Test vklíněnců Wild Country

4 min čtení 20. 05. 2019

Vklíněnce, čoky, stopery – tak a určitě ještě i jinak, se nazývají tyto jednoduché kovové pomůcky. Podobně, jako později friendy, také vklíněnce kdysi způsobily velkou změnu ve způsobech jištění. S rozvojem lezení a s častějším opakováním populárních cest docházelo neustálým zatloukáním a vytloukáním skob ke stále většímu poškozování skály.

Yosemity, aneb vklíněnce místo skob

Pro Yosemity jsou díry po skobování typické a časté, říká se jim „pinscars“. Hledal se proto lepší, šetrnější způsob postupového jištění. Američtí lezci se inspirovali u kolegů v Británii, kde vklíněnce (angl. "nuts") už nějakou dobu lezci používali. V Yosemitech tak rychle vznikaly cesty, kde jsou k zajištění použity jen vklíněnce – třeba velmi populární „Nutcracker“. A starší cesty byly díky vklíněncům zachráněny od úplného zničení.

vklíněnce Wild Country

Jak fungují vklíněnce

Vklíněnce jsou různě velké, tvarované