Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test rukavic Black Diamond Dirt Bag Gloves

Univerzální odolné unisexové prstové rukavice z kůže jsem vyzkoušel na skialpech, při lyžování ve středisku na běžkách i při bruslení. Jak se osvědčily při jednotlivých aktivitách.

Velmi odolné

Přestože jsou Dirt Bag prstové rukavice, jsou poměrně robustní. Poctivá kozí kůže perfektně ochrání prsty, ale nepočítejte s tím, že v rukavicích budete dělat nějakou jemnou práci. Ale rukavice mají hlavně chránit ruce, a to splňují Dirt Bag bezchybně. Na dostatečně silnou „kozinku“ je spolehnutí. Díky hladkému povrchu se jen tak za něco nezadrhnou. Důležitý je fakt, že kožený je celý povrch rukavic, nejen dlaň a palec!

celokožené rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves jsou z kozinky a mají příjemný textilní lem

Neprofouknou a na sněhu nezvlhnou

Kožený svršek rukavic je hladký a sníh na povrchu neulpívá, naopak po něm sklouzává. Kůže je ošetřená vodoodpudivou úpravou DWR. V praxi to znamená nulovou nasákavost povrchu. Testoval jsem rukavice na sněhu, odolnost v dešti jsem zatím nevyzkoušel. Že to funguje bezchybně, jsem si ověřil při stavění sněhuláka s dětmi i při bobování a koulovačce. V tomto ohledu vyjadřuji 100% spokojenost.

Kůže dostatečně odolává větru. Dní kdy fičelo, jsem v rukavicích prožil několik. Když porovnám poměrně silnou kozí kůži s textilní tkaninou, na kterou je nalaminována membrána Windstopper, nevnímám subjektivně rozdíl v neprofukavosti. Bonusem je naopak vodoodpudivost kůže, se kterou může textilie soupeřit jen stěží.
 

rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves jsou vysoce mechanicky odolné

Teplé tak akorát

Kdo chce drtič mrazu, měl by sáhnout po palčácích. Rukavice jsou určené hlavně na sportovní aktivity, a když je člověk v pohybu, snadno se zahřeje. Tím chci říct, že rukavice asi nebudou do třeskutého mrazu (nebyly podmínky na vyzkoušení). Na druhou stranu, nikdo nechce mít zpocené ruce při teplotách do deseti pod nulou (což jsou na zimních horách nejčastější teploty).

Vnitřní fleece tvoří příjemný hebký povrch a má dostatečnou izolační schopnost. Nevýrazný začátek zimy zatím silný mráz nepřinesl a tak můžu říct, že při -5°C jsem byl v pohodě v pohybu i při pasivním sezení na lanovce.
 

rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves odolají větru i mokru
rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves jsou díky kůži méně

Výborně se nasazují

Ne každé rukavice se dobře nasazují. Když člověk trochu více zabere za lem, hrozí poškození švu mezi koženým svrškem a úpletem, který kryje zápěstí. Rukavice Dirt Bag Gloves mají tento potenciální problém vyřešený parádně. Na úpletu, který spolehlivě kryje zápěstí je přišitý kus kůže, který je spojený se svrškem. Za tenhle proužek kůže můžu tahat jak chci a rukavice nepoškodím!

praktický

Skitouring

Skialp je pro tyhle rukavice jako dělaný. Dostatek pohybu generuje dost tělesného tepla, ale zase ne tolik, aby se ruce moc potily. Odolná kůže skvěle odolává poškození při manipulaci s přezkami lyžáků, mačkami, výborně se v rukavicích drží hole i cepín. Když upínám lyže na batoh, není potřeba si rukavice sundat, přestože jsou hrubé.

Jak je to s prodyšností? Kůže propouští tělesné teplo hůř, než textilie. Pokud je mráz 5 pod nulou a více, budou tyto rukavice na túru výborné. Při teplotách kolem nuly a vyšších už může dojít k pocení rukou. Je to ale hodně individuální. Rukavice ocení určitě zimomřiví skialpinisté.

Rukavice se mi výborně osvědčily při výstupu s cepínem. Neklouzal po topůrku a při sevření hlavice cepínu se nemusím obávat poničení rukavic o ostré zoubky na zobanu cepínu.

rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves jsou vhodné na skialp ve vyšším tempu i ten pohodový s dětmi

Sjezdové lyžování

Při lyžování ve středisku se střídá sezení na lanovce s pohybem, kterým člověk ruce moc nezahřeje. Ale i tady rukavice obstály, musím ale poctivě dodat, že maximální mráz byl pouhé 4 stupně pod nulou.  

Black Diamond Dirt Bag Gloves zpředu a zezadu

běžecké lyžování

Na běžkách se mi tyhle rukavice až tak neosvědčily, přece jen to chce tenčí materiál pro efektivní záběr a cit. Používám systém Leki Shark, takže na rukavice jsem navlékl poutko na suchý zip s očkem. Madlo se mi pak nesvíralo tak, jak bych si představoval. Nehledě na horší prodyšnost. Při intenzivním běhu byly ruce za pár minut v parní lázni.

Bruslení

Na otevřeném kluzišti to v těchto rukavicích byla paráda. Teplo bylo tak akorát, výborný je pocit dokonalé ochrany prstů v případě pádu na led. Kdyby mi někdo přejel bruslí přes ruku, rukavice by to vydržely.

Shrnutí

Na kožené rukávky má Dirty Bag Gloves výborný poměr cena-výkon (1129 Kč, v 5 velikostech). Rukavice jsou výborné hlavně na skialp a bruslení nebo na sněhohrátky s dětmi. Výborná mechanická odolnost, vodoodpudivost kůže a odolnost proti větru.

Black Diamond Dirt Bag Gloves nejen na skialp, ale i sněhohrátky s dětmi
 


Výhody:

  • odolné proti oděru
  • neprofouknou
  • snadné nasazování
  • poctivá kozí kůže
  • nenasáknou vodou
  • příjemný flís uvnitř
  • plastové očko na spojení do páru


Nevýhody

  • nejsou na jemnou práci

 


kožené pánské rukavice Black Diamond Dirt Bag GlovesTechnické detaily

Rukavice Black Diamond Dirt Bag Gloves

vnější materiál: kozí kůže
vnitřní materiál: 200g fleecová podšívka se strečovou manžetou
povrchová úprava: DWR (durable water repellent)
 

MOC: 1 129,- Kč

Rukavice získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Michal Bulička

MICHAL BULIČKA

Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.

 


 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Minimalistický, aerodynamický a elegantní. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti...
Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...