Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím
Jsou prvotní obavy z pocitu vlny na těle zbytečné?  Vyzkoušeli jsme si Merino od Smartwoolu...

Test tílka Smartwool PhD Ultra Light Tank

5 min čtení 28. 07. 2017

Několik let jsem cvičila Zumbu. Množství oblečení, přímo stvořeného pro tento druh sportu, jsem měla víc, než bylo zdrávo. Oděvy byly ušité hlavně z polyesteru, polyamidu a bavlny. Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, jít potit „krev“ v tílku z vlny.  No, z vlny, vlastně ne tak obyčejné vlny, ale z merino vlny. Doba je už ale někde jinde a je na čase vyzkoušet, co všichni na tom merinu mají.

Do oka mi padlo tílko od firmy SMARTWOOL – PhD Ultra Light Tank. S touto firmou to nebude mé první setkání, mám od nich ponožky, které používám do trekových bot a jsem nadmíru spokojená. SMARTWOOLu prostě věřím.

tílko SMARTWOOL W PHD ULTRA LIGHT TANK

NĚCO MÁLO O ZNAČCE SMARTWOOL

Firma Smartwool byla založena anglickými instruktory lyžování, kteří chtěli mít nohy v teple a hlavně v suchu. Zjistili, že na Novém Zélandě žijí ovce, které mají tu nejjemnější, nejsilnější a nejbělejší vlnu na zeměkouli. A merino vlna byla tedy jasnou volbou. Vyrobili z ní pár druhů ponožek a ty pak testovali přímo novináři. V roce 1995 za ně dostala firma Smartwool první ocenění. V roce 1998 pak následovalo další, tentokrát za vlněné funkční prádlo. Firma také dbá, aby ovce, z kterých pochází vlna na jejich výrobky, netrpěly. Nese proto značku „Štastné ovce“. Kdybyste byli ovcí, tak byste chtěli být touto ovcí. Žijí totiž v super podmínkách.

PRVNÍ POCITY PŘI NOŠENÍ

Moje největší a prvotní obavy byly z pocitu vlny na těle. Když jsem tílko oblékla, tak jsem čekala kousání, škrábání. Pravdou je, že to byl trochu jiný pocit, než u bavlněného trička nebo svršku z hedvábí. Ale po pár chvilkách si zvyknete a zapomenete, že máte něco na sobě. Merino tílko je neuvěřitelně lehoučké (váží 82 g při velikosti S). Merino vlákna jsou mnohem tenčí než jiné typy vlny, proto nekouše ani neškrábe. Necítím ani švy, tílko je má ploché. Na pravém boku má znak firmy, panáčka, který má reflexní prvek. Stejně jako „obdélníček“ na zadní části. To abyste byli vidět ze všech stran. Vyrážíme na výlet.

tílko SMARTWOOL W PHD ULTRA LIGHT TANK

TÍLKO V AKCI

Tílko se mnou prošlo mnoho výletů, zažilo plno dobrodružství, hrálo se mnou volejbal, bylo se mnou při trénincích mého psa. Je jako stvořené pro pohyb, když potřebujete rychle odvést pot. Testovala jsem ho ve vedrech, které by nám mohli závidět i v Africe. Rychlý pohyb, běhání a vysoké teploty zapříčinily mé pocení. Byla jsem překvapena, jak je tílko příjemné i v okamžiku, kdy jste „durch“. Na tílku jsou meshové  panely (takový síťový materiál), které krásně odvádí vlhkost. Na co jsem byla nejvíc zvědavá, byly pověsti o tom, že merino vlna jen tak nezapáchá. Propocená jsem se vrátila domu jako nevěřící Tomáš, vysvlékla se v koupelně a doslova „čuchala“, jak pes vycvičený na hledání drog, k tílku. Nic! Ono to funguje! Nezapáchá! V chytrých příručkách jsem si přečetla, čím je tato super vlastnost merino vlny způsobena. Bakterie preferují totiž hladké povrchy s pozitivním elektrickým nábojem, jako mají syntetické materiály. Šupinky Merino vlákna s neutrálním nábojem je vůbec nezajímají. Těm nábojům moc nerozumím, ale jedno je jasné – tílko nemusím prát po každé „propocené“ akci. Někdy ho vyperu, že mám špatné svědomí, že ošizuji péči.

tílko SMARTWOOL W PHD ULTRA LIGHT TANK

NEJVĚTŠÍ ZKOUŠKA TESTU

Nejtěžší zkouškou, které se mnou tílko prošlo, byl výlet na kole. Vyjela jsem za pěkného, slunečného počasí. Ale tak náhle… Z nebe snad tu vodu někdo vyléval po kýblech. Nemělo cenu se schovávat. Domů to byl ještě kus cesty a obloha zatažená, kam jsem se podívala. Ačkoliv jsem měla promočené kraťasy i boty, tak jsem měla pocit, že tílko je suché. Merino vlna totiž umí pojmout až třetinu vlhkosti své váhy. A co bylo příjemné, že v ten moment hřálo. Ano, takhle funguje tepelný komfort merina.

tílko SMARTWOOL W PHD ULTRA LIGHT TANK

ZÁVĚREM JEN CHVÁLA

Po tomto výletě jsem pochopila, proč je merino vlna tak moc oblíbená. A tílko PhD Ultra Light Tank od Smartwoolu se stalo mým oblíbeným kouskem v šatníku. A nezůstane jen u tohoto. Merinu už věřím a nebojím se je doporučit všem, kteří mají rádi pohyb. Ať už venku nebo uvnitř. Propocení do poslední nitky. Merino vlna se postará o vaše pohodlí a komfort!

 

 


Tílko Smartwool PhD Ultra Light Tank

Tílko Smartwool PhD Ultra Light Tank:

materiál: merio vlna gramáž 145 g/m2
hmotnost: 82 g (vel.S)
UV filtr: 20


DMOC: 1.299,- Kč

Tílko získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Výhody

 

  • ploché švy, které necítíte

  • lehké (82g)

  • rychle uschne

  • nezapáchá

  • necítíte chlad ani při propocení, promáčení


Nevýhody:

  • jeho pořizovací cena (ale komfort nošení stojí za to :-D)

 


TestovalA: denisa pazderová

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Prodávám v KEEN na Zličíně v Metropoli
Outdoorové sporty provozuji od roku: Věnuji se hlavně agility, a to od roku 2013
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: Jsem ráda v přírodě, takže úplně nejvíc je pro mě trekking. Vzít psa, rodinu a jít a jít. Když natrefíte na kus krásné přírody a vydaří se i počasí..., co si víc člověk může přát.  A jako ryba ve vodě jsem na cvičáku se svojí fenkou. Tam chodíme rády, já i ona.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Výborné izolační vlastnosti jsem ochutnala přímo v Alpách. Jak se Darcy zateplovačka osvědčila, jaké vychytávky nejvíce zaujaly a zda má i nějaké ty mouchy, se dozvíte v recenzi...

Test bundy Rafiki Darcy

25. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...
Všestranné kalhoty, které se nejlépe cítí na výletech v přírodě. Čím vás zaujmou...

Test kalhot Hannah Moa

15. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů