Test sedacího úvazku Blue Ice Choucas a Choucas Light

6 min čtení 05. 03. 2020

Francouzská značka Blue Ice z Chamonix se specializuje na lehké outdoorové vybavení, zejména pro horolezce a skialpinisty. Jejich vlajkovou lodí jsou ultralehké sedáky Choucas, které vám představím v následující recenzi.

Blue Ice Choucas je úvazek s rozepínacími nohavičkami a víceméně se podobá kovenčním sedákům. Váží 191 g ve velikosti L.

Ještě o polovinu lehčí je jeho futuristický brácha – Choucas Light váží neuvěřitelných 89 g /M. Lehkost je dána díky síťovině Dyneema a také odlehčených komponentů...

Pro zajímavost nutno zmínit, že firma Blue Ice odvádí peníze na podporu ekologie v rámci projektu 1 % for the planet.

Tam, kde se počítá lehkost

Úvazky tohoto typu mají své uplatnění hlavně na ledovcových túrách a via ferratách. Každý ocení jeho sbalitelnost do miniaturního balíčku, jak je vidět na obrázku při porovnání s velikostí krabičky od sirek nebo čtyřpalcového Smartphonu.

Když nesete úvaz v batohu, je kromě lehkosti bonusem právě malý balíček. Oba úvazky jsou samozřejmě dimenzovány i pro zachycení pádu, ale pro sportovní lezení nejsou ideální. Důvody jsou dva. Jednak minimalistická očka na materiál nepojmou moc materiálu a jednak nejsou pohodlné při odsednutí.

Výborně se nosí, hůře se v nich sedí

Popruhy jsou méně široké, než je u současných sedáků standardem. Při sednutí plnou vahou tedy nečekejte pohodlí. Na štandu bez poličky na nohy nepohodlí rozhodně pocítíte.

Choucas je určený kromě ledovců a skialpinismu i na lezení v ledu, nicméně osobně bych ho na ledy nedoporučoval. Choucas Light je vhodný na ledovec  - pěšky i na lyžích.

Ledovec i ferraty a v podstatě ledolezení jsou „no fall“ aktivity, padá se jen neočekávaně do trhliny, na ledě a na ferratách se pokud možno nepadá.

Více velikostí

Lehké úvazky této kategorie jsou dimenzovány tak, aby byl obvod v pase v relaci s obvodem stehen. Pokud jste v tomto ohledu výrazně abnormální, může sestát, že jeden ze dvou obvodů vám nesedne. Třeba u velkého břicha a normálních nohou.

Při výběru je tak nutné znát obvod pasu i stehna v oblečení. Na obrázcích jasně vidíte rozsah obou parametrů, waist = opasek, leg = nohavičky.

Když je vaše velikost na rozhraní, sáhněte raději po té větší.

Choucas se dodává v S, M, L a XL

Choucas Light se dodává v S, M, L

 

Rozepínací nohavičky

Tento skvělý vynález znamená, že při oblékání úvazku není třeba provlékat nohavičkami boty, což je u objemných lyžáků výhodou k nezaplacení. Opasek si dáte kolem pasu, nohavičky spojené s navazovacím okem protáhnete mezi nohama, okem provlečete opasek a uzavřete sponou. Následně zacvaknete přezky nohaviček a dotáhnete kolem stehen.

Choucas Light řeší uzavření nohaviček provlečením kovového příčníku, takového podélného „knoflíku“, který provlečete okem na nohavičce a pozor, ještě zajistíte proti nechtěnému vysmeknutí převlečnou gumkou. Jak ano a jak ne, to je jasné z obrázků.
 

Nohavička správně - shora
Nohavička správně
Nohavička chybně
Nohavička chybně
 

Zapnutí opasku

Choucas má obvyklé zapínání. Pro mladší z uživatelů připomínám,že je to jako před mnoha lety, když ještě nebyly různé samosvorné sofistikované spony jako dnes. Ty jsou zcela bezpečné, protože nehrozí špatné zapnutí. U miniaturní spony z lehké slitiny hliníku se musí popruh provléci zpětně, jinak se v zátěží povolí.

