Test skialpových bot Dynafit Hoji PX

4 min čtení 06. 12. 2018

V naší Rock Point skialpinistické nabídce tvoří základ vybavení značka Dynafit. Jeho nejzajímavější nabídkou pro nastávající zimu jsou lyžařské boty Hoji, pojmenované podle přezdívky legendárního kanadského freeridera Erica Hjorleifsona, který se na vývoji bot zásadně podílel. Povedlo se mu spojit freeridovou tuhost, skialpinistickou lehkost a každému příjemné přepínání komínu z chůze na sjezd. Honza Menhard shrnuje zkušenosti s Hoji…

11 dní v lyžákách Hoji

Rozhodl jsem se napsat pár slov o botách, ve kterých jsem na sklonku loňské sezóny strávil tři dny v Dolomitech a osm dní v Norsku. Boty jsem testoval jak v kombinaci s užšími a lehkými lyžemi Dynastar Mythic 97, tak s prašanovkami Rossignol Super 7HD, které mají 116mm pod botou a délku 188cm. Nebudu zde boty popisovat, to si myslím je celkem podrobně podáno na skitourguru.com. Zaměřím se spíš na dojem z bot, srovnání s jinými botami a co mě na nich bavilo a co ne.

Lyžáky Dynafit Hoji PX

Hoji jsou pohodlně široké

Nejdříve bych chtěl říct, že Hoji definitivně zbořily mýtus o úzkých botách od Dynafitu. Celé roky jsem až na pár pokusů, které netrvaly nikdy déle než půl dne, v podstatě nemohl obout boty od Dynafitu a jezdil v Maestralech. Vešel jsem se až do TLT7, ale ty mě přišly nízké a měkké.

Dobře se v nich chodí

Někde na netu jsem o Hoji četl, že je to první freeridová bota ve které se dá dobře chodit nahoru. To mohu potvrdit a dokonce bych se nebál napsat, že se v ní chodí perfektně. Bota má neuvěřitelný rozsah pohybu komínu a komfortu chůze a to při zachování tuhosti ve sjezdu. Absence nálitku na špičce, posunuje inserty (osu otáčení) blíže k těžišti těla a tím je chůze na pásech přirozenější. Když jsem v botách někde popocházel nebo popolézal bez lyží, tak jsem zprvu nevěřil, že mám na nohách lyžáky. Bylo to skoro jako chůze v tvrdých pohorách. Přispěla k tomu určitě váha boty a chybějící přední nálitek.

Lyžáky Dynafit Hoji PX

Klenotem je přepínací páka

Co mě na botách Hoji opravdu dostalo, je systém přepínání a zamčení komínu. Byla to první bota, kterou jsem ráno zapnul a pak už jen přepínal zadní pákou mezi SKI/WALK. Neměl jsem potřebu povolovat ani horní přezku ani sucháč. Přepnutím do chodícího módu se rozvolní vrch komínu a jdete. Naopak při přepnutí do sjezdu se dotáhne zároveň sucháč i vrchní přezka a jedete. Díky novému systému „zakousnutí“ částí skeletu do sebe, je bota ve sjezdu opravdu tvrdá. Pocitově mě to přišlo srovnatelné se čtyřpřezkovou Maestralou. Ale ta oproti Hoji zaostává váhově a komfortem při chůzi do kopce.

Pořizujte boty na těsno, bez rezervy…

Jediná věc, co mě na botách překvapila, byla počáteční nepohodlnost tenké CP (Custom Plus) vnitřní botičky (boty trochu tlačily na nártu), ale nohy si po pár dnech zvykly a bylo to v pohodě. Na můj vkus se ale rychle vnitřní botička vymačkala, což nevadilo na komfortu chození, ale ve sjezdu mě bota přišla větší než bych chtěl. S tím to chce při koupi počítat a koupit si botu opravdu těsnou.

Lyžáky Dynafit Hoji PX

Hoji ve dvou provedeních

Lyžáky Hoji se dodávají ve dvou verzích - Hoji Pro a Hoji PX, vždy v pánském a dámském provedení. Hoji Pro má skelet i komín z Grilamidu, pár váží 2900 g a vnitřní botička je odlehčená (CP - Custom Plus). Hoji PX je z dalšího „chytrého“ plastu – Pebaxu, a má pohodnější i když o něco těžší papučku (CR - Custom Ready), pár těchto lyžáků váží 3060 g. V Rock Pointu jsou k dostámí pebaxové boty Hoji PX.

Shrnutí

Celkově na mě boty udělaly super dojem. Jsou lehké, pohodlné při chůzi, mají velký rozsah pohybu komínu a zároveň jsou tvrdé ve sjezdu. Centrální ovládání zadní pákou (Hoji-Lock-System) je naprostá pecka. Odpadá povolování horních přezek do kopce a zvláštně plandající horní přezka u Dynafitu při chůzi už je také minulostí.

Testoval a napsal: Jan Menhard

VIDEO


Technické detaily

Lyžáky Dynafit Hoji PX

náklon komínu: 55 st.
skelet: Pebax
podešev: Pomoca
přepínání mezi režimy sjezd/chůze: HojiLockSystem
hmotnost: 1400 g woman / 1530 man


DMOC: bunda   14.999,- Kč

Boty na skialp získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

 


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Batoh do města, který pěkně vypadá, je odolný a praktický. Kolega Dan bágl Voyager podrobil pečlivému testu a zhodnotil, že...

Test batohu Hannah Voyager 28

13. 08. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Sportovně outdoorová bota Wasatch Crest Vent je vhodná na speed hiking a další aktivní pohyb. Jak se osvědčila v terénu i mimo něj...
Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey