Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test stanu Hannah Tercel 2

6 min čtení 26. 07. 2019

V letní sezóně 2019 přišel Hannah s novým ultralehkým stanem Tercel 2 pro dvě osoby, šitým přesně pro dálkové trekaře jako jsem já. S radostí jsem tedy využil možnosti ho otestovat. 

Firmu Hannah mám spojenou především s výrobou kvalitního sportovního oblečení. Řada mých přátel nosí bundy od Hannahu více než 5 let a nedají na ně dopustit. Názor na stany této značky budete hledat podstatně obtížněji, natož pak stany ultralehké, které se nacházejí ve vyšší cenové kategorii než stany rodinné a kempovací. Rozhodl jsem se tedy názor na něj vytvořit a tady vám ho předkládám.

Tercel 2 je lehký, aLE dostatečně prostorný

Stan Hannah Tercel 2 patří mezi ultralehké stany určené primárně pro trekaře, cyklisty a vodáky. Jeho největšími přednostmi jsou malý rozměr a nízká hmotnost. Váží pouhé 2 kg.  Nicméně i přes tuto malou hmotnost poskytuje spoustu prostoru. Rozměr vnitřního stanu je 125 x 220 cm s největší výškou 1 m. K dispozici jsou ještě dvě 60 cm široké apsidy, do kterých se krásně vleze veškerá výbava.

Dva vchody

Do stanu vedou 2 dostatečně velké vchody. Po bocích jsou umístěny 4 velké kapsy, poutka na natažení šňůry na prádlo a kroužek na zavěšení např. světla.


Detail na vnitřní vybavení stanu: dva pohodlné vstupy, čtyři velké kapsy

Radost stavět

Stavba stanu není tak rychlá jako u stanů s vnější tunelovou konstrukcí, nicméně je pohodlná a zvládnete ji i sólo. Při prvním stavění zaujme svým netradičním řešením, dále ovšem oceníte detaily jako rychlé připínání vnitřního stanu na konstrukci kovovými karabinami, barevně rozlišené přezky pro rychlé a správné uchycení tropika a nakonec nastavitelné popruhy tropika pro eliminaci nerovností povrchu a správné napnutí stanu.


Vnitřní stan, konstrukce, Karpaty a já

Odolá vichru

Stan jsem měl možnost otestovat v opravdu extrémních podmínkách. Absolvoval jsem s ním přechod části ukrajinských Karpat, kde největším nepřítelem trekaře jsou medvědi a voda z městských vodovodů.

Kvůli první hrozbě se mimo jiné doporučuje spát na hřebenech a ne v lese. Obava z medvědů byla větší než strach ze silného větru v exponovaných tábořištích. Stan tak okusil nárazový vítr dalece přes 20 m/s. Slušně to s konstrukcí házelo a na exponované straně se trošku povolila přezka dotahující napínací lanko, ale jinak stan vydržel bez úhony.


Kovová karabinka pro uchycení vnitřního stanu na konstrukci

Obstojně zvládne i krupobití

Jednoho večera si na nás skrz stan chtěla posvítit bouřka. Tentokrát jsme spali v sedle, které bylo relativně chráněné stromy. Stan přesto úpěl pod nápory větru, ke kterým se přidalo i krupobití! Pod stanem na dálkových přechodech jsem zažil spoustu bouřek, ale kroupy poprvé.

Větru a kroupám se podařilo trochu vody protlačit přes tropiko dovnitř. Než polevila nejdivočejší průtrž, nakapalo na nás několik polévkových lžic vody. Po umírnění větru přestala voda dovnitř prosakovat a zbytek noci jsme mohli nerušeně spát.


Až pohled ven ze stanu nám vysvětlil, proč ten déšť dělá tak neobvyklý rachot. Vzal si totiž na pomoc kroupy.


Lehký stan je skvělý stan

Tato vlastnost je obětí za nižší hmotnost a potažmo méně namáhaná záda. Použitý silikonizovaný materiál a technologie totiž neumožňují podlepit švy, v extrémních případech, jako bylo tohle krupobití, tak může trochu vody vniknout dovnitř stanu. Ukázalo se však, že vodní sloupec tropika 2000 mm je dostatečný.

Byla to ale extrémní situace, podobně jako když kroupy napadají na zaparkované auto, taky se nebudete divit, že to na kapotě zanechá nějaké stopy. Proto hodnotím trošku vody ve stanu jako přijatelnou daň za lehoučký a skladný stan.
Naopak za mnohem důležitější považuji zkušenost, že ve vichru obstála konstrukce stanu a tyčky to vydržely!

Podlážka vydržela

Podlážka vydržela potoky vody pod stanem a neprotekla. Musím ovšem přiznat, že jsem pod stan dával jako podložku přídavnou plachtu, protože samotná podlážka je tenoulinká a já jsem neměl to srdce, pokládat stan jen tak třeba na strniště posečené trávy. Po vzoru bikerky Peggy Marvanové si na příští výpravu pořídím pod podlážku lehoučkou stavební izolační fólii Tyvek Soft.


Typické umístění stanu na batohu

Dodatečný test v domácích podmínkách

Po zkušenosti s lehkým průsakem vody během té ukrutné bouřky jsem stan vystavil ještě jednomu experimentu doma: tropiko jsem rozložil přes skládací sušák na prádlo a nalil na něj vodu přes švy, zda tudy mohla voda prosakovalt dovnitř. Test dopadl na výbornou, po 6 hodinách švy neprošel ani náznak vlhkosti. Průsak byl tedy zřejmě způsoben kombinací krupobití s velmi silným větrem, který mohl kapky zahnat pod krycí légy nebo zip.


Detail uchycení tropika pomocí barevných přezek

Shrnutí

Stan poskytuje na svou váhu 2 kila opravdu hodně prostoru. V případě špatného počasí se dovnitř vlezou dva trekaři i se 70litrovými krosnami. Hannah Tercel 2 bude stan skutečným společníkem k nezaplacení. Vodní sloupec tropika 2000 mm je dostatečný.


Výhody:

  • minimální hmotnost
  • dostatek prostoru pro dva lidi a vybavení
  • praktické přezky pro uchycení tropika
  • karabinky pro uchycení vnitřního stanu ke konstrukci
  • kolíky na všechny oka a úchyty součástí balení (z vlastní zkušenosti to nebývá pravidlem)
  • dva větrací otvory uzavíratelné zevnitř stanu


Nevýhody:

  • nižší vodní sloupec tropika
  • absence důvěry v mechanickou odolnost podlážky (je to ovšem cena za minimální váhu)

 Technické detaily

stan Hannah Tercel 2Stan Hannah Tercel 2

vodní sloupec vnějšího stanu: 2000 mm
vodní sloupec podlážky: 5000 mm
rozměr vnitřního stanu: 220 x 125 x 100 cm
rozměr vnějšího stanu: 230 x 250 x 110 cm
rozměr po sbalení: 14 x 45 cm
počet apsid / počet vchodů: 2 / 2
tyčky: dural
hmotnost: 2 kg

DMOC: 7 490,- Kč

Stan získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

MICHAL BELINA

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2012
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2017
V Rock Pointu jsem od roku: 2017
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: trekking, běh na lyžích
Specialista na výrobky: batohy, obuv
Specialista na značky: Osprey, Lowa, Zamberlan, Therm-A-Rest

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů