Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test "tahačáku" Black Diamond Touchstone 70l

Tahačák, svině, haulbag, pig… tak se říká batohům, které se používají při vícedenním lezení ve velkých stěnách – bigwallech. Celý batoh je vlastně jen prázdný válec z velmi odolného laminátu (vinyl – nylon), s textilním stahovacím víkem. Je navržen tak, aby se dal jednoduše vytahovat vzhůru a přitom vydržel nekonečné šoupání po skále.

Totiž, při vícedenních výstupech velkých stěn nenosíte batoh na zádech, to byste se ani nehnuli. Tahací pytel tedy za sebou každou lanovou délku vytahujete na druhém – tahacím laně.
 

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l Objem 70 l pobere vše co potřebujete - oblečení, věci na spaní, potraviny a hlavně vodu.
Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l má příjemné polstrované ramenní popruhy Polstrované ramenní popruhy, které se dají schovat, aby se při tahání nezničily.
Tahačák neboli batoh ve tvaru válce z velmi odolného laminátu s textilním stahovacím víkem Celý batoh je vlastně válec z velmi odolného laminátu s textilním stahovacím víkem.

Bez vody není života

Touchstone 70 l slouží k uskladnění všech věcí, které k výstupu potřebujete – oblečení, věcí na spaní, potravin, ale hlavně vody! Jedině bez ní se opravdu neobejdete a potřebujete jí relativně dost, na osobu a den 3 – 4 litry. Jak známo, voda je dost těžká a objemná, tahačák zaplníte ze dvou třetin právě vodou.

Tahání samotné je taky docela dřina, i když se k tomu účelu používají kladky a blokanty. Batoh se cestou vzhůru rád zasekává o různé skalní výstupky, když připočteme občasné vypouštění do traverzů a další peripetie, rychle pochopíte, proč se mu říká "svině".

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l na stěně

Uschovatelné popruhy

polstrované ramenní popruhy, je přece potřeba donést ho pod stěnu. Popruhy se dají schovat, během tahání by se zničily. Má také odepínací bederní pás, já ho odstranil jednou provždy, jenom mi překážel.

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l se na stěně tahá na pomocném

odolný pytel, co se neprodře o skálu

Uvnitř tahačáku je jen velký, ničím nečleněný, válcový prostor, s jednou menší kapsou na drobnosti. Zvnějšku jsou našité dva silné nylonové popruhy na zavěšení při tahání.

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l

Různé objemy podle trvání výstupu

Objem 70 litrů je ideální na výstupy trvající 2 – 3 dny, s velkými úsporami si dokážu představit 4 dny. Budete ale bojovat s umístěním potřebného množství vody. Na vícedenní výstupy se pak hodí obrovský tahačák Zion 145. Black Diamond ještě vyrábí malý Stubby 35, hodí se na zavěšení pod ten větší.

I tady v Čechách se dá dobře využít při víkendovém lezení, vejde se do něj úplně všechno a nemusím si při balení vůbec lámat hlavu s místem. Navíc si můžu být jistý, že ho i při nešetrném zacházení nikdy neroztrhnu.

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l

 


Tahačák Black Diamond Touchstone 70 lTechnické detaily

Tahačák Black Diamond Touchstone 70 l

materiál: laminovaný vinyl nylon
objem: 70 l
odnímatelný bederní pás: ANO
ramenní popruhy: polstrované s možností skrytí
hmotnost: 2,44 kg

MOC: 4 399,- Kč

Tahačák získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 Vojta ŠtěpánTestoval:

VOJTA ŠTĚPÁN

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: lezení a skialpinismus
Specialista na výrobky: lezecký matroš, batohy, spacáky
Specialista na značky: Petzl, Grivel, Osprey, Wild Country

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Minimalistický, aerodynamický a elegantní. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti...
Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...