Jak to má být ukazuje fotka. Dříve měla spona nápis Danger, kterou musel popruh překrýt. Choucas tam má lebku se zkříženými hnáty.

Neobvyklé je zapínání opasku Choucas Light. Navazovací oka jsou rovnou dvě a mezi nimi je tenký popruh, který má posuvnou polyamidovou přezku. Ta slouží jen k vyladění obvodu pasu. Rozepnout jde jen zmáčknutím dvěma prsty.

Přenos zátěže je ale na obou navazovacích okách, které jsou spojené s nohavičkami a v podstatě suplují i funkci spony opasku. Takže se nebojte, že váš život závisí ve visu na sponce z kvalitního polyamidu.

Zezadu je spojení nohaviček řešené gumou, u Choucas plochou, Choucas Light používá tenkou kulatou. Guma slouží k nastavení optimální polohy nohaviček vůči opasku.


 

Navázání na lano

Choucas má navázání klasické, lano provlečte za opaskem i nohavičkami, karabinu zapněte do navazovacího oka a tamtéž ukotvěte liščím uzlem i feratový set.

 

Choucas Light má navazovací oka dvě, karabina i lano musí vždy procházet oběma okama stejně, to je jediná správná možnost. Aby nedošlo k nežádoucímu vzpříčení karabiny, použijte nejlépe takovou, která má fixační zarážku na užším konci, třeba Black Diamond Gridlock. Viz obrázek. Na fotkách vidíte jak je při odsednutí zatížení úvazku rozložené na opasek i nohavičky.

Poutka na materiál

Choucas má poutka celkově čtyři, dvě standardní a dvě malá, do kterých můžete zasunut plastovou transportní karabinu na šrouby do ledu.

Choucas Light má po stranách dvě menší oka a když máte vyladěný potřebný matroš na ledovec, vejde se vše tak akorát, nic moc navíc na úvazek nepřipnete.
 

 

Špičkové materiály

Choucas Light je ukázkou minimalismu v praxi. Váhu o deko větší než třeba HMS karabina Gridlock, je možná hlavně díky hi-tech textilii Dyneema s vysokou pevností i houževnatostí. Z vláken je vytvořená síťovina tvořící plochu opasku i nohaviček. Přezky jsou z vysoce pevnostního polyamidu nebo slitiny hliníku na opasku Choucas.
 

Na ledovci i ferratě

Sedáky Choucas jsme testovali na pětidenním přechodu v Glarnských Alpách, což byla kombinace skialpinismu s úvazkem nasazeným i zatěžujícím batoh.

V létě se výborně osvědčil na čtyřdenním ferratovém putování mezi věžemi italské Brenty, okořeněném přechodem tří kratších ledovců.

Shrnutí

Kdo hledá lehký sedák na ledovec a ferraty, je pro něj Choucas / Choucas Light optimální volbou. Pro sportovní lezení i vícedélkové lezení v horách doporučuji spíš standardní lezecký sedák, a to kvůli pohodlí při odsednutí a snadnější manipulaci s materiálem v poutkách.


 


Technické detaily

Sedací úvazky Blue Ice Choucas, Choucas 2.0 a Choucas Light

materiál: Dyneema
materiál poutka: hypalon
rozměry: verze light - S (70-83cm / 45-55cm), M (80-93cm / 50-60cm), L (90-103cm / 55-65cm)
hmotnost: 170 g (vel. M) / 180 g / 89 g

MOC: 1 599 Kč / 1 599 Kč / 1 799 Kč

Úvazky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Blue Ice Choucas 2.0
Blue Ice Choucas Light

 


Testoval:

Michal Bulička

MICHAL BULIČKA

Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.

 


 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey