Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test trekových holí Leki Carbon

5 min čtení 05. 01. 2015

Superlehké hole od Leki

Teleskopické hůlky, na tom přeci není žádná velká věda, řeknete si. Jelikož jsem s tímto neodmyslitelným doplňkem každého milovníků hor za posledních 12 let nachodil pěkných pár tisíců kilometrů a zničil či jinak zdevastoval minimálně 5 párů, mohu s čistým svědomím říci, že vybrat ty správné není vůbec jednoduché. Jak se osvědčila dvojice Leki Carbon Titanium a Corklite Antishock při pětitýdenním testování v Argentinských horách? Vězte, že je náročné podmínky v šestitisícových výškách prověřily dokonale!

Testování holí Leki

Leki Carbon Titanium 

Hned na úvod musím poznamenat, že jsem při prvním setkání pohlížel na tyto hole s velkým despektem. Karbon, to  je přeci pouze módní výstřelek, který se v dnešní době cpe, kam to jen jde, navzdory účelnosti. A vždyť se takové hůlky musí při prvním nadměrném zatížení hned zlomit. Nehledě na to, že za takovou modernu zaplatíte spoustu, spoustu peněz. Brzy jsem byl z těchto předsudků vyveden. Pro úvod do problematiky začnu tím, že se jedná o klasické trojdílné hole s plynulým rozsahem délky 67-135 cm s karbidovým hrotem, přičemž pár váží 470 gramů. Poslední zmíněné je také největší devizou. Těch zhruba 100-150 gramů váhy oproti běžným typům je nad očekávání znát. Zvláště pokud se dlouhé dny potýkáte s nekonečnými kilometry, těžkým batohem a řídkým vzduchem. Každý ušetřený joul energie přijde v tu chvíli k duhu.

Přitom vydrží opravdu víc, než na první pohled vypadají. Jistě to znáte, když už jste ke konci dne unavení, klopýtáte z posledních sil a o zakopnutí není nouze. V tu chvíli padá na hůlku, kterou se snažíte celou situaci instinktivně zachránit, celá váha nejen vašeho těla, ale i 25kilového batohu, který vláčíte. A to ne ve zcela ideálním úhlu. Navzdory tomu, že k popisované situaci došlo nejednou, odolaly hole Leki Carbon Titanium bez poskvrny. Zámky délkového nastavení Speed Lock překonají normou garantované zatížení 60 kg jako nic a pokud vám nevyhovuje jejich tuhost, lze ji snadno přenastavit pomocí šroubováku. Osobně mi tento způsob utahování vyhovuje nejvíce a jiný už bych nechtěl.

Testování holí Leki

Dále tu máme madla. Ta jsou nadmíru pohodlná s prodlouženým gripem, který oceníte ve střídavých traverzech. Tvarově jsou madla velmi povedená a pěnový materiál je příjemný na dotek. Poutka, jakkoliv vypadají minimalisticky, jsou i na holé ruce komfortní a neřežou. Bez problémů se dá díky systému Systém Lock Security rychle nastavit jejich délka a to i v palcových rukavicích. Při několikeré výměně rukavic denně je to věc, kterou opravdu oceníte.     

Leki Corklite Antishock

Model Corklite Antishock by se dal v krátkosti definovat jako komfortnější verze svého karbonového sourozence. Přesto, že mají o pár desítek gramů více (554 g/pár), stále můžeme hovořit o nadprůměrně lehkém modelu. Vyšší hmotnost je v tomto případě navíc vyvážena nižší cenou, komfortnějším korkovým madlem a zabudovaným antishock systémem ve spodní části hole zajišťující tlumení nárazů. Antishock je rovněž "vychytávkou", které u trekových holí příliš neholduji, ale nutno objektivně uznat, že se v tomto případě jedná o nejpovedenější systém, jaký jsem kdy vyzkoušel. Při chůzi nevadí, nijak necvaká a zároveň (zřejmě) pomáhá. Pokud danou vlastnost od holí vyžadujete, budete v případě Corklite Antishock spokojeni.

Rozsah holí je prakticky totožný (69-135 cm), rozdíl ale nacházíme v aretaci dolního dílu, o kterou se stará systém Super Lock, který garantuje nosnost 140 kg na jednu hůlku. Byť nejsem zastáncem šroubovacího systému, musím uznat, že se jedná o úctyhodnou hodnotu a v praxi fungovalo vše bez problémů jak má. Jen nastavování v péřových palčácích již není tak komfortní, tady Cork Antishock z mého pohledu oproti předchozímu modelu ztrácí. Poutko je již masivnější, ale stále příjemné, nepřekrucuje se a nikde netlačí ani po mnohahodinovém pochodu. Nastavování a bezpečnostní funkce je totožná jako v předchozím případě.

 

Testování holí Leki
Testování holí Leki

Jaké vybrat?

Oba modely mají kvalitní dílenské zpracovaní a na horách vám udělají dobrou službu. Já sám bych sáhnul bez váhání po modelu Carbon Titanium, na který jsem si velmi rychle přivykl a oblíbil si ho. Nízká hmotnost, pohodlný grip a spolehlivé zámky - přesně to, co od trekových holí očekávám. K tomu všemu se navíc vyznačují nejhezčím designem, jaký jsem kdy viděl. Překážkou už tak může být už jen cena, která je ale podle mého názoru v tomto případě opodstatněná, neboť té muziky dostáváte více než dostatek. 

Pokud vašim rukám vyhovuje korkové madlo, hledáte model se systémem antishock a nechcete tolik zatížit peněženku, doporučuji zařadit do vašeho výběru naopak model Leki Corklite Antishock.

Zbývá ještě doplnit, že oba modely jsou dodávány se standardními trekovými talířky a velké sněhové talířky o průměru 95 mm jsou k dokoupení. V nabídce firmy Leki jsou rovněž varianty Carbon Titanium Antishock a naopak Corklite bez systému antishock. To už si vybere opravdu každý.

Ať už vyberete hůlky jakékoliv, nechť vás na horských túrách podrží!

Nabídka turistických holí Leki »

Testování holí Leki

Testováno na argentinských vrcholech Ojos del salado (6893 m), Bonette Chico (6759 m), Vallecito (5470 m) a Lanin (3776 m). Stručný report z této výpravy naleznete zde: První střípky z Argentiny.

Text a foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů