Test sandálů Keen Uneek

5 min čtení 12. 07. 2016

Přichází nový model od Keenu. Výrobce, který šel od začátku svou vlastní cestou, odlišující ho výrazně od hlavního proudu. Sandály s plnou špičkou se za těch pár let staly legendou, kterou zná každý. Uneek jsou na tom nejinak. Ba dokonce si troufnu říct, že v extravaganci a jedinečnosti posunuli návrháři laťku ještě o kousek výše. Přitom výrobce tvrdí, že se v úvahách o vzhledu a konstrukci nezapomnělo na pohodlí a praktičnost. Bylo na místě podrobit tyto boty z kusu šňůry zátěžovému testu, který ukáže, zda se nejedná jen o sladké reklamní řeči.

sandály keen uneek

Jak je to spletené?

Keen Uneek jsou tvořené podrážkou a pořádným kusem tkaničky – na každou botu je jí použito 8 metrů. Takový koncept má za cíl nejen vytvořit vzhledově lákavou obuv, ale především obepnout nohu přesně a pohodlně. Každý kus je vyráběn ručně a je tak svým způsobem originál Podívejte se, jak sandály Uneek vznikají a jaký byl jejich vývoj v krátkém videu:  Unikátní KEEN UNEEK

Keen Uneek - podrážka a dvě tkaničky

Jak se v nich chodí?

Jako v každých jiných botách. Dáváte pravou nohu před levou, nebo naopak. Dá se skákat i po jedné, metat kotrmelce nebo se jen tak válet v trávě. Uneeky vás v pohybu nijak neomezí, ba právě naopak. I po dlouhém tropickém dni můžete zvesela a se ctí dál kráčet bez pocitu, že vás nohy proklejí, pokud z nich okamžitě boty nesundáte. Byl jsem dopředu upozorněn, že je potřeba si na boty nějakou dobu zvykat a otlačeniny nejsou v prvních dnech výjimkou. Víte, jak to chodí, když se říká, že se něco nemá dělat! Zahazuju krabici, nasazuju Uneeky a vyrážím do rozpálených ulic. Po celodenním chození s batohem po městě stověžatém jsem poněkud zklamán. Puchýř nenacházím ani jeden. Zato obdivných pohledů jsem sklidil hned několik. Jeden by řekl, že lidé na boty nekoukají, ale opak je pravdou. Dáma v kavárně, turisté na nábřeží i zákazníci v outdoorovém obchodě – těm všem jsem se zaujetím zodpovídal zvídavé otázky na zkušenosti s touto netradiční obuví.

Na pohodlné chůzi má, kromě konstrukce samotné, jistě nemalou zásluhu i fakt, že jsem sáhnul po modelu, který má ploché tkaničky, které jsou měkčí, tvarovatelnější a ohebnější. O nějakých odřeninách nemůže být ani řeč. Přitom bota parádně sedí na noze, dobře se nazouvá a drží jak přibitá i bez stahování zdrhovadlem. Když vyberete správnou velikost, padnou doslova jak ulité. Dobrou službu odvádí i podrážka, která vás spolehlivě podrží na sluncem rozpáleném zábradlí Karlova mostu i mokrých pedálech vašeho bicyklu.

Keen Uneek

Kam v nich vyrazit?

Téměř kamkoliv. Do města, do kanclu, za volant auta, na pláž, do baru, na kolo, na nákupy nebo na večerní grilovačku. Nápadům se meze nekladou. Bez dlouhého přemlouvání se Uneeky staly mou nejoblíbenější letní obuví. Nachodil jsem v nich, křížem krážem desítky kilometrů po českých městech a za volantem odřídil přes 4000 kilometrů na cestách do Alp. I po dlouhých hodinách se v nich cítíte příjemně a dávají vám pocit lehkosti. Ideální jsou i na krátké vyjížďky na kole a procházky v přírodě. Nohu můžete jakkoliv ohnout a boty ji nijak nesvírají a netlačí. Pohodlí je podle mě hlavní předností Uneeků.

Keen Uneek vhodné také na využití ve městě

Osvědčená klasika versus moderní designovka

Vzhledem k mnohaleté zkušenosti s klasickými sandály od Keenu je nasnadě porovnat tuto novinku s legendárním modelem Newport. Jsou stejné, lepší, nebo odsunou starší koncept na vedlejší kolej? Ani jedno! Pokud hledáte vyloženě outdoorové sandály ve kterých můžete překonávat desítky brodů na pustém Pamíru, pobíhat v bahně papuánského pralesa nebo rázovat prachem cest jihoamerického Altiplana, pak zůstaňte u osvědčené robustní klasiky. Uneeky poslouží lépe v méně dramatickém prostředí. Díky tomu mohou být lehčí (292 gramů vs. 425 gramů) a především elegantnější. Přitom stále ochrání vaše prsty před ukopnutím o hranu obrubníku nebo zlatou cihlu ukrytou v trávě. Ostatně i ten brod by zvládly se ctí, ale časté používání v náročnějších podmínkách by se myslím podepsalo na jejich životnosti.

Maximální přizpůsobivost sandálů Keen Uneek

shrnutí

Sandály Keen Uneek jsem od začátku vnímal jako nebývale stylovou, originální a designovou botu. V tomto směru jsem po týdnech nošení nebyl zklamán ani vyveden z omylu. Boty opravdu zaujmou na první pohled a tvoří výraznou část vašeho outfitu. Mile mě ale překvapila šíře použití a komfort, který nabízí. Netradiční konstrukce nabízí pohodlí, díky kterému se i celodenní chození v horkém létě stává potěšením. Na rozdíl od plážové obuvi ovšem vaši nohu také ochrání a dovolí věnovat se i náročnějším aktivitám. Díky tomu dokážou splnit roli univerzální boty na léto. Uneek zkrátka dělají čest svému jménu a jsou unikátní.


Technické detaily

Sandály Keen Uneek ManSandály Keen Uneek Man

hmotnost: 292 g
svršek: textilní tkanička
mezipodešev: lehká PU

DMOC: 2.799,- Kč

Sandály získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


 

Testoval:

Jakub Cejpek
JAKUB CEJPEK

Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší.  Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa – od pustého Pamíru až po bolivijské Altiplano.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey