Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test termosek

A chcete ji na kafe nebo na zmrzlinu…?

Čajomilci, kávomilci, ale i strůjci chladných letních limonád a drinků. Jakou máte termosku? Nemáte? Pokud právě uvažujete nad koupí, tak vám přinášíme malý, zjednodušený test.

Na horké nebo na studené?

Většina lidí si pořizuje termosku na zimu. Ne proto, aby si schovali poslední zbytky sněhu, ale proto, aby si do ní uvařili horký čaj a na běžkách se nemuseli zahřívat jen slivovicí a rumem. Ale do termosky mohou přijít i chlazené nápoje – termoska dokáže uchovat stejně dobře chlazené nápoje, jako ty teplé!

Je vlastně jedno, co si do termosky dáte. Jestli to bude horké kafe, ledové mojito nebo párky na svačinu. Snad jen kombinace kávy a zmrzliny není nejlepší řešení, ale fantazii se meze nekladou…

Jaké termosky jsme testovali

Do testu jsme zařadili termosky, které můžete běžně koupit v prodejnách Rock Point nebo v našem e-shopu. Otestovali jsme čtyři nejprodávanější, o objemu kolem 0,5 l (Tatonka, GSI, Esbit, Salewa).

Jak jsme testovali

Žádná věda! Prostě jsme do nich nalili vřelou a studenou vodu a čekali co se stane.

Termosky jsme vroucí vodou naplnili bez jakéhokoli předehřátí termosky a nechali při teplotě 6°C po dobu 6, 12 a 24 hodin. Pak už stačilo jen zaznamenat naměřené hodnoty…

Termoska v létě? Proč ne!

Aby byl náš test kompletní, tak jsme měřili i hodnoty opačné. Termosky jsme naplnili kohoutkovou vodou o teplotě 14°C (teplota vody z řadu může být proměnlivá) a následně nechali termosky „zapéct“ na 40°C. Vložili jsme je do trouby, předehřáté na čtyřicet. V troubě není vítr a panují konstantní podmínky – simulace extrémního letního vedra. V tomto případě jsme měřili teplotu pouze po 6 hodinách, protože předpokládáme, že vás vedro přinutí vypít osvěžující nápoj během několika hodin, většinou rychleji, než za šest hodin.

 Tip – pokud chcete, aby vám cokoli v termosce vydrželo déle, tak termosku předem nahřejte nebo naopak zchlaďte. Není to markantní rozdíl, ale tento trik vám pomůže uchovat teplotu asi o 10% déle. Pokud máte na termosku ještě i termoobal, tak se tato doba opět o něco prodlouží.
 


 

Výsledky


Horká voda
 

Termoska hmotnost nalito po 6 hod. po 12 hod. po 24. hod.
GSI GLACIER SS VACUUM BOTTLE 0,5L 524g 100°C 73°C 58°C 44°C
TATONKA HOT&COLD STUFF 0,45L  290g 100°C 72°C 57°C 43°C
ESBIT NEREZ 0,5L 359g 100°C 70°C  55°C   40°C
SALEWA THERMO BOTTLE 0,5L 340g 100°C 68°C 56°C 36°C

 

      

Studená voda
 

Termoska hmotnost nalito po 6 hod.
GSI GLACIER SS VACUUM BOTTLE 0,5L 524g 14°C 19°C
TATONKA HOT&COLD STUFF 0,45L 290g 14°C 19,5°C
ESBIT NEREZ 0,5L 359g 14°C 20°C
SALEWA THERMO BOTTLE 0,5L 340g 14°C 21°C

 

 

Na závěr

Teď už víte, že používání termosky v létě je fajn nápad. Nápoj vám v termosce nebo termoláhvi vydrží chladný a osvěžující mnohem déle, než v obyčejné láhvi. Navíc, díky tomu v parné letní dny snáz dodržíte pitný režim.

Při výběru termosky je dobré si ujasnit, jakou termosku chcete. Ne vždy musí být prioritou dlouhé uchování nápojů.

Během všedního dne nepotřebujete, aby vám kafe vydrželo teplé až do večera. Stejně ho dřív vypijete... V případě celodenního výletu je zase dobrá termoska, která vydrží co nejdéle.

Důležitými aspekty jsou i hmotnost a rozměry termosky. Termosky s vyšší hmotností a většími rozměry mají izolační vlastnosti lepší, než ty lehčí a menší. Detailů, které mohou ovlivnit výběr termosky je mnoho – výdrž, váha, cena, design, příslušenství… Záleží už pak jen na vás, která termoska se stane vaším favoritem.

 

 

 

Přejeme dobrý výběr a hezké zážitky s termoskami i v letních měsících!

Zobrazit celou nabídku termosek »

 

Testoval tým Rock Point Olomouc - Riegrova
Text: Broněk Chromý
Foto: Rock Point

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...