Test Via Ferrata setu Edelrid Belay Kit

7 min čtení 07. 09. 2017

Souprava značky Edelrid pro doplňkové zajištění při postupu po zajištěné cestě v obtížných místech obsahuje automaticky blokující brzdu a 15 m jednoduchého lana (dodává se i s 25 m lanem) s šitými oky na koncích. Jeho velkou výhodou je výrazná úspora času (jednoduchá manipulace) a také hmotnosti, protože není třeba tahat lano. S malými dětmi jsem vyzkoušel, jak to funguje…

Tento text není jen recenze, ale také návod k použití, doplněný o pár tipů.

Pro děti a začátečníky

Jisticí set Via Ferrata Belay Kit je důmyslná pomůcka pro jištění dětí a začátečníků. Lze ji používat jen ve spojení s klasickým normovaným jisticím setem. Slouží k doplňkovému jištění a jeho efekt spočívá jednak v horním jištění dítěte (druholezce) a jednak ve výrazné psychické podpoře.
Na některých lehčích ferratách bývají bez možnosti jištění kratší úseky, třeba žebříky, což je typický příklad využití Belay Kitu - pomoci tam, kde možnost jištění chybí.

ferrata - žebříky
Součásti setu jsou…

Lehké, 15 nebo 25 metrů dlouhé dynamické lano o průměru 8 mm s barevně označenými oky na obou koncích. Geniálně jednoduchý blokant se dvěma miniaturními sešitými plochými smyčkami. K tomu jedna menší karabina se šroubovou pojistkou. Vše je složeno v praktickém vaku, který jednoduše zavěsíte do poutka úvazku.

Prostě kompaktní sada pro pohodlné jištění bez složité manipulace s lanem a karabinami.

pohodlné jištění

Vak na set

Má průměr 14 cm a je vysoký 30 cm. Pro zvětšení prostoru a tím snadnější manipulaci s lanem slouží podélný zip, který zvětší prostor vaku a obvod horní hrany válce. Vak se jednoduše připne karabinou do transportního oka úvazku a má síťkované dno pro větrání a odvod vlhkosti. Zvenku je na obalu natištěný základní návod na použití, uvnitř vaku je návod rovněž, doplněný o několik výstižných ilustrací, vytištěných na tenké tkanině.

vak na set Edelrid Belay Kit

Spojení setu s ferátou a lezcem


Souprava se používá vždy pro jištění shora, tzv. toprope. Na začátku obtížnějšího úseku spojte sešité oko lana s navazovacím okem úvazku druholezce (dále dítě) prostřednictvím karabiny s pojistkou zámku.
Protože jde o doplňkové jištění, bez obav jsem použil jedinou karabinu se šroubovou pojistkou. V navazovacích okách celotělového úvazu Edelrid Fraggle bylo na dvě karabiny málo místa, protože v nich byl už provlečený osobní jisticí set. Když nosí dítě sedák, je možné použít spojení dvěma karabinami.
Prvolezec (dále rodič) leze první a v místě, odkud hodlá jistit (shora), ukotví soupravu do štandu (neboli jistícího bodu, v tomto případě kotevního kolíku feraty).

jak pracovat s edelrid belay kit

Návodu navzdory


V návodu je nakresleno zapnutí soupravy Belay Kit do jedné z karabin setu rodiče. Myslím si, že doplňkové jištění by nemělo být závislé na osobním jistícím setu lezců. Je to možná nepatrně rychlejší, ale mně se osvědčilo použít další karabinu se šroubovou pojistkou a cvaknout ji do kotevního kolíku. Ten může mít větší průměr, a proto je dobré použít větší karabinu s co největším rozvorem.
Návod nabádá k použití obou pramenů osobního jistícího setu ke spojení se soupravou Belay Kit, karabina je zapnutá v sešitém oku. V tomto vidím dvě nevýhody. Jednak dítě ochudíte o přecvakávání karabin (většinou ho to baví), ale především ztrácíte možnost jistit dítě napřímo pružným dynamickým lanem a mít pod kontrolou míru napnutí lana. Právě napnuté lano, kterým jistí táta/máma může být pro dítě zásadním psychologickým dopingem. V případě pádu jde o odsednutí do měkkého lana. Myslím, že je zbytečné namáhat sešitou „párací“ brzdu, byť jde při odsednutí o malé síly. Navíc je zbytečné, neustále napínat pružný pramen setu dítěte. To může být navíc stresující, pokud se dítě bojí a vyžaduje napnuté lano.

