Test obuvi Zamberlan 900 Rolle Evo GTX

4 min čtení 08. 11. 2018

Boty ZAMBERLAN 900 ROLLE EVO GTX jsou určené k pohybu ve středně těžkém terénu se střední zátěží. Já je testovala jak na horách, tak ve městě. S batohem téměř prázdným i šíleně těžkým. A jsou bezva…

V Jizerkách

Poprvé na výlet jsem si je vzala na dvoudenní přechod přes jizerskou hřebenovku. Bylo pěkně sychravo a já byla šťastná, že mám boty s „goráčem“, který slibuje, že vás před nepřízní počasí ochrání. A protože to bylo hodně do kopce a zase z kopce a boty byly ještě pořád skoro nové, měla jsem paty trochu odřené. Ale velice jsem ocenila snížený, vypolstrovaný díl paty a taky zavazování. FLEX-SYSTEM, sice pevně, ale pohodlně obepíná nohu kolem kotníku a ta zároveň není jako ve svěráku.

Tlustší ponožka lepší, než tenká

Pravdou je, že boty patří k tužším. I proto jsem do nich volila raději středně silné nebo silné ponožky. Hlavně při testování po Rumunsku. Jeden den jsem si zkusila odchodit ve slabých ponožkách (tzv. light cushion), ale ráda jsem se zase vrátila s olepenou patou k prověřené tloušťce medium.

To, že jsou pohorky tuhé, ale není nevýhoda! Velice jsem to ocenila například v lese, kde jsem po "progůglené noci" za každou větví očekávala minimálně padesát zmijí růžkatých. Pravděpodobně by mi proti ní byly k prdu, kdyby se o mě rozhodla zajímat, ale znáte to, pro ten pocit… A následně i při pádu na kamenitou cestu, kdy jsem se s krosnou snažila přeskočit příkop vyskládaný roštím.

Prsty jsou v bezpečí

Během jednoho výletu jsme se já a moje Rolle, dostali i trochu neplánovaně na ferratu, ale dokonce i takovou aktivitu ustály se ctí. Vibramová podrážka vůbec neklouže.

Všechny moje boty jsou zhruba po půl hodině nošení okopané. Proto jsem moc vděčná, že tyhle mají vysoký gumový okop. A prsty jsou v bezpečí.

Neobyčejně prodyšné

Nohy se potí obzvláště, když ve třicetistupňovém vedru nosíte ponožky medium cushion. Boty jsou uzavřené a téměř celokožené (kůže má úpravu Hydrobloc) a ještě s membránou, ale Gore-Tex opravdu funguje a v kombinaci s merino ponožkami jsem nikdy neměla pocit, že bych měla vlhkou nohu. A taky jsem se nemusela stydět někde vyzout. Veškerá vlhkost se mi totiž „vysrážela“ v ohybu boty před prvním šněrováním a odtamtud se krásně vypařila.

Tlumí nárazy

Ani s plně naloženým batohem na třítýdenní trek, mě po celém dni nebolely paty, nebo plosky nohou. To se mi zatím u žádných jiných bot nestalo a považuji to tak trochu za zázrak. To vše díky mezipodešvi PU Wedge, která báječně tlumí a pohlcuje nárazy.

Jak zkoušet pohorky

Pata nesmí v botě „lítat“ nahoru a dolů při chůzi do kopce, palec nesmí narážet do špičky při chůzi z kopce. Vždy zkoušejte se silnějšími trekovými ponožkami. Pokud nosíte svoje vložky na míru v botách, je dobré si je vzít s sebou a zkoušet nové boty s nimi. Dala jsem si na zkoušení záležet a také proto se výběr podařil.

Péče o kůži

Svršek boty je kožený  - kůže by se měla vždy navoskovat, i když je „chlupatá“ - boty se zahladí a ztmavnou, ale kůže bude měkčí, poddajnější, odolnější vůči škrábancům a ulpívání nečistot. Vosk zároveň vytvoří na botách impregnační vrstvu.

Shrnutí

Rolle Evo jsou univerzální boty. Hodí se téměř ke všemu. Čím déle je mám, tím víc se mi líbí. Nestyděla jsem se za ně ani ve městě. Teď, když v nich mám nachozeno přes 300 km, jsem si je opravdu „rozšlápla“ a moc se těším na všechny výlety, které v nich ještě odchodím.

Technické údaje

Boty Zamberlan 900 Rolle Evo GTX lady

svršek: 2,0-2,2 mm kůže
podešev: Vibram Curcuma
mezipodešev: PU Wedge
vnitřní podšívka: GORE-TEX Performance Comfort
hmotnost: 558g (1/2 pár velikosti 39EUR)

DMOC: 5.999,- Kč

Obuv získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 

 


TestovalA:

Jana DlabolováJANA DLABOLOVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Liberec, OC Forum
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2016
V Rock Pointu jsem od roku: 2016
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: turistika, ferraty, paddleboarding
Specialista na výrobky: oblečení z merina
Specialista na značky: Ternua, Prana, Smartwool, Icebreaker

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey