. Kvůli zavřeným hranicím se tak nestalo, ale troufám si říci, že téměř tříměsíční každodenní nošení a zkoušení jejich odolnosti v rámci různých aktivit, je podrobilo daleko náročnějšímu a důslednějšímu testu.

lehké nástupovky Salewa Mtn Trainer Lite

Spolehlivá podešev Pomoca

Model Mtn Trainer Lite je odlehčenou verzí dlouholetého veleúspěšného modelu Mtn Trainer. Největší rozdíl tkví ve směsi použité u podešve. Zatímco ostatní modely Mtn Trainer spoléhají na Vibram, pro verzi Lite zvolil výrobce podešev Pomoca Mtn Trainer Lite. Tenhle, pro někoho možná riskantní krok, osobně velmi oceňuji.

Pomoca je Vibramu zdatným konkurentem, což se mi potvrdilo i u těchto bot. Podešev velmi dobře „pracuje“ v kamenitém i mokrém terénu a ani po častém chození po tvrdém povrchu nejeví výrazné známky opotřebení. Celková stavba podešve je robustní, s dropem 15 mm (pozn. výškový rozdíl mezi patou – špičkou).

Pomoca podešev bot Salewa Mtn Trainer Lite se skvěle osvědčila na kamení, i mokrém

Charakteristickým detailem je hrubý, drsný vzorek. Ten ve mně i po delším užívání stále budí rozpaky. Bota je díky němu sice stabilní, lépe přilne k povrchu, na druhou stranu zachytává drobné kamínky či klacíky a ty zůstávají ve vzorku, což není příjemné.

Salewa Mtn Trainer Lite s Pomoca podešví a robustním vzorkem

Odolný svršek

Svršek boty tvoří odolná textilie se zpevňujícími gumovými pásky, obsázkou a okopem. I přes absenci membrány dobře odolává vlhkosti. Voděodolnost jsem zkoušela v mokré trávě, za lehkého deště i v potoce.

Prvním místem, které propustilo vlhko, byl lepený spoj podešve a svršku, následně jazyk, svršek odolával nejdéle. V žádném případě se ale nejedná o nepromokavou botu, při delším pobytu v mokru či dešti bota vodu propustí (pro tyto účely je dostupná verze s Gore-Tex membránou).

Salewa Mtn Trainer Lite nejsou s Gore-Texem, proto pozor na vodu

Spolehlivý 3F System

Perfektní fixaci nohy zajišťuje skvělý 3F System spolu se šněrováním do špičky. Díky nim je zabráněno tvorbě nepříjemných puchýřů. Střihově jsou boty vhodné i pro lidi se širší nohou a vyšším nártem.

Salewa Mtn Trainer Lite mají podešev značky Pomoca

Robustní design

Jediným „nedostatkem“ je pro mě design. U Salewy jsem zvyklá na jejich typickou sportovní eleganci. Tento model na mě působí robustně, v porovnání s dalšími Salewa modely mého botníku...

porovnání Salewa bot
 Zleva: Mtn Trainer Mid GTX, Mtn Trainer Lite, Wildfire Edge, Ultra Train, Firetail, Firetail GTX

Závěrem

Salewa opět nezklamala, nebála se riskovat při volbě podešve, použila svůj osvědčený 3F System a znovu vytvořila spolehlivého parťáka pro horská dobrodružství.

Skvěle lehké Salewa Ws Mtn Trainer Lite

Výhody:

  • spolehlivá podešev Pomoca
  • svršek odolný proti mechanickému poškození
  • stahování do špičky, 3F System
  • velmi dobré tlumení došlapu


Nevýhody:

  • robustní design

Technické detaily

Boty Salewa MS Mtn Trainer Lite

svršek: oděru vysoce odolná textilie, zpevňující pásky z TPU
podešev: Pomoca S Path
mezipodešev: EVA
hmotnost: 340 g

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

Doprava
zdarma

Salewa

boty

WS MTN TRAINER LITE

3 699 Kč

 

TestovalA:

Jitka OrišováJITKA SCHINZELOVÁ

Univerzální holčina, která nezkazí žádnou srandu. Práci v Rock Pointu bere jako výzvu, protože kdykoli se k ní dostane nějaká outdoorová novinka, bere to jako příležitost vyzkoušet něco nového a posunout se dál. Když zrovna není v práci, tak se potuluje venku se svojí fenkou Karamelkou, čistí hlavu při florbalu nebo vyrazí na chatu uprostřed lesa. Ráda by se konečně, po několika neúspěšných pokusech díky počasí, dostala na vrchol Marmolady. Dalším důležitým bodem v jejím outdoorovém diáři je Everest a jeho okolí, ale to si nechává na později.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Tahle bludička se stala mou oblíbenkyní pro spoustu aktivit. Kde všude ji využijete a jaký výkon dokáže podat si přečtěte v Káti recenzi...
Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey