Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test samonafukovací matrace Hannah Lite 5.0

6 min čtení 01. 06. 2018

Tuhle nafukovačku už mám rok a ozkoušel jsem ji hned na dvou expedicích v Pákistánu a v Mongolsku. Předem je třeba říci, že ani při jedné expedici jsem nafukovačku nenesl na zádech. V prvním případě mi ji nesli nosiči a v druhém případě jsem ji táhl na saních na polární expedici.

Karimatku jsem potřeboval vždy k jinému účelu. V Pákistánu mi sloužila jako „matrace“ do BC a na trek. Nikomu se nechce spát týdny na kamenech na nepohodlné, tenké pěnové karimatce, zvlášť když spánek je jednou z nejdůležitějších položek na seznamu horolezce.

V druhém případě, na zamrzlém jezeře, jsme potřebovali pořádnou izolaci od ledu, jelikož jsme spali na zamrzlém jezeře. Každý polárník ví, že i když má spacák do -40 °C, ale nemá dobrou izolaci odspodu, tak mu bude zima i při teplotách kolem nuly. Navíc, když je podkladem sníh nebo led.

Karimatka Hannah Lite 5.0 na expedici na zamrzlém jezeru v MongolskuMatraci Hannah Lite 5.0  jsme používali na zamrzlém jezeře v Mongolsku“

Zpracování

Matrace Hannah Lite 5.0 má klasicky lepené švy. Svrchní vrstva je z polyesteru. Za obě expedice se žádný ze švů nerozlepil ani nepraskl, takže jsme nemuseli nikde lepit a set na opravu, který součástí balení zůstal nevyužitý.  

Naopak problémy se svou karimatkou měl v Mongolsku kamarád Štěpán. Ale, tím, že je karimatka samonafukovací*, tak i když je prasklá, má nějakou schopnost udržet si objem. Je totiž naplněna pěnou. To znamená, že i kdyby se „porouchala“, není to to samé, jako kdyby spal člověk na zemi. To považuji za velkou výhodu oproti nafukovačce**. Samozřejmě za to ale platí jistou daň a tou je vyšší váha. Samozřejmě se nedá srovnat s pěnovkami*** ani s nafukovačkami. K tomu ale později.

Co je co?

*Samonafukovačka (tato matrace) – má uvnitř ještě pěnu/molitan, která karimatce drží tvar i když není nafouklá. Tato pěna matraci „sama“ trochu nafoukne. Hmota uvnitř matrace slouží k tomu, aby bránila vzduchu v pohybu a tím zlepšovala izolaci.
**Nafukovačka – uvnitř nic není, musí se celá nafouknout. Je to jako lehátko do bazénu
*** Pěnovka – klasická karimatka

Nafukovací ventil

Dalším důležitým prvkem je ventil. Tady se mi zdá, že je průměrný. Neurazí, ani nenadchne. Vyšší řady samo/nafukovaček mají ventil, který po stlačení přestane propouštět. To znamená, že fouknete, přitlačíte ventil rukou, nadechnete se, pustíte ventil a zase fouknete. Tady to není. Takže při nafukování musíte tlak vzduchu udržet ústy, nebo ventil zašroubovat. Ventil je normální plastový, nebyl s ním jinak problém. Ve velkém mrazu ventil zamrzal, ale to se stane u jakékoliv karimatky. Když vlhkost z dechu zamrzne, tak musíte ventil rozmrazit - stačí ho dát do pusy a dýchat na něj.

Samonafukovačka Hannah Lite 5.0 byla dobrým společníkem na treku v Pákistánu„Samonafukovačka Hannah Lite 5.0 je ideálním společníkem na dlouhé večery trávené na jednom místě. Foto – BC pod Sugulu Peak – Pákistán.

Váha a cena

Tato samonafukovačka váží 990 g, což je dost. Na druhou stranu v této kategorii patří mezi ty nejlehčí, takže za to palec nahoru. Kdo chce karimatku co nejlehčí, ať si koupí nafukovačku nebo pěnovku. Vše má ale svůj rub a líc. U nafukovačky bude komfort spaní sice stejný, ale cena bude minimálně dvojnásobná. U pěnovky bude cena naopak poloviční, ale komfort spaní bude jinde. Cenovka tohoto výrobku je 1790 Kč, což je adekvátní jeho vlastnostem.

Rozměry samonafaukovací matrace

Velikostně je tato karimatka spíše pro menší lidi. Délka 181 cm zaručuje pohodlné spaní pro osobu do této velikosti. Mně to plně vyhovovalo. Měřím 177cm a spíše jsem ocenil, že není delší, protože pak by byla těžší. Šířka 51 cm je klasika. Větším lidem bych doporučil spíše šířku 60 cm.

Připnutí karimatky Hannah Lite 5.0 k batohuKarimatka se dá bez problému připnout z vnějšku batohu. Naopak je to žádoucí. Vevnitř by zabírala hodně místa.

Využití

Jejím účelem je pohodlí, jejím revírem jsou kratší treky nebo treky, kde nehraje roli váha (viz mé dva příklady). Dále jednodenní výpady do hor nebo prostě na spaní v přírodě, ve stanu, kde se neřeší váha (na vodě, u auta atp). Další využití určitě najde v zimních podmínkách, kde je kladen velký důraz na dobrou izolaci odspodu.  Tam poslouží perfektně.

Jak karimatka obstála v akci

V Pákistánu jsme karimatku používali jak v basecampu, tak i během treku. Posloužila dobře – 5 cm je dostatečná výška, aby se člověk vyspal a nebyl jako princezna na hrášku. Během expedice v Mongolsku rovněž bez problému izolovala, je ale pravdou, že jsme používali 2 karimatky, Lite 5.0 jsem doplnil ještě obyčejnou pěnovkou.

Jediné co bych jí vytkl, je delší čas potřebný k nafouknutí a potřeba ji pořádně dofouknout. Taktéž vyfouknutí je časově náročnější a chce-li člověk využít i její dobré sbalitelnosti, musí si s ní řádně pohrát. Odměnou za pečlivost při balení je ovšem fakt, že zabere podobně místa jako karimatka o poloviční tloušťce.

Solidní tip

Celkový dojem z karimatky je solidní. Ve své kategorii patří mezi ty lepší a to hlavně díky poměru hmotnost/tloušťka, který zaručuje dostatečnou tepelnou izolaci a komfort. Myslím si, že stěžejním pro kupujícího bude životnost, která se bude hodně lišit od způsobu zacházení. Karimatka určitě není špička mezi karimatkami obecně. Od toho jsou tady jiné, zejména matrace od Therm-a-Rest. Myslím si, že výrobce na tyto mety necílil, protože karimatka v této cenové kategorii stojí 2,5x více.

Pokud nelpíte na váze a chcete se spokojeně vyspat, tak karimatku Hannah Lite 5.0 rozhodně doporučuji.
 


Technické detaily

Samonafukovací karimatka Hannah Lite 5.0

karimatka Hannah Lite 5,0
materiál: Polyester (PES)
konstrukce: vertikální dutiny
rozměr: 183 x 51 x 5
rozměr po sbalení: 22 x 28
hmotnost: 990 g

DMOC: 1 790 Kč

Karimatku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Přečtěte si v recenzi, co očekávat od nové generace modelu Mafate Speed. Čím se liší a jak se osvědčila v pořadí již "trojková" trailovka...

Test obuvi Hoka Mafate Speed 3

18. 09. 2021
8 min čtení
Testy produktů
Perfektní dešťový štít, který nesmí chybět ve skříni žádného ultraběžce. Jak se osvědčila za největšího marastu a co je na ní mimořádného...
Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu. Nadšená horalka Katka ho pořádně otestovala. Jak ho hodnotí? Pečtěte si v recenzi...