Test rukavic Salewa Ortles TWC Long Mitten

5 min čtení 29. 12. 2021

Kvalitní a spolehlivé rukavice – to je téma, které řeší snad většina lidí, co znám. Zvláště pak my holky. Občas míváme velké potíže najít kombinaci něčeho, co nám zahřeje věčně prokřehlé prsty a zároveň vypadá dobře.

Nejsem sice důchodce, ale pamatuji na doby, kdy jsem lyžovala v prstových rukavicích podivné kvality, které promokly během prvních minut. Tyto doby jsou s příchodem membrán a vodě odolných zátěrů naštěstí pryč. Ráda zkouším nové věci a navíc pro značku Salewa mám slabost, takže nabídka na testování těchto rukavic nešla odmítnout.
 

Salewa rukavice Ortles Mitten ruce skvěle zahřejí Palčáky Salewa TWC Long Mitten

PRO HOBBÍKY I PROFÍKY

Rukavice Ortles TWC Long Mitten si zamiluje opravdu každý. Jsou určeny na všechny zimní aktivity, kde je pravděpodobné, že by člověk mohl promrznout, jako je třeba sjezdové lyžování, sjezdy při skitouringu, túry na sněžnicích, nebo obyčejné stavění sněhuláka. Díky povrchové úpravě DWR totiž rukavice nepromoknou.
 

Palčáky Salewa Ortles TWC Long Mitten díky DWR úpravě odolají vlhku  Dlouhá manžeta na gumičku chrání před vtíravým větrem
Salewa Ortles TWC Long Mitten jsou nejen funkční, ale i designově povedené Díky DWR povrchové úpravě odolají rukavice vlhku

Materiál

Jako svrchní materiál je použitý 100% polyamid, který má výborné větru odolné vlastnosti. Kozí kůže na dlaních zabraňuje klouzání např. hůlek v rukou. Vnitřní fleecová vložka zajišťuje měkounký a velmi příjemný kontakt s pokožkou ruky.

Výplň rukavic Ortles je tvořena směsovým materiálem s vysokým podílem vlny (60 % polyester, 40 % vlna).  Díky obsahu rozpuštěných minerálů funguje materiál termoaktivně a vrací unikající teplo zase zpět k tělu. Díky této vlastnosti budou v teple ruce každé „zmrzliny“.
 

Salewa Ortles TWC Long Mitten jsou ideální hlavně na sjezd  Ideální jsou zejména na sjezdy, takže by palčáky Ortles neměly chybět ani ve skialpovém batohu

střih a velikost

Co se týká velikosti a střihu, doporučila bych rukavice spíš pro dámy, a to i přes to, že jsou psané jako pánské. Sama nemám velkou ruku, ale testovala jsem velikost L a musím říci, že rukavice jsou poměrně úzké. Obvykle si kupuji větší velikost, aby bylo možné pod rukavice dát ještě jedny tenčí, ale vzhledem ke střihu rukavic Ortles TWC Long Mitten toto není možné ani u této velikosti. Nicméně, rukavice samy o sobě jsou tak teplé, že další pod ně ani nejsou potřeba. Alespoň tedy v těch podmínkách, ve kterých jsem je testovala já.

Rukavice mají dlouhou manžetu na gumičku, takže je vaše zápěstí chráněno před větrem. Zároveň ale gumička netlačí a v podstatě o ní ani nevíte.
 

Salewa Ortles TWC Long Mitten zajistí teploučko i prokřehlým dámským ručkám Jednoduchý líbivý design a špičkový funkční materiál oceníte zejména v náročných podmínkách

Jediné, co mi u nich opravdu chybělo, je poutko na zápěstí. Mám ráda, když si rukavice můžu na zápěstí zavěsit během jakékoliv činnosti, která v palčácích moc dobře nejde provést. Ať už zavázat tkaničku, nalepit stoupací pásy, vyndat něco z batohu, nebo třeba jen odšroubovat víko termosky. V silném větru je takové poutko velice praktické.

Co bych ráda u rukavic vyzdvihla (krom perfektních funkčních vlastností), je jejich design. Razím heslo „v jednoduchosti je krása“ a rukavice mě přijdou elegantní.
 

na vysokohorskou turistiku a silné mrazy jsou Salewa Ortles TWC Long Mitten nejlepší Testování ve výšce 5 350 m n. m. (Ishinca)

shrnutí

Rukavice jsem testovala při skitouringu v Krkonoších a Krušných horách i při výstupech v peruánských Andách. Vzhledem k teplotám prošly větší zkouškou až letos v lednu v Krkonoších, ale vlastně za každých podmínek splnily přesně to, co jsem do nich očekávala.
 

na túry během zimy nezapomeňte přibalit Salewa Ortles TWC Long Mitten Při výstupu na Nevado Meteo 5 150 m n. m.

ZAJÍMAVÉ STŘÍPKY Z HISTORIE ZNAČKY SALEWA

Původně se německá značka SALEWA (založená v Mnichově) specializovala na výrobu koženého zboží, jako jsou koňské postroje, řemeny apod. Během války začala s výrobou ruksaků z konstrukcí z ocelových trubek, nebo lískových lyžařských hůlek.

Firma postupně přešla na výrobu pomůcek pro sportovce, především horaly, jako např. cepíny nebo mačky. Již v 60. letech 20. století se SALEWA spojila s německým výrobcem lan EDELRID a v dnešní době se specializuje především na funkční oděvy, obuv, batohy, spací pytle, stany, horolezecké vybavení a příslušenství, lyžařské hole a mnoho dalších doplňků.
 

teplo rukou v jakékoliv výšce - Salewa Ortles TWC Long Mitten
Za každých podmínek splnily rukavice Salewa Ortles TWC Long Mitten přesně to, co jsem od nich očekávala - ruce byly vždy v příjemném teple

Výhody:

  • nepromokavý povrch
  • dlaň z kozí kůže
  • krásný design


Nevýhody:

  • absence poutka na zápěstí
  • užší střih


Technické detaily

rukavice Salewa Ortles TWC Long Mitten
Rukavice Salewa Ortles TWC long Mitten

materiál svršku: větruodolný 100% polyamid
povrchová úprava: vodě odolný DWR
materiál dlaně: kozí kůže
izolační výplň: 60 % polyester, 40 % vlna
podšívka: fleece
hmotnost: 140 g / vel. L

MOC: 2 199,- Kč

Rukavice získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

Testovala

Alena Trnková
ALENA ŠPIČKOVÁ

Tuhle veselou holčinu baví nejen lezení na umělé stěně a ve skalách, ale také horolezení a ráda by si střihla nějakou tu šestitisícovku. A když kopce zasněží, nejraději vyrazí na skialpové túry. V práci jí vyhovuje různorodost, dynamika a propojení pracovních aktivit s tím, co ji opravdu baví. Momentálně si užívá dlouhodobého cestování křížem krážem Peruánskou oblastí.


 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey