Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test stanu Hannah Hawk 2

Stan je pro mě položkou, kterou se snažím na svých výpravách co nejvíce eliminovat. Přeci jen je to jeden z nejtěžších kusů výbavy. Pokud je tedy možnost spát pod šutrem, na chatě nebo hlásí skvělé počasí, tak ho většinou nechávám doma…

Když ale jedete na měsíc do velehor Pákistánu nebo jdete na vícedenní trek, tak stan jen tak eliminovat nemůžete. Co ale můžete, tak je přizpůsobit si ho k obrazu svému.

Testování stanu Hannah Hawk 2  Pákistánu na šestiticívovkách

Hannah je tradiční výrobce stanů

Popravdě, nalijme si čistého vína. Přizpůsobit si jej k obrazu svému lze jen těžko. V dnešní době již neušiju kvalitní stan jen tak na koleni. Naštěstí tady máme outdoorové profíky, kteří se snaží naplňovat ty naše „obrazy“ a potřeby. Konkrétně Hannah je často vnímán jako značka „dobrý poměr cena / výkon“. Já můžu ale za sebe říci, že minimálně v oblasti stanů se Hannah posunul o příčku dále. Jejich stany využívám již dlouhou dobu a sleduji jejich vývoj. Po létech zkušeností vím, že je můžu vzít do sebedrsnějších podmínek a vím, že mě podrží.

Stan pro expediční lezení

Když jsme hledali stan pro naši expedici na šestitisícovku Sugulu do Kárákorámu, požadavky byly jasné. Potřebujeme něco lehkého, pevného a spolehlivého. Když nám kluci z Hannahu dali na testování jejich novinku Hannah Hawk 2, věděli jsme, že bod číslo 1 je splněn. Stan má famózních 1,95kg i s obalem (zváženo). Co ale pevnost a spolehlivost?

Testování stanu Hannah Hawk 2  Pákistánu na šestiticívovkách
Tvrdé testování hned ze startu. Na svou váhu je Hawk 2 prostorný

Hawk je nástupcem Falconu

Musím se přiznat, že jsem už tak trochu věděl, do čeho jdeme a očekával jsem, jen zlepšení. Sám jsem hrdý majitel stanu Hannah Falcon, který byl tak trochu předchůdcem tohoto ultralightu u Hannahu. A doposud jsem s ním moc spokojen. Proto, když mi do rukou přišel Hawk, moc mě zajímalo, co na něm bude jinak.

Vysoká pevnost 3prutové konstrukce

Stan Hannah Hawk má 3prutovou duralovou konstrukci, která je ozkoušena nejenom na předešlém expedičním modelu Hannah Exped, ale uchyluje se k němu stále více renomovaných výrobců stanů. Tahle konstrukce by měla oproti klasické zajistit o dost větší pevnost. U mě, lajka, fungovaly myšlenkové pochody následovně: „3 pruty jsou přece více než 2 pruty, hmm tak to musí být pevnější :-D“ Navíc nám kluci z Hannahu udělali radost, protože nám pro expedici do Pákistánu zajistili verzi stanu Hawk 2 se sněhovými límci, které po zahrabání stabilitu stanu samozřejmě ještě zvýší.

 

Testování stanu Hannah Hawk 2  Pákistánu na šestiticívovkách

Spolehlivost se prokázala

Teď už stačilo ozkoušet jenom spolehlivost. Stany jsme vzali rovnou na ostré testování na náš prvovýstup do Pákistánu. Sami jsme moc dobře nevěděli, zda bude vůbec možné v 1500m vysoké stěně stan postavit, ale nakonec se nám to podařilo.

Po celou dobu výstupu jsme měli škaredé počasí, mlhu a pravidelné přísuny sněhu. Spali jsme na převisech, ledu i firnu. Stan ve všem obstál na výbornou. Jeho funkčnost byla poslední věcí, která by nás trápila. Měli jsme jiné problémy. Jak se říká když o něčem nevíš, tak to prostě funguje.

Rovněž díky tomu, jak je stan lehký, jsme skoro nevěděli ani o jeho přítomnosti v batohu. Vzpomínám si, jak mi jednou večer zatrnulo, protože jsem si myslel, že nemám stan a asi mi spadl dolů ze srázu. Pak jsem si ale uvědomil, že ho mám zmuchlaný vevnitř v batohu. Ta váha je prostě úžasná výhoda. Jediná situace, kterou jsme nemohli pořádně otestovat, byla vichřice, protože se nám veliký vítr (naštěstí) vyhnul.
 


Technické detaily:

Stan Hannah Hawk 2

Hannah stan Hawk 2vodní sloupec vnějšího stanu:  5000
vodní sloupec podlážky: 7000
rozměr vnitřního stanu: 125/90 x 205 x 100 cm
rozměr vnějšího stanu: 135 x 305 x 115 cm
rozměr složeného stanu: 14 x 45 cm
materiál nosné konstrukce: dural
hmotnost: 2 kg (včetně obalu)


Běžná cena: 6.990,- Kč
Stan získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Testoval:

Ksandr MartinMartin Ksandr

Rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů. Jeho práce v expedičním klubu v Brně je mu zároveň koníčkem. Na kontě má horolezecké výstupy doslova po celém světě. Vybrat můžeme např. nejvyšší horu Afgánistánu (Noshaq 7 492 m. n. m.), výstupy v tádžickém Pamíru (Pik Qullai Ismoili Somoni 7 495 m. n. m.), Elbrus a Kazbeg na Kavkaze a mnohé další. Mezi své  „trofeje“ může zařadit i ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m" za zdolání osmé nejvyšší hory světa - Manáslu 8 163 m. n. m. v roce 2015.  Martin není jen horolezec, ale i nadšený cestovatel. Podnikl přechod zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, pozoroval gorily v Ugandě a procestoval s kamarády mnoho dalších koutů světa např. Indii, Kambodžu, Indonésii, Jordánsko, Náhorní Karabach, Ekvádor, Bolívii, Špicberky, Arménii... a stále ještě má na seznamu mnoho dalších cílů a míst, kam se chce podívat.

Více o Expedici Pákistán:

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...