Test trekových holí Salewa Carbonium Tour

7 min čtení 27. 04. 2018

V horách bez holí ani ránu. Tohle rčení ke mně celkem sedí. Skutečně hůlky v horách odkládám jen zřídka, pokud to vyžaduje již lezecký profil terénu anebo pokud mám plné ruce, třeba kočárku. Za moji trekařsko horolezeckou kariéru mi jich rukama prošlo docela dost a proto jsem rád kývnul na možnost otestovat hole Salewa Carbonium Tour. Testování proběhlo na čtyřdenním treku napříč Dolomity z Niederdorfu pod Tre Cime v rámci akce Rock Point Salewa Mountain Experience 2017. Během treku jsme ušli 57 km s celkovým převýšením 3700 m.

Lehoučké hole

Začněme holemi jako celkem. Jedná se trojdílný koncept, tzv. hybridní konstrukce, která kombinuje různé materiály pro jednotlivé segmenty. Přestože skoro neuvěřitelně lehoučké hole (pár neváží ani půl kila, jedna hůlka váží pouhých 240 g) mohou na první dojem budit dojem, že se zlomí při prvním nestandardním zatížení, opak je pravdou a nízká hmotnost velkým bonusem.

Honza Krabec (vlevo) s holemi Salewa Carbonium Tour, Dolomity
Honza Krabec (vlevo) s holemi Salewa Carbonium Tour, Dolomity

Materiál segmentů

Hole jsou pevné a navíc i pružné, takže do rukou nedostáváte tolik nárazů, jako u holí bez karbonových dílů. Konstrukce využívá na horním segmentu Carbon, který je proti běžně používanému hliníku výrazně tužší a má schopnost pohlcovat rázy. Je však také křehčí a proto jsou spodní dva díly vyrobeny z Titanalu, což je vysokopevnostní slitina hliníku a několika dalších prvků.

Pro zájemce údaje o Titanalu. Chemické složení: 88.5% hliník, 1.7% měď, 2.5% hořčík, 7% zinek a 0.1% zirkonium, mez pevnosti u Titanalu je 580 MPa, pro srovnání mez pevnosti ocele je 250 MPa).

Osvědčený Titanal

Základními vlastnostmi Titanalu je torzní pevnost a pružnost, proto bývají titanalové pláty jednou z konstrukčních součástí sjezdových lyží. I v případě holí vlastnosti Titanalu využijeme v plné míře, protože hole přichází do styku s kořeny, kameny nebo skálou, dochází k zaseknutí holí mezi kameny apod. Nepřirozený ohyb nebo i páčení holí nejsou na treku žádnou výjimkou.

Trek s holemi Salewa Carbonium Tour, Dolomity
Trek s holemi Salewa Carbonium Tour, Dolomity 2017

Délka 68 až 142,5 cm

Hole lze díky dvěma aretačním svorkám nastavit až do délky 142,5 cm. Ta vyhoví i vzrostlým jedincům. Já jsem maximální rozsah nikdy nevyužil a to ani při prudkém a krkolomném sestupu. Naopak nejkratší možná délka složených holí činí 68 cm, což je kvalitní standard. Jednak je to výhodou v případě připnutí holí na batoh a jednak mohou hole v případě potřeby využít i děti. Variabilní délka holí může být užitečná třeba i při stavbě nouzového přístřešku, kdy hole využijeme jako podporu.

 

Aretační svorka hole Salewa Carbonium Tour
Aretační svorka je snadno ovladatelná (i v rukavicích)
Nastavení délky holí Salewa Carbonium Tour Rychlé nastavení délky hole třeba i za chůze

Spolehlivá aretace Powerlock

Jak už jsem se zmínil, nastavení se provádí dvěma aretačními svorkami systému Powerlock. V případě holí Carbonium Tour jsou tyto svorky sice plastové, zato vyztužené karbonem a tedy dostatečně pevné. Nastavování je opravdu rychlé, bez problémů zvládnutelné i za chůze, třeba i v rukavicích a hlavně vůbec nemusíte mít obavu, že by vámi nastavená délka neměla být trvalá do té doby, než se ji vy rozhodnete změnit.

systém Powerlock holí Salewa Carbonium Tour Poles
Systém Powerlock

Neměnnost nastavené délky byla jednou z věcí, na kterou jsem se opravdu soustředil. Věřte, že se Powerlock spolehlivě popasoval i se zavěšením do holí celou tělesnou vahou podpořenou naloženým trekovým batohem. Vzhledem k tomu, že průměr trubek je proměnný, je nutností dotáhnout nebo povolit stahovací objímku. To je řešeno šroubkem, který lze jednoduše ovládat šroubovákem a v terénu klidně i nožem. Jsem moc rád, že už nemusím používat standardní šroubovací aretace, které začaly vždycky, dříve nebo později, zlobit.

Kvalitní hroty

U dobrých holí by měly být naprostou samozřejmostí. Mé zkušenosti to jen potvrdily. Ocelové bodce, spolehlivě držely na všech površích, po kterých jsme během treku šli. Hole mi byly opravdovou oporou i v krkolomném terénu.

Talířky chrání hrot

Hole jsou standardně dodávány s malými trekovými talířky. Nicméně způsob jejich nasazení a sejmutí je velmi jednoduchý. Variabilně je tak v případě potřeby možné využívat i lyžařské talířky, které lze dokoupit.

Ocelové bodce s malými trekovými talířky - Salewa Carbonium Tour
Ocelové bodce s malými trekovými talířky

Madlo je základem pohodlí

Madlo je poslední součástí holí, kterou jsem dosud nezmínil. Hole během treku téměř neodkládám, a proto je pro mě komfortní madlo zásadní. O nějaké otlaky nebo puchýře určitě nikdo nestojí. Konstrukce madla holí Salewa Carbonium Tour je ergonomická a skvěle padne do ruky. Bonusem je, že promyšlené tvarování madla zároveň podporuje jistotu a stabilitu úchopu. Madlo je tvořeno EVA pěnou, která je příjemná na omak, nestudí, ani neklouže, pokud se vám zpotí ruce, nebo trochu zmoknete. Zároveň rychle schne. Z mého pohledu bych uvítal, kdyby bylo madlo prodloužené a nemusel jsem tak často přenastavovat délku holí dle profilu terénu. Stačilo by jen přehmátnout na nižší/vyšší úchop. To případně nabízí jiný model holí - Salewa Carbonium Ascent.
 

Poutko holí Salewa Carbonium Tour má reflextní potisk
Poutko holí má reflextní potisk
Plastová
Plastová oranžová "bambulka" pro výbornou oporu

Madlo je shora zakončené plastovou „bambulkou“, která slouží jednak stabilizaci úchopu, ale také jako pohodlná opora, pokud se o hole člověk opře shora. Vzhledem k tomu, že „bambulka“ není nijak velká, dokáži si představit, že pomocí holí v zimě ukotvím stan ve sněhu, jako to dělávám s holemi se standardním madlem. V případě velké bambulky a zmrznutí sněhu, může být ráno problém hole vydolovat.

Poutka

Úchop lze zajistit provlečením ruky měkkým a příjemným poutkem, které je uvnitř opatřeno polstrováním. Poutko je doplněno reflexním potiskem SALEWA. Jedná se o hezký designový prvek, ale zároveň funkční – třeba když při časném ranním startu ještě za tmy s čelovkou na hlavě hledáte, kam jste ty zatracené hůlky večer odložili.

Pohodlná poutka holí se snadným přizpůsobením délky
Pohodlná polstrovaná poutka holí se snadným přizpůsobením délky

Nastavení délky poutka je také jednoduché a rychlé. Stačí jen zlehka zatáhnout za volný konec poutka, tím se odblokuje pojistka a lze nastavit délku. Následně pojistku zase zatlačíte dovnitř madla.

Nastavení délky poutka
Nastavení délky poutka

Shrnutí

Celkový dojem z holí Salewa Carbonium Tour mám pozitivní, nebál bych se je doporučit ani na ty nejnáročnější outdoorové akce a těším se s nimi zase brzo do horského terénu.
 


 

Technické detaily

Trekové hole Salewa Carbonium Tour PolesTrekové hole Salewa Carbonium Tour


Délka: 68 - 142,5 cm
Počet dílů: 3
Hmotnost: 240 g / kus
Materiál madlo: EVA pěna, plast
Materiál bodce: ocel
Materiál segmentů: karbon - horní segment, Titanal – střední a dolní segment
Materiál aretačních svorek systému Powerlock: plast vyztužený carbonovými vlákny.


DMOC: 2499 Kč

Hole získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

 

Výhody:

  • nízká hmotnost,
  • velká variabilita nastavení (68 – 142,5 cm),
  • rychlost a spolehlivost nastavení díky systému Powerlock,
  • kvalitní a pohodlná ergonomická madla.

 

Nevýhody

  • uvítal bych prodloužené madlo pro rychlejší změnu výšky úchopu.
     


Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů
Lehká turistická obuv na rychlé přesuny přírodou. Nubuková kůže s Gore-Tex membránou a masivním tlumením se mi osvědčila. Proč...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey