Test tašky Osprey Transporter 130 II

7 min čtení 20. 01. 2020

Osprey Transporter 130 II je velká přepravní taška do nejnáročnějších podmínek, jejímž smyslem je výdrž a odolnost. Zvládne prakticky cokoliv - od nevlídného zacházení zaměstnanců letiště, vláčení po kamenech, dešťových srážek, až po přepravu na koních nebo velbloudech. Pojďme se podívat, jak toho Osprey docílil. Opět je to krásný produkt, pevný, odolný a spolehlivý.

Odolnost proti oděru

Povrch expediční tašky, zvané anglicky duffle, je z velice odolného materiálu s názvem 800D Nylon+ 0.2 mm TPU. Hned při prvním osahání je jasné, že tento materiál toho dost vydrží a zároveň je velmi příjemný na dotek.

Osprey Transporter 130 II vydrží i expedici s velbloudySvrchní nylonová vrstva odolá i nějakému tomu deštíku

Voděodolnost

Hrubá nylonová vrstva zabraňuje oděru a vniknutí vlhkosti. Batoh sám o sobě není „vodotěsný“, ale je na 100 % voděodolný. Jelikož je povrch laminovaný, bez problému zvládne středně velký deštík – kapky po něm ochotně sklouznou. Spodní část, která je zpevněná, protože je zde dán největší důraz na odolnost, nemá nylonový zátěr a je z hlediska voděodolnosti nejslabším článkem povrchu. Pokud bude pršet, doporučuji ho postavit správným směrem, tedy spodkem dolů. Vzhledem k hladkému povrchu batohu se dá bez problémů a rychle otřít mokrým hadrem.

Osprey Transporter 130 II má velmi odoný povrch s nylonovým zátěrem

Zipy

Jedny z nejnáchylnějších části jakéhokoliv batohu a zejména tašek jsou zipy. Transporter 130 II je vybavený spolehlivým, velkým zipem. Jezdec je kovový a zip plastový.

Zipy jsou opravdu masivní, ze začátku jezdí ztuha. Je to na úkor toho, že se nemusíte bát za ně pořádně zabrat nebo batoh nacpat až po okraj - něco vydrží. Výhodou pro cestovatele je možnost zipy zamknout, což se hodí hlavně při přepravě letadlem.

Osprey Transporter 130 II - detail na zip (plast) a jezdec zipu (kov)
Velmi hrubé zipy. Jezdec kovový, zip plastový.

Mobilitu zajistí komfortní popruhy

Velikou výhodou dufflu jsou plnohodnotné ramenní popruhy, které vytváří kvalitativní rozdíl oproti jiným transportním vakům. Ramenní popruhy jsou mimořádně komfortní, proto může tento duffle i další z řady Transporter (40, 65, 95 litrů) nahradit batoh.
 

Osprey Transporter 130 II - mimořádně komfortní a nastavitelné ramenní popruhy
Osprey Transporter 130 II - díky ramenním popruhům se přizpůsobí jakékoliv výšce postavy

Popruhy jsou vypolstrované a dimenzované tak, aby se nezařezávaly do ramen ani při velké váze vaku. Jsou nastavitelné jak dole, tak i nahoře, a proto se dá přizpůsobit poloha i délka popruhů pro různě vysoké osoby.

Batoh se se dá rovněž přitáhnout blíž k zádům, aby nezvyšoval zátěž posunem těžiště od těla. Transporter 130 je vybavený i hrudním popruhem s typickou Osprey píšťalkou.
 

Osprey Transporter 130 II bez zapnutých vrchních popruhů Duffle bez zapnutých vrchních popruhů
Osprey Transporter 130 II bez zapnutých vrchnich popruhů Duffle bez zapnutých vrchních popruhů

Popruhy lze schovat

Ve chvíli, kdy budete chtít popruhy schovat, stačí rozepnout přezky a během pár sekund se schovají do svrchní kapsy. Díky této možnosti z batohu nic neplandá, nepřečnívá, popruhy se nikde nezaseknou ani nepoškodí.
Osprey Transporter 130 II - odnímatelné popruhy se dají schovat do svrchní kapsy

Čtyři festovní madla

Když jsou popruhy mimo provoz, přichází na scénu čtyři madla, která jsou na každé straně batohu. Madla jsou z velmi, ale velmi hrubých popruhů. Jsou oblá a výborně se drží v ruce. Při nesení těžkého batohu nebude limitem, jak moc se vám madlo zařezává do ruky, ale to, jakou máte sílu poponést duffle.
 

Osprey Transporter 130 II - detail na pevné madlo
Osprey Transporter 130 II - detail na pevné madlo (celkem 4 na tašce)

Pojistné přezky

Batoh je doplněn o dvě extra přezky, které slouží na zabezpečení proti nechtěnému otevření zipu. Přezky jsou z pevného plastu, aby byly lehké, ale přitom pevné.

Osprey Transporter 130 II - detail na bezpečnostní přezku přes zip

Objem a rozměry

Objem batohu je daný již v názvu - 130 L. Batoh je kompaktní a nevypadá jako veliká „obluda”. Jeho rozměry jsou 81 x 46 x 37 cm. Celý se dá sbalit do obalu velikosti 31 x 25 x 10 cm. Obal je součástí balení. Dle mého testování váží vak i s obalem 1816 g, což je ještě o 24 g méně, než udává výrobce. Obal má 130 g, takže duffle sám o sobě váží necelých 1700 gramů.

porovnání velikosti batohů Osprey Mutant a sbalené tašky Osprey Transporter 130 IIPorovnání velikosti s Osprey Mutant 27 l a 38 l. Uprostřed Transporter 130 po sbalení (rozměry 31 x 25 x 10 cm).

Osprey Transporter 130 II  - po sbalení váha i s obalem 1816 gVáha 1816 g je i s obalem

Člěnění prostoru

Největší kapsa, je samozřejmě ta hlavní, která zabírá největší část objemné tašky. Přístup je z vrchu, zipem ve tvaru U. Dá se odklopit celá vrchní stěna, aby se dovnitř daly jednoduše vkládat opravdu objemné věci. Přes celý vnitřek vedou dva stahovací popruhy, aby byl náklad dobře ukotven. Duffle je vybaven ještě dalšími čtyřmi kapsičkami.

Osprey Transporter 130 II - vnitřní kompresní popruhy pro stažení vnitřního obsahu

Druhá největší kapsa je na vrchním víku. Je to stejná kapsa, do které se schovávají ramenní popruhy, i přesto se do ní vejde spousta dalších věcí.
 

Osprey Transporter 130 II - ramenní popruhy. Na hrudním pásu nechybí bezpečnostní píšťalka Ramenní popruhy s hrudním pásem a píšťalkou

Jednu menší boční stranu zabírá venkovní kapsa. Nad ní je malá průhledná kapsička pro lístek, identifikující majitele zavazadla. Poslední kapsa zabírá celou boční vnitřní stranu. Je síťovaná a hodí se na uschování důležitých věcí, jako jsou doklady, elektronika apod. Všechny kapsy jsou vybaveny zipem.
 

Osprey Transporter 130 II - detail na vnitřní síťovanou kapsu
Osprey Transporter 130 II - pohled na horní kapsu, do které je možné schovat odepnuté popruhy

Hlavní kapsa a síťovaná vnitřní kapsa. Oproti popisu produktu na webu, jsem nikde nenašel karabinku na klíče

Zátěžový test - Expedice Muztagh Ata

Snad nejhorší věc, která může zavazadlo potkat, je dlouhodobý tlak na jedno místo, při kterém se hýbe spoj. Vzniká tření a teplo, které dokáže narušit, ne-li prodřít jakoukoliv látku. Přesně takové podmínky nastávají při přivázání zavazadla lanem na velblouda nebo koně. Tím, jak kůň jde, se lano pohybuje a tře o zavazadlo. Ne nadarmo se batohy často dávají ještě do pytlů, aby se nepoškodily. My jsme šli v Číně s velbloudy 24 km, aniž by byl Osprey Duffle jakkoliv chráněn a přesto zůstal nepoškozený.  

Osprey Transporter 130 II přivázaná k velbloudoviOsprey Transporter 130 l naložený na velbloudovi. Všimněte si lan, které jej pevně stahují.

Na expedici se člověk obecně moc nemazlí s výbavou. Duffle bag slouží hlavně pro přepravu materiálu a tím, že je pevný a má madla, která se dobře drží, tak do něj samozřejmě patří ty nejtěžší věci (mačky, cepíny, jídlo atd). Náš Transporter 130 II vážil při přepravě z Bishkeku do BC pod Muztagh Ata 40 kg. Veškeré formy přepravy zvládl bez poškození. Jediný limit zatížení bagu je síla člověka, který s ním potřebuje ručně manipulovat, ale rozhodně ne odolnost švů a materiálu batohu. Věřím, že kdyby se do něj dalo 80 kg, tak by vydržel.

Osprey Transporter 130 II cestuje v karavaněJde se na Muztagh Ata 7 546 m n. m.

Shrnutí

Osprey Transporter 130 II určitě zase vezmu na další expedici. Převážet těžké věci a přežít jakékoli zacházení -  to mu jde nejlépe. Zároveň je díky ramenním popruhům vhodný i na víkendový trip za lezením. Díky svému širokému víku je uvnitř přehled a věci snadno dostupné. Bez potíží zastane roli kufru nebo jakékoliv jiné cestovní tašky na všechny druhy dovolené.
 


TECHNICKÉ DETAILY

cestovní duffle Osprey Transporter 130 IITaška Osprey Transporter 130 II

rozměr v rozložení: 81 x 46 x 37 cm
rozměr po složení: 31 x 25 x 10 cm
objem: 130 l
ramenní popruhy: odnímatelné
svrchni vrstva materiálu:
800D Nylon+ 0.2mm TPU
hmotnost: 1840 g vč. obalu

DMOC: 4 599,- Kč

Tašku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Pánská technická mikina, která miluje horské túry a určitě jí nevadí drsné popruhy batohů. Jak se osvědčila Jirkovi během testování...

Test mikiny Ternua Tilek Hood

17. 08. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Jednoduchý a zároveň funkční batoh vyvinutý pro horskou turistiku. Kolega Patrik ho testoval na Triglavu i v našich českých kopečkách...
Brutálně odolný městský batoh. Kolega Jirka proto Black Hole 25 od značky Patagonia nešetřil a testoval při každodenním použití...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey