Test podkolenek Smartwool PhD Ski Light Elite print

4 min čtení 22. 01. 2020

Americká značka Smartwool se proslavila bezvadnými ponožkami z vlny merino. Ne náhodou stáli u jejího zrodu instruktoři lyžování. Mít při lyžování nohy v teple je potřeba. Jak fungují podkolenky s krásnými malůvkami, jsem si vyzkoušel na vlastní kůži.

Vlna merino

Merino je zázračný přírodní materiál – výborně izoluje, je mimořádně prodyšné, i když je vlna vlhká tak hřeje a že je oblečení z merina bez zápachu i po opakovaném propocení, to ví už taky každý. Přesto to stále stojí za opakování – jsou to prostě úžasné benefity.

Pružnost a odolnost

Merino je i pružné a tuto vlastnost obnovuje praní. Hůř je na tom zázračná jemná vlna s mechanickou odolností. Před lety, kdy se merino prosazovalo na trh, byla právě zranitelnost merina slabinou hlavně u ponožek. Postupně se podařilo spojit merino vlákna se syntetickými, která mají výrazně větší odolnost proti poškození. Výsledné materiálové složení vypadá takhle: 57 % Merino, 39 % Nylon, 3 % Elastan, 1 % Polyester. Technologie zpracování různých materiálů se nazývá Indestructawool™.

Detail na jemný plochý šev přes prsty u ponožek Smartwool PhD Ski Light Elite print
Jemný plochý šev přes prsty

Odolnost proti prodření ponožek i odření nohou

Tlak nohy na ponožku bývá hlavně u prstů a na patě výrazný. Na to reagoval Smartwool vytvořením takové tkaniny, která vyjde vstříc potřebám v té které části podkolenek. Jde vlastně o body mapping na noze, tak jak jej známe u bund a kalhot. Teď už víte, proč se u těchto podkolenek setkáte s pojmem 4 Degree™ Elite Fit – informuje o využití efektivní kombinace elastických materiálů.
 

detail na tenčí pás přes nárt na ponožkách Smartwool Phd Ski Light Elite pow days print Tenčí pás přes nárt
silnější výztuhy na prstech a patě u ponožek Smartwool Phd Ski Light Elite pow days print Výztuhy na nejvíce namáhaných místech - prsty, pata

Odírání jemné kůže prstů zabrání ploché švy Virtually Seamless™ Toe. Prsty velmi silně tlačí do povrchu podkolenky a tomu se musí u kvalitního produktu materiál ubránit. Technologie posílení špičky se jmenuje Shred Shield™. Při lyžování je kritickým místem tlak holeně do jazyka boty. Tady je zesílený povrch s jemnou, hebkou strukturou!
 

přejemný lem na ponožkách Smartwool Phd Ski Light Elite pow days print Horní lem pod kolenem příjemně obepíná
měkké zesílení chránící holeně před otlaky na ponožkách Smartwool Phd Ski Light Elite pow days print Měkká silnější vrstva chrání holeně před otlaky

Malovaná krása

Podkolenky s obrázkem jsou určitě neobvyklé. Profilyžař Chris Benchetler je zdatným malířem a jeho vzory se na tkaninu přenášejí potiskem. Lyžařské podkolenky Smartwool odteď září barvami.

nádherné sité barvy na ponožkách Smartwool Phd Ski Light Elite pow days print

Doporučená velikost

Podkolenky Smartwool PhD SKI se dodávají ve třech velikostech, které odpovídají intervalu tří velikostí: M 38-41, L 42-45 a XL 46-49. Když máte velikost na rozhraní velikostí, volte raději tu menší. Já jsem dokonce zvolil podkolenky M, i když mám nohu 42 a „emka jsou jen do 41“. Výsledkem je to, že ponožky perfektně sedí na noze jako přilepené. Na délku jsou podkolenky akorát. Nehrozí žádné shrnování a proto ani puchýře. Pozor ale na výšku podkolenek, aby nebyly v takovém případě krátké – je to potřeba vyzkoušet.

Shrnutí

PhD Ski jsou skvělé podkolenky, které spojují výhody merina i syntetických vláken. Vyzkoušel jsem je při lyžování na sjezdovce i na běžkách, při skitouringu i na bruslích. Při všech aktivitách jsem měl nohy v teple i v suchu a po puchýřích ani náznaku. Po každodenním používání během týdne na horách jsem já ani moji blízcí nevnímali, že by podkolenky zapáchaly. Po 20 dnech intenzivního používání vypadají jako nové a jsem přesvědčen, že známky opotřebení se hned tak neobjeví.


Výhody:

  • perfektně obepínají nohy – vůbec se neshrnují
  • nadprůměrná pružnost
  • vynikající prodyšnost
  • udrží nohy v suchu i v teple
  • minimalistické ploché švy – žádné odírání
  • zesílené zóny ke zvýšení životnosti
  • měkká zóna na holeni – proti otlakům


Nevýhody

  • rozsah velikostí by mohl být po menších skocích

 


lyžařské podkolenky z merino vlny Smartwool PhD Ski Light Elite pow days printTechnické detaily

Podkolenky Smartwool PhD Ski Lite Elite print - pow days

materiál: 57 % Merino, 39 % Nylon, 3 % Elastane, 1 % Polyester
design: od Chrise Benchetlera (profesionální lyžař)
tkaní: technologie 4 Degree™ Elite Fit (proti shrnování)
šev přes prsty: Virtually Seamless™ Toe - speciální plochý šev

MOC: 679,- Kč

Lyžařské podkolenky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

 

 


Testoval:

Michal Bulička

MICHAL BULIČKA

Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.

 


 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey