Test trika Smartwool Merino Sport 150 Bear Camp Tee

5 min čtení 22. 06. 2019

O merinu a jeho téměř zázračných vlastnostech už byly potištěny tuny papíru a zaplaveno velké množství webových stránek. Já osobně jsem několik let spokojeným uživatelem vlny merino a nedám na ni dopustit.

Co se ale stane, když se merino spojí v poměru téměř půl na půl s „umělým vláknem“? Podrobil jsem testu triko Smartwool Merino Sport 150 Bear Camp Tee.

Popis trika s medvědem

Když jsem zahajoval test tohoto trika, kolegyně mi řekla: „Až ucítím, že už to není ono, řeknu ti…“. Tak jsem si řekl, že budu nosit triko tak dlouho, dokud neuslyším tuto větu. Nekonvenční barva a velmi originální design způsobily, že jsem si toto triko zamiloval už ve chvíli, kdy jsem uviděl vzorkovou kolekci. Během prvního dne, co jsem ho měl na sobě, mi ho pochválili hned tři lidi.

Na hrudi se nachází potisk s motivem z pera švédského umělce Jonase Claessona. V zadní části límce je strečový proužek pevnější látky, který má zamezit vytahávání látky kolem krku. Rukávy mají pro mne osobně ideální délku, střih je přiléhavější. Čekejte každopádně, že je triko velikostně posunuté. Já jsem musel sáhnout po velikosti S, ačkoliv vždy nosím M.

Praktická zkušenost

U produktů z merina zbožňuji, že je můžete nosit mnoho dní v kuse a není to cítit. Zároveň zaberou minimum místa v batohu a jsou velmi lehké. Toto triko nese v názvu označení sport, což více souvisí se složením materiálu (56% merino, 44% polyester) než s jeho designem a konstrukcí.

Při testu trika jsem si vytvořil 3 kritéria:
 

  • doba používání bez praní
  • nošení s batohem na zádech
  • rychlost schnutí
     

Doba používání bez praní

Čekal jsem, že po dvou dnech bude muset triko do pračky. Přeci jen je poměr polyesteru k merinu poměrně vysoký. Triko jsem ale bez vyprání mohl nosit 8 dní do práce, 2x na celodenní výlet a stále jsem neměl pocit, že zapáchá. Na noc jsem ho vždy jen přehodil přes židli, aby se vyvětralo, a ráno jsem si opět připadal, že si beru ze skříně čisté triko.

Dokonce jsem získal pocit, že odolá zápachu lépe než trika vyráběna technologií core-spun, kdy je merino namotáno na nylonovou mřížku. Triko jsem nakonec prohnal pračkou až poté, co jsem v něm vyběhl, a na povrchu zaschlá sůl z potu mě škrábala. Jinak považuji délku nošení bez nutnosti praní za nadstandardní v porovnání s ostatními merinovými triky, se kterými mám doposud zkušenost.

nošení s batohem na zádech

Trika z vlny merino obecně nevykazují příliš vysokou odolnost ve chvíli, kdy jim naložíte vyšší dávku tření. Tím, že toto triko kombinuje merino a umělé vlákno, je ale odolnost na dobré úrovni.

Triko jsem měl několikrát na výletě s 18 litrovým batohem. Žádné dírky z oděru nevznikly. Je však pravda, že na bedrech, v místech kde se batoh šoupe o záda, triko vykazuje známky lehkého žmolkování. 

Rychlost schnutí

Poslední test jsem provedl tak, že jsem v triku hupsnul do rybníka v den, kdy bylo 28°C a poté v něm pochodoval na sluníčku. Trvalo 48 minut, než triko úplně uschlo.

Syntetické materiály by to zvládly rychleji, ale já jsem si chtěl hlavně ozkoušet, co znamená to rychlé schnutí u merina, když jsem měl doposud vždy pocit, že syntetika uschne výrazně rychleji.

Verdikt

S trikem Merino Sport 150 Bear Camp Tee jsem celkově velmi spokojený. Na to, že se nejedná o 100% merino, ale směsový materiál, je odolnost vůči zápachu až obdivuhodná. Triko nosím hodně často už téměř rok a jeho vzhled a vlastnosti se zatím téměř nezměnily.
 


Výhody:

  • jemnost materiálu
  • proužek v zadní části límce zabraňující vytahávání
  • dlouhá doba používání bez zápachu


Nevýhody

  • o číslo posunuté velikosti

 


Technické detaily

Triko Smartwool Merino Sport 150 Bear Camp Tee

materiál: 56 % merino, 44 % polyester
návrh motivu: Jonas Claesson
hmotnost: 136 g (velikost M)

DMOC: 1 399,- Kč

Triko získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testoval:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné. Na otázku, co dělá ve volném čase, odpověděl: Do narození dcery cestování, MTB, horská turistika, běžky, skialpy. Od narození dcery přebalování, krmení, občas běh a MTB, uspávání, občas výlet…
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey