Test stanu MSR Carbon Reflex 1

6 min čtení 04. 04. 2021

Markéta „Peggy“ Marvanová, naše ambasadorka, se na extrémní závod napříč Americkou tentokrát vybavila i stanem. Ultralehkým stanem značky MSR. Jak ho hodnotí po 49denním závodu v drsných podmínkách?

stan MSR Carbon Reflex 1 ještě před závodem
Testování stanu MSR
Carbon Reflex 1 před závodem

Stan MSR Carbon Reflex 1 mezi ostatními stany dominuje svou nízkou váhou, která je natolik příjemná, že jsme se ho s manželem rozhodli vzít na závod přes Ameriku, měřící přes 8000 km. Ačkoli normálně vozíme na závody jen nutnou výbavu pro „přežití”, tentokrát jsme zařadili do výbavy právě tento kousek.

Kdybychom tak neudělali, závod bychom určitě nedokončili. Ale jak skutečně tento utralehký společník obstál při téměř 49denním extrému?

stan MSR Carbon Reflex 1 v porovnání velikosti s termoskou Esbit 1l
Stan MRS Carbon Reflex 1 (cca 43x13 cm) v porovnání s termoskou Esbit 1 l

Proč dva stany?

Možná se při pohledu na fotky divíte, proč jsme nevezli rovnou stan stejného typu pro dva? Proto, abychom neporušili pravidla závodu, jeli jsme každý sám za sebe. Nemohli jsme proto mezi sebou sdílet žádnou část výbavy a nijak si pomáhat. 

stan MSR Carbon Reflex 1
Colorado 3000 m n. m.

Nic nezapomenout a být co nejlehčí

Závodu předchází příprava. A to je ta chvíle, kdy do tabulek pečlivě rozepisujeme gramy jednotlivých položek (od kartáčku na zuby po stan). Snažíme se výbavu zvolit tak, aby nám nic nechybělo a váha byla co nejnižší. Stan na většině ostatních závodů vnímáme jako přežitek. Z hlediska váhy nám stan nějaké ty gramy i ušetřil jinde a umožnil nám přežít v několikadenním lijáku či vedru v pouštích

během závodu napříč Amerikou
Mississippi

Jak nám stan MSR ušetřil váhu? 

Protože nám spaní ve stanu zvýšilo tepelný komfort, mohli jsme si místo 520 gramového spacáku, vzít spacák o váze pouhých 325 gramů. Váhu jsme díky stanu snížili i tím, že jsme si nemuseli vozit tolik repelentu - díky moskytiéře. Bez stanu a jeho podlážky bychom navíc museli vézt nějakou ochrannou plachtu pod nafukovací karimatku, abychom neriskovali její propíchnutí. 

Se spací výbavou v podobě Stanu MSR, spacáku Minimis 325 a karimatky Neo Air jsme byli schopni komfortně přespat i v teplotách lehce pod bodem mrazu. Celková váha spaní byla: 790 + 325 + 350 = 1465 gramů.  

během závodu napřč Amerikou přípravy na spaní v Arkansasu
Příprava na přespání ve státě Arkansas

Noc v bouři

Stan s námi zvládl takřka všechno. Zachránil nás při šílené bouřce, která obnášela vítr o síle 100 km/h a 2,5 cm velké kroupy. Ve chvíli, kdy padaly kroupy o velikosti vajec, stříkala voda přes tropiko dovnitř, ale nikde se neroztrhlo. Vydrželo i ten strašný vítr. Tyčky se neohnuly. I všechna poutka, držící stan na zemi to zvládla bez újmy.

Podlážka odolala náporu amerických pouští a to i při spaní na místech, které byly prorostlé skrz naskrz rostlinami připomínající miniaturní bodláčí. Podlážka navíc zvládla odolat i mnoha nocím na kamenech různých velikostí. 

testování stanu MSR Carbon Reflex 1 ještě před závodem
Testování ještě před závodem

pozor na mravence

Jediné čemu podlážka neodolala byli gigantičtí černí mravenci v poušti Moab, kterým jednoduše chutnala. Mravenci ji během pár hodin našeho spánku dokázali doslova prokousat. Ostatním normálnějším mravencům ale naštěstí podlážka vzdorovala.

Stan může vzbuzovat snad jen jedinou nevýhodu, a to že není samonosný. Problém nastává ve chvíli, kdy není možné do okolního povrchu upevnit kolíky. Nakonec jsme si s touto skutečností dokázali na cestě vždy poradit. Jakmile si totiž do stanu položíte batoh, karimatku a lehnete si do něho, tak jako by samonosným byl. Zatížením podlážky drží tvar i v lehkém větru. 

stan MSR Carbon Reflex 1
Testování stavby stanu ještě před závodem

Teplé noci

Za teplých nocích, kdy i jen 325 gramový spacák byl příliš teplý, jsme mohli spát jen na karimatce, bez spacáku. Komáři nám pískali kolem hlavy, ale nemohli na nás. Moskytiéra samotná nás chránila před komáry a nijak nezvyšovala teplotu. Tropiko jsme na teplých místech vůbec nepoužívali. 

nepostradatelná moskitiéra u stanu MSR Carbon Reflex 1 vás spolehlivé ochrání před hmyzem
Teplé noci v Oregonu

Když pršelo 4 dny nonstop

Ve státu North Carolina a Tennessee nás pronásledoval týdenní déšť. Čtyři dny přitom nepřestalo pršet ani na chvíli. Naštěstí tropiko odolávalo. I Když jsme každé ráno stan zabalili úplně mokrý a večer ho mokrý rozdělali (neměli jsme možnost ho před den vysušit), přesto nepropršel.

detail na voděodolné tropiko stanu MSR Carbon Reflex 1
Odolal vodě, i když jsme ho balili a stavěli mokrý, protože kvůli neustálemu dešti ani nestlihl uschnout

už více jak 60 nocí

Oba naše stany jistily náš spánek už víc, než 60 nocí a jediné na čem jsou patrné známky opotřebení je vak, do kterého se stan balí. A podlážka, na které si smlsli mravenci.

stan MSR Carbon Reflex 1 vyžíváme i po závodě a stále je jako nový
Český ráj. Po návratu z amerického závodu. Stan funguje stále jako nový
 


Výhody:

  • nízká váha 0,79 kg,
  • stavba stanu je díky efektivní konstrukcí se dvěma tyčemi dílem okamžiku, stopovali jsme to a postavení stanu nám trvalo 50 vteřin,
  • je možné jej postavit buď jako dvouplášťový, nebo pouze s pomocí tropika a přídavné podlážky jako ultralehký přístřešek,
  • konstrukce stanu nabízí spoustu prostoru na výšku, je možné se ve stanu posadit, prostor předsíňky se dá naplnit vším možným a spolehlivě se do ní vejde mimo bot i velký batoh. 


Nevýhody:

  • stan není samonosný

 


ultralehký stan MSR Carbon Reflex 1Technické detaily

Stan MSR Carbon Reflex 1

rozměr stanu: 0,76 m (šířka) x 2,13 m (délka) x 0,81 m výška
rozměr po sbalení: 43 x13 cm
materiál tropika: 7 D ripstop nylon 1200 mm Durashield polyurethane a silicone
materiál vnitřního stanu: 10 D polyester micro-mesh
materiál podlážky: 15D Ripstop Nylon 1200mm Durashield polyurethane s DWR
pruty: 2 ks karbonové
kolíky: 6 ks, kolíky s Y-profilem z pevného hliníku
konstrukce: dvouplášťový stan, není samonosný
hmotnost: 790 g

Zobrazit další nabídku stanů MRS 

Cena stanu Carbon Reflex 1 - k doptání na jakékoliv Rock Point prodejně
Stan získáte po předchozím objednání na kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TESTOVALA:

Markéta Peggy MarvanováMARKÉTA "PEGGY" MARVANOVÁ, členka Rock Point Týmu

Mladá, odvážná a vytrvalá. Tak by se dala definovat tahle postavou malá cyklistka, která sice preferuje ze všech aktivit kolo, ale rozhodně se nezalekne ani běhu, kajaku nebo lyží. Když říkáme malá, myslíme tím skutečně jen její výšku, protože jinak toho zvládá hodně, a to i pomoc handicapovaným. Miluje extrémy a jako vůbec historicky první stanula se svým přítelem a nynějším manželem v cíli závodu Lapland Extreme Challenge 2017. Vyhrála Italy Divide i Trans Germany 2018 a tím úspěchy zdaleka nekončí. Na svatební cestu vyrazila s novomanželem přes spojené státy na kole a v závodním tempu našlapali 8100 km bez zabezpečení v rámci extrémního závodu ATR 2019. Markéta si tím připsala další prvenství do své sbírky. Covidová pauza v roce 2020 umožnila Peggy start "jen" v tuzemském závodu Sokolovská 24hodinovka, kde otestovala nohu po operaci kolene.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey