Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Zamberlan Rolle Evo

V letošním roce dorazila na pulty českých outdoorových obchodů novinka od značky Zamberlan - trekingové boty Rolle Evo 900 GTX. Možnost otestovat je jsem s radostí využil! V první části recenze představím testovanou botu, v druhé čemu jsem ji vystavil a jak obstála.

 

Rolle Evo 900 GTX

Bota Zamberlan Rolle Evo 900 GTX je treková bota určená do středně náročného terénu se střední zátěží. Jinak řečeno: bohatě stačí na cesty po značených chodnících v Tatrách a není ani zbytečně robustní a těžká na kratší výlety po českých horách. Je vyrobena z kvalitní 2,0 – 2,2 mm hrubé kůže Perwanger®, s minimem švů a  voděodolnou úpravou Hydrobloc®. Samotná kůže tak odolá vodě po dobu delší, než osm hodin. Samozřejmostí je ovšem i podšívka s membránou Gore-Tex®, takže nepromokavost je zaručena na 100 %.

boty Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX Man

Flexibilita bot

Dodatečnou ochranu tvoří gumová obsázka, tzv. okop špičky. Je dostatečně velký, aby chránil botu před poškozením, způsobeným zakopnutím, nakopnutím kamene a podobnými situacemi, jejichž četnost zpravidla roste s blížícím se koncem túry. Na druhou stranu je okop dostatečně malý, aby dovolil botě přizpůsobit se noze, například roztáhnout se do šířky. Pro lepší flexibilitu nohy je bota v zadní části relativně nízká, nicméně systém vázání tkaniček FLEX-SYSTEM® pohodlně obepíná kotník a poskytuje dobrou podporu.
 

okop bot Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX M
Systém vázání tkaniček Flex-system pro pohodlné stažení kolem kotníku

Vibram to jistí

Mezipodešev je tvořena relativně měkkou polyuretanovou pěnou, zajišťující měkký došlap, bota přeci jen není určena na chůzi s 25kilovými batohy. Podešev Vibram® Curcuma zajišťuje odolnost a dobrou přilnavost.

Bez puchýřů

Bota má specifický tvar zadní části: při pohledu z profilu si můžeme všimnout nápadně velké paty. Tato konstrukce zmenšuje tlak na patu v případě strmých stoupání do kopce a pomáhá předcházet tvorbě puchýřů (jak mi potvrdil i známý, který si Rolle Evo pořídil asi měsíc přede mnou a byl spokojen, naprosto bez puchýřů). Mně tento tvar zhruba po týdnu začal činit mírné problémy, které jsem naštěstí rychle vyřešil.

boty Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX M

Přechod slovinských hor

Do hor vyrážím převážně za pocitem volnosti, který v naší společnosti postrádám. Proto mám rád přechody hor na těžko, se stanem a zásobou jídla, kdy mi nikdo neříká, co smím a co ne, kde budu spát, si vyberu sám a široko daleko nikdo není. Na letošní léto jsem měl naplánovanou cestu Slovinskem, z Mariboru do italského Terstu, přes všechna největší pohoří, která se ve Slovinsku nacházejí. Když se mi potom naskytla možnost otestovat boty Rolle Evo 900 GTX, bylo jasné, co si na cestu obuji. Tedy, nejdřív jsem je pořádně vyzkoušel v Rock Pointu Arkády Pankrác, kde jsem v nich nějakou tu hodinku strávil, abych poznal, že mi opravdu sedí. Není nic horšího, než vybrat si špatné pohorky.

boty Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX M

Chůze po různých površích

Během 460 km dlouhé trasy se vystřídaly různé typy terénů: od štěrkových cest přes kopečky připomínající Moravskoslezské Beskydy až po Julské Alpy, plné jištěných úseků a ostrých skal. Mohl jsem tak otestovat boty na mnoha površích. Během prvních tří dnů se moje nohy přeci jen trochu musely přizpůsobit botě, takže se objevily dva mikropuchýřky na patách. Následovalo asi 5 dní naprosté pohody, ale pak mi v důsledku již zmíněného vyboulení zadní části trochu napuchla achillovka v místě horního okraje boty a dostavila se mírná bolest při chůzi po rovině; do kopce i z kopce to bylo kupodivu v pohodě. Zánět šlachy to naštěstí nebyl, po pár dnech stagnujícího stavu jsem si na otok napatlal Voltaren a ejhle: fungovalo to a zbytek treku jsem již absolvoval v naprosté pohodě i bez mastiček.  

test trekovek Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX M

22 dní v pohybu

Boty jsem měl na nohou 22 dní a sloužily opravdu dobře. Nepromokly v celodenním dešti ani během pochodu mokrou trávou a ani jednou mi neuklouzly na skále, a to jsem je opravdu zkoušel na hodně ukloněných svazích. Při detailním pohledu na okop jde vidět, že se činil a kdejakému poškození kůže pod sebou zabránil. Polyuretanová (PU) podešev zajišťuje dostatečné tlumení, a tak závěrečnou, 48 km dlouhou etapu z poloviny po zpevněných cestách moje šlapky přežily relativně v pohodě.

Chvíli to sice trvalo, ale nakonec jsme k sobě cestu našli. Boty Zamberlan Rolle Evo 900 GTX a celou značku budu rozhodně doporučovat!

O značce Zamberlan

Značka Zamberlan byla založena již v roce 1929 italským milovníkem hor a obuvníkem Giuseppe Zamberlanem. Už téměř devadesát let spolupracuje se světoznámým výrobcem podešví Vibram, má vlastní patenty a používá nejlepší dostupné technologie, a proto poskytuje zákazníkům jedny z nejkvalitnějších bot na trhu. Zamberlan nepodlehl migračním tendencím přesunout výrobu do jihovýchodní Asie a boty vyrábí převážně v podhůří Malých Dolomit. Rodina Zamberlanů má lásku k horám v krvi, což dokazuje fakt, že v současné době firmu řídí vnuk zakladatele, Marco Zamberlan, který výrobky testuje na vlastní kůži: například k 85. výročí založení firmy podnikl výpravu na Ama Dablam, nepálskou horu vysokou 6 856 metrů.
 


Technické detaily


boty Zamberlan 900 ROLLE EVO GTX ManBoty Zamberlan Rolle Evo 900 GTX

svršek: 2,0 -2,2 mm Perwanger kůže s úpravou Hydrobloc + polyamidová textílie
podšívka: GORE-TEX Performance Comfort
podešev: Vibram Curcuma
mezipodešev: PU Wedge

MOC cena: 5.499,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


 

 


Michal BelinaTestoval:

MICHAL BELINA

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2012
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2017
V Rock Pointu jsem od roku: 2017
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: trekking, běh na lyžích
Specialista na výrobky: batohy, obuv
Specialista na značky: Osprey, Lowa, Zamberlan, Therm-A-Rest

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Minimalistický, aerodynamický a elegantní. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti...
Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...