Volba místa jištění


Pokud to obtížnost feráty dovolí, pozice jistícího rodiče by měla být co nejpohodlnější. Ideálně nějaká police, kde je dost místa pro oba a kde by mělo dítě získat pocit, že už má to těžké za sebou. U delších úseků se postupuje opakovaně, „stylem doberu a popolezu“.

jak protáhnout lano u edelrid belay kit

 Jak jistit?


Snadno, je to velmi podobné jako jištění (dobírání) shora polovičním lodním uzlem přes HMS karabinu. Tu nahrazuje blokant. Rodič jistí a dítě leze, přičemž normálně přecvakává v kotevních bodech obě karabiny svého osobního jistícího setu. Když dítě doleze k jistícímu rodiči, zakotví osobní jištění a počká, až rodič sbalí Belay Kit a popoleze výš a připraví k jištění další úsek.

Modrá nebo žlutá…


Oba konce lana tvoří sešitá oka. Každé z nich je označeno plastovým kroužkem na laně - žlutým a modrým. Stejnou barvu mají i malé sešité ploché smyčky. Proč? Kvůli jednoduchému použití setu z obou stran. Když zapnu dítě do lana na žlutém konci, do štandu zavěsím žluté očko ze smyce. Očko druhé barvy, slouží k uvolnění lana z blokantu. Když je blokant ve štandu zapnutý na žluté smyčce, táhneme nahoru za smyčku modrou a tím lano uvolníme ze sevření. Když použiji set z druhého konce, funguje to přesně naopak.

barevnost ok na ferratovém setu edelrid belay kit

Exponované traverzy


Kromě jištění ve vertikále je v případě strachu potřeba jistit na exponovaném traverzu. Návod to sice nedoporučuje, ale protože jde opět o doplňkové jištění dynamickým lanem, je to podle mě korektní. Ovšem za podmínky, že si s sebou vezmete několik expresek a budete je používat podobně, jako při postupovém jištění při lezení. Jak na to?
Dítě čeká na začátku traverzu. Rodič zapne Belay Kit do úvazku dítěte a vysvětlí mu, že kromě běžné manipulace s osobním setem vycvakne každou expresku z ocelového lana a nechá ji viset na svém laně. Rodič vyráží a před každým ukotvením ferraty do skály (štandu) zapne expresku jednak do ocelového lana a jednak do lana z Belay Kitu. Pak si připraví jištění, dobírá dítě a hlídá, zda vycvakává expresky z oceli. Případný pád je zachycen pružným lanem, což je pro tělo menší ráz než do jistícího setu.

Shrnutí


Via Ferrata Belay Kit je výborná pomůcka k dojištění dětí a začátečníků na zajištěné cestě. Vyzkoušel jsem na svých malých dětech na lehčích ferátách a sadu mohu doporučit všem rodičům i vůdcům a instruktorům, kteří mají na ferratách na starosti klienty.
Oproti klasickému lezeckému jištění ušetříte hmotnost i objem v batohu a příprava a zrušení jištění včetně vybalení a sbalení jistících prostředků zabere podstatně méně času. Souprava VF Belay Kit je na úvazku snadno po ruce, není třeba sundávat batoh.
 


set Edelrid Belay Kit 25 m
Výhody

  • rychlejší než jištění á la lezení
  • nízká hmotnost
  • jednoduše zavěšené na úvazku


Nevýhody

  • Pro „nelezce“ nepříliš srozumitelný návod
     

via ferrata set Edelrid Belay Kit 15 m 

Set Via Ferrata Belay Kit 15 m

Set Via Ferrata Belay Kit 25 m


DMOC: 2.199,- Kč (15 m) / 2.599,- Kč (25 m)

Via Ferrata sety získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 
 

Jistící set na ferátu

Bez jisticího setu se na via ferratě neobejdete. Co je důležité a jak se takový set udržuje, ukazuje následující infografika:

jak udržovat ferratovy set


Testoval:

MICHAL BULIČKA

Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:


Další produkty stejného typu nebo úzce související

 

Další outdoorové čtení

Bike 10 je hodně zajímavým kouskem. Anatomický tvar a systém odvětrání ho předurčují na veškeré bikové aktivity. Jak obstál v testu...
Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey