Test spacáku Patizon G 400

3 min čtení 20. 01. 2022

Péřový spacák Patizon G 400 nese katalogové označení třísezonní ultralight. Co to ve skutečnosti znamená a proč jsem si ho jako alpinista vybral do svého arzenálu?

Když jsme předloni na podzim plánovali lezení v Patagonii v místní letní sezóně, řešil jsem nový spacák. Lezení v Patagonii je co do počasí hodně podobné například letnímu Chamonix, s tím rozdílem, že hezké dny za celou sezónu lze mnohdy spočítat na prstech jedné ruky.
 

Se spacákem Patizon G 400 na tripu v Patagonii

Nejlehčí a nejmenší z řady Patizon "G"

Další rozdíl je absence lanovek a tím pádem si přidejte dlouhé, mnohdy vícedenní nástupy. No a proto musíte být zatraceně rychlí a hodně přemýšlíte co vzít a nevzít do batohu. Spacák není největší závaží z horolezecké výbavy, ale zato v batohu zabírá hodně místa. Proto jsem si vybral nejlehčí a nejmenší spacák z řady Patizon G.
 

Patizon G400 je nejmenší a nejlehčí spacák z řady Patizon G

Teplotní komfort

V mé velikosti L váží necelých 800 g a po sbalení velikostí konkuruje vetší péřové bundě. Teplotní komfort uváděný výrobcem beru vždy trochu s rezervou, protože je to záležitost spíše subjektivní. A už vůbec vám nedovedu říct, v jaké zimě jsem v něm spal, ale když jsme v Paso Superior museli přečkat více než dvanáct hodin sněhové bouře v jednoplášťovém stanu, který se za tu dobu hodně orosil, spal jsem jako mimino.
 

Je to třísezónní spacák, ale přečkali jsme s ním i sněhovou bouři v Paso Superior

Použití od jara do podzimu

Patizon G 400 je pro mě jasná volba pro alpské výstupy v období jara až podzimu, kde se leze se spacákem v batohu. V tomto období sice mohou být noční teploty hodně za komfortem třísezonního spacáku, což se dá dohnat oblečením, které s sebou člověk bere. Ale ten komfort, kdy lezete s o poznání lehčím a menším batohem, za to rozhodně stojí. Zejména proto je pro mě G 400 jasný vítěz v poměru váha + velikost / tepelný komfort.
 

Patizon je česká značka, která vyrábí výjmečně lehké a perfektně propracované péřové produkty v Česku

PATIZON roste v Čechách

Patizon není jen zelenina. Tenhle je ryze český a na začátku všeho stál obyčejný studenstský sen. Jak se z něj postupně stala skutečnost si můžete přečíst ve článku o značce PATIZON.

VÝHODY

  • extrémně lehký
  • odolné YKK zipy


NEVÝHODY

  • silně návykový, nebude vám stačit jeden


Technické detaily


Spací pytel Patizon G400 M Gold

materiál: Pertex Quantum s vodoodpudivou úpravou DWR
izolace: špičkové evropské hypoalergenní husí peří
izolace límce: Climashield
plnivost: 850+ cuin
poměr prachového peří: 90/10
teplotní rozsah Tcom / Tlim / Text: -1 °C / -6 °C / -24 °C
zipy: YKK
kapsa: 1 vnitřní, 20 x 20 cm
tvar: anatomická mumie
konstrukce: "Z"
vnitřní délka: 202 cm
šířka hlava / ramena / boky / kontníky: 49 / 72 / 61 / 40 cm
velikost po sbalení: kompresní: 30 x 18 cm, skladovací: 48 x 31 cm
hmotnost: 726 g

MOC: 9 990- Kč

Spacák získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

Testoval:

Honza Záhula
HONZA ZÁHULA

je horský vůdce, fotograf a ambassador Expedition Clubu. Spacák Patizon byl testován během Expedice na Gasherbrum (Expedition Club), kterou Rock Point materiálově podpořil.

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey