Test trika Patagonia Cap Cool Daily Graphic shirt

4 min čtení 28. 06. 2021

Hledáte-li triko, které vás ochladí, když vám bude teplo k zalknutí, tričko od Patagonia M Cap Cool Daily Graphic Shirt je přesně to pravé. Chladivý efekt skrytý nejen v názvu produktu je do horkého léta naprosto skvělá věc a já se s radostí pustil do testování. Tričko jsem otestoval v teplých, ale i chladnějších dnech, abych zjistil, jak funguje.

Obsah:

První dojem

Cap Cool Daily Graphic Shirt je překvapivě lehké, pevné a pružné. Hned při prvním pohledu jsem ocenil barvu. Nejsem zastáncem křiklavých barev u funkčních materiálů. Takže tmavé barva mi osobně velmi sedla. Na pohmat je triko slabší, ale pevné a velmi pružné. Díky jeho lehkosti bych neměl problém občas zapomenout, že ho mám na sobě…

Střih trika

Střih je ideální pro všechny postavy, nikde neškrtí a jsem si takřka jistý, že i pánové s mohutnější muskulaturou nepocítí nikde žádné nepříjemné pnutí. Triko drží svůj tvar i při silnějším zatažení.

Oceňuji přesně trefenou délku, která není moc dlouhá, ale ani moc krátká. Díky přiléhavosti a splývavosti materiálu se triko nevyhrne ani při pořádném protahování nebo jízdě na kole.
 

Jak to, že triko „chladí“?

Ještě před testováním jsem byl k „chladivému efektu“ celkem skeptický. Na základě zkušeností od jiných výrobců jsem čekal chvilkový pocit lehkého „chladu“, který za chvíli ustoupí a materiál „podlehne“. Ale Patagonia triko mě i v tomto ohledu mile překvapilo. Pojďme si říci, jak to, že triko vlastně dokáže „chladit“.

Chladivý efekt spočívá v tom, že materiál (v tomto případě strukturované polyesterové vlákno Capilene) velmi rychle odvádí pot a vlhkost od pokožky na povrch a současně rychle schne. Tím, jak se rychle vlhkost „odpařuje“ vás vlastně látka pocitově „ochlazuje“ a zabraňuje přehřívání. Za Cool efektem tedy najdete „jen“ chytře využité fyzikální zákony.

Antibakteriální úprava je velký bonus navíc

Patagonia myslí na všechno. Triko, jehož základní funkcí je velmi rychle a efektivně směrovat veškerou vlhkost od těla ven a tam se jí co nejrychleji zbavovat, zajisté bude po čase trpět zvýšenou tvorbou nepříjemného zápachu. A proto výrobce materiál trika Capilene Cool Daily ošetřila antibakteriální technologií Polygine. Ta má za úkol zastavení růstu nežádoucích bakterií způsobujících zápach na tkaninách, čímž snižuje i tvorbu zápachu. Nemůžu říci, že by vůbec nezapáchalo, ale souhlasím s tím, že je tento nežádoucí odér během aktivit za parných letních dní výrazně minimalizován.
 

Kde jsem testoval

Testoval jsem především při běhu, lehké turistice a začátkem jara i při lehké cyklistice. Triko doporučuji na všechny zmíněné sporty za teplého počasí, kdy se nejvíce projeví chladivý efekt. Nedoporučuji ho jako spodní vrstvu do chladnějšího počasí, protože vás triko nedokáže zahřát, není to jeho účelem.

Shrnutí

Už se těším, až budu moci prohlásit své oblíbené motto: “Přátelé odcházím, hory mě volají”. Triku tak přidělím výsostné místo ve svém báglu a budu ho mít na sobě při různorodých aktivitách i ve vyšších nadmořských výškách.
 


Výhody:

  • jemný a příjemný materiál na pokožku
  • rychle schne
  • dodává pocit „ochlazování“
  • strečový materiál
  • certifikáty deklarující použití výrobního procesu s minimálním dopadem na lidské zdraví a životní prostředí (bluesign, Fair Trade)

 

Nevýhody:

  • materiál pravděpodobně nemá UV ochranu, což by se do vyšších hor hodilo

 


Technické detaily

Triko Patagonia Cap Cool Daily Graphis Shirt man

 

materiál: Capilene (100 % polyester - z toho 50 % recyklovaný polyester)
úprava: antibakteriální úprava Polygine
certifikace: Bluesign, Fair Trade
hmotnost: 128 g (velikost M)

MOC: 1 199,- Kč

Triko získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:


VÍT LUBOVSKÝ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Mladá Boleslav, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: od mládí
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2019
V Rock Pointu jsem od roku: 2019
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, turistika, běh
Specialista na výrobky: bundy, turistická obuv, běžecká obuv
Specialista na značky: KEEN, Hannah

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey