Test stanu Hannah Eagle 3

5 min čtení 14. 10. 2019

Měl jsem tu čest, vyzkoušet stan Hannah Eagle 2. Tentokrát jsem si posvítil na většího bratříčka - Hannah Eagle 3. Stan jsme testovali při výstupu na sedmitisícovku Muztagh Ata, což je pro tento stan trochu neobvyklé prostředí, protože Eagle nepatří do kategorie expedičních stanů. Přišili jsme na něj sněhové límce a tak mohl ukázat, co vydrží. Rovněž jsem s ním absolvoval osmidenní přechod v Kyrgyzstánu, což už odpovídá jeho určení, patří totiž hlavně na treky.

Hannah stan Eagle 3
Došité sněžné límce udělaly ze stanu na trek stan na expedici...

Váha a prostornost

Jak má již v popisu napsáno, stan Eagle 3 spadá do kategorie ultralight. Váží 2,8 kg a vzhledem k tomu, že stan je určen pro tři osoby, tak každý nese méně než kilo.

V testovaném stanu jsem strávil opravdu dost času, skoro měsíc. Většinou jsme v něm přebývali ve dvou. Musím říci, že ve dvojici má člověk ve stanu opravdu hodně životního prostoru. Když je deštivo, bez problémů se i do vnitřní ložnice vejdou batohy a pořád si můžete zahrát karty.

Hannah stan Eagle 3
Stan je prostorný s 2 velkými předsíněmi. Při správném vypnutí stan krásně drží tvar.

Dostatek místa i pro trojici

Během výstupu na Muztagh Ata jsme ve stanu byli naopak ve trojici. Chlapi jak hora, tři velké batohy a  přesto jsme ve stanu nebyli namačkaní jako sardinky. Mačky a cepíny samozřejmě zůstaly venku.

Stan má 2 velké předsíně, které jsou stejně velké. S přehledem do nich schováte i tři batohy. V předsíňce, ve které byl jen jeden batoh, se stále dá vařit nebo roztápět voda, aniž bychom museli vylézt z vyhřátého spacáku.

Rozměrově a váhově tedy stan bez problému doporučím pro tři nebo pro dvojici, která chce mít uvnitř hodně místa.

Hannah stan Eagle 3
Roztápění sněhu s batohem v předsíňce. I tak ještě zbyde spoustu místa...

Konstrukce se dvěma pruty

Je to poprvé, kdy jsem se setkal s takovým typem konstrukce. Hlavní nosné pruty jsou vedeny rovnoběžně namísto do kříže. Nahoře uprostřed jsou spojeny krátkou tyčí. Je to současný moderní způsob odlehčení. Stan nevypínají dvě tyčky, ale navíc i jedna krátká, která zároveň i vyztužuje předsíňky. Tyčky jsou, jak je to  běžné, spojeny v jednu a zároveň se po rozhození samy ”snaží” složit. Tyčky mají průměr 8,5 mm a jsou vyrobeny z duralu, což je pro použití při trekování dostatečné.

duralové tyčky ke stanu Hannah Eagle 3
Pruty jsou spojeny v jeden. Kratší tyčka má zvýrazněnou barvu.

Odolnost

Stan bez problému přestál několik bouřek, neprohýbal se ve větru, ani neprotekl. Největší zatěžkávací zkoušku měl na Muztagh Ata. Eagle 3 byl postavený 10 dní ve výšce 5600 m, nechávali jsme ho v táboře C1. Přesto, že byl mnohdy prázdný, odolal několika fujavicím, prostě celou dobu bez problémů vydržel. Konstrukci a pevnost tedy považuji za zdařilou, byla dostatečně prověřená.

Stavba a balení

Stan se dá snadno postavit i v jednom člověku. Prvně se zapíchnou tyče do rohů a tím že jsou pruty spojené, konstrukce sama drží, což je velká výhoda! Pak se k rohům zapíchnou kolíky. Následně se háčky vypne vnitřní předsíňka a poté stačí z vnějšku přehodit tropiko. K dokonalému napnutí slouží přezky v rozích, kterými se tropiko dotahuje, popř. suché zipy, kterými se upevní tropiko k tyčkám.

Vnitřní ložnice je rovněž pěkně vypnutá. Odstup od tropika je dostatečný a když prší, nic se na sebe nelepí a  ložnice zůstává suchá.

Pak samozřejmě záleží na povrchu, jak kvalitně se dají zapíchnout kolíky, upevnit šňůrky za kameny nebo třeba zašroubovat šrouby do ledu. Vzhledem k tomu, že se vnitřní předsíň a tropiko nespojují, můžete je balit samostatně nebo společně do sebe. Výsledně sbalený stan se dá snadno připnout z vnějšku na batoh, pokud nemáte místo uvnitř.

Hannah stan Eagle 3
Ani vizuelně nejde stanu moc co vytknout...

Vnitřek stanu

Vchod má do poloviny své výšky moskytiéru, která umožňuje kvalitní větrání bez otravného hmyzu uvnitř. Síťované jsou rovněž dva široké pruhy u nohou a hlavy, které zajišťují lepší větrání i při zavřené moskytiéře.

Já osobně mám moc rád způsob otevírání vnitřních ”dvěří”. Látka se nacpe do kapsy, namísto toho, aby se připevňovala stahovací gumičkou. Vchodový panel potom nikde nazavází a nevisí.

Další vychytávka, která stojí za zmínku je provázek, který vede u stropu. Dají se na něj pověsit brýle, čelovka, ponožky atp. Opravdu praktická věc. Provázek ovšem nahrazuje síťku nahoře, která zde chybí. To ale není problém. Vnitřní stan má na boku 4 velké kapsy, do kterých pohodlně dáte, co potřebujete. Stan má také v tropiku větrací otvor.

Hannah stan Eagle 3

Shrnutí

Celkové zpracování stanu je, jak už to bývá u vyšší třídy stanů Hannah, velmi solidní! Stan se mi subjektivně líbí jak konstrukčně, tak vizuálně. Optimální řešení pro tři trekaře, kteří hledají kvalitní stan a zároveň je prioritou nízká hmotnost.
 


TECHNICKÉ DETAILY

Stan Hannah Eagle 3

Hannah stan Eagle 3rozměr vnitřního stanu: 165 x 230 x 105 cm
rozměr vnějšího stanu: 345 x 240 x 110 cm
rozměr složeného stanu: 17 x 45 cm
tyče: dural
počet vchodů: 2
počet apsid: 2
kapacita: 3 os
hmotnost: 2,8 kg

DMOC: 7 999,- Kč

Stan získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey