Test trika Smartwool merino 150 Baselayer

5 min čtení 03. 08. 2020

Oblečení z merino vlny si našlo již spoustu příznivců. Nelze se divit. Po prvotním váhání „pustit si k tělu vlnu“ a druhotném zjištění, jak je merino úžasně pohodlné, příjemné a jednoduché na údržbu, má o tento materiál zájem stále více uživatelů. Já si merino výrobky nemůžu vynachválit. Nyní se mi pod ruku dostalo triko, které není zaškatulkované na konkrétní aktivitu, ale je prostě a jen volnočasové. Na co jsem takové triko využila a jak ho hodnotím?

Kdy použít volnočasové "vlněné triko"?

Triko Smartwool Baselayer 150 jsem použila na vše, na co jsem si jen během testování vzpomněla. Beru ho všude tam, kde trávím volný čas, ať už aktivně nebo jako relax. Oblékla jsem si ho na túry do hor v kombinaci s turistickými kalhotami, ale i k džínám po městě. Je velmi příjemné na svižné i pomalé procházky, vyklusání po okolí či skotačení na slack lajně. Vzala jsem ho na krátké cyklo projížďky, do kempu, na klábosení s přáteli, na cestování po kraji, na rychlé přesuny s dětmi na tréninky a zpět, do letního kina, na firemní sportovní akce i školení…, a takto bych mohla jmenovat dalších 100+1 aktivit.

Smartwool merino 150 Baselayer w SS si užijete na volnočasové aktivity

Merino a nylon? Proč?

Je třeba si přiznat, že toto triko není 100% merino. Obsahuje 87 % merina a 13 % nylonu. Ale nebojte, na kůži to ani nepoznáte. Merino vlákna jsou totiž navinutá na nylonovou mřížku, takže vaší kůže se dotýká pouze heboučká vlna. Proč tomu tak je? Určitě Smartwool nechce touto úžasnou vlnou šetřit, ale naopak. Smartwool se tím stará, aby vám triko déle vydrželo, protože merino vlákna jsou celkem křehká v tahu. Nylonová mřížka proto zajistí větší mechanickou odolnost trika.

Pocítíte to zejména při nošení batohu, tašek přes rameno apod. Triko vám tedy vydrží mnohem delší dobu, což je ve své podstatě přínosem a vy nemusíte tak často trika kupovat. Investice se tedy přes vyšší prvotní náklady vyplatí.
 

Smartwool merino 150 Baselayer w SS na procházky jako dělané
Smartwool merino 150 Baselayer w SS odolá i popruhám tašek či batohů lehčí zátěže

Střih a design

Střihově je triko spíše volnější. Já mám velikost „M“ a triko není upnuté, příjemně splývá, má ideální délku rukávů a zádové části. Naopak, kdo upřednostňujete trika jemně obepnutá, je lepší volit u těchto volnočasových střihů o jednu velkost menší.

Co se týká potisku, tak kaktusy mě dostaly na první pohled. Netradiční, neokoukané, vtipné. Už se vidím s piňa coladou někde v Mexiku. Tmavá barva se mi líbí i prakticky. Není totiž tolik viditelné, když se zpotíte v podpaží nebo na zádech pod batohem. Jen je třeba počítat s tím, že merino schne delší dobu, než umělá vlákna.

Na druhou stranu merino opět potvrzuje, že hřeje i mokré, protože jsem v něm totálně promokla až "na kůži", a přesto mě nebyla na tělo zima tak, jako na zadek a stehna, kam se mě nepříjemně lepila mokrá a studená sportovní sukně z polyesterových vláken.

totálně promáčené triko Smartwool merino 150 Baselayer w SS

Ploché švy

Raglánově střižené rukávy zajišťují, že se mě při nošení batohu zbytečně netřou popruhy batohu přes švy trika. Přesto jsou švy ploché, což způsobuje, že o nich při nošení vůbec nevím.
 

dobře řešení raglánové rukávy na triku Smartwool merino 150Baselayer w SS
šikmo vedené bošní švy na triku Smartwool merino 150Baselayer w SS

Údržba

Merino miluju už jen pro tu snadnou údržbu. Triko po použití vyvěsíte, nejlépe někde venku a druhý den si jej můžete znovu vzít. Není třeba prát hned po každém použití. Prát stačí na 30 stupňů nejlépe v prostředku určeném pro merino, případně vymáchat v jemném mýdle. Prostředky na merino nezmiňuji z rozmaru, ale možná málokdo ví, že tyto prostředky navíc obsahují výtažky z cedru, které chrání merino před moly. Nezapomeňte, že se jedná o přírodní materiál, který prostě chutná...

Nesušte merino v sušičce ani na přímem slunci, protože vlna má tendenci se srážet. A žehlení není třeba. I kdybyste sundali triko ze šňůry s nějakým tím faldíkem, po oblečení se během chvíle vlna krásně „vyvěsí“ .

merino triko Smartwool Baselayer 150 w SS je ideální výlety

Shrnutí

Triko doporučuji všem ženám a dívkám, které se chtějí zachumlat do přírodních materiálů, nechtějí či nemohou při svých volnočasových aktivitách triko každý den prát a hledají jistotu, že i když se zpotí, nebudou cítit na hony daleko.

Smartwool Baselayer 150 využijete na převážnou část aktivit venku i uvnitř, které nejsou vysoce intenzivní zátěže. Prostě „na pohodu“. Skvěle se v něm relaxuje a spolu s ponožkami, na které je značka Smartwool specialista, tvoří příjemný relaxační merino páreček.
 


dámské merino triko pro volnočasové aktivity a relaxTechnické detaily

Triko Smartwool W Merino 150 Baselayer print

materiál: 87 % merino, 13 % nylon
rukávy: raglánový střih
švy: ploché
hmotnost: 102 g (velikost S)

DMOC: 1 599,- Kč

Triko získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

Testovala

Eva Votavová
EVA VOTAVOVÁ

Evča je zodpovědná za aktuality a články, které najdete na našem webu. Sepisuje pro vás podrobnosti prodejních akcí, aktuálních kolekcí, ale i řadu článků do blogu. Není tady žádným nováčkem. V minulosti se věnovala velkoobchodním zákazníkům. Být součástí Rock Pointu považuje za velkou výhodu, protože se díky práci dostane k novým sportům a aktivitám, které vždy ráda vyzkouší.


 

Testovali jsme další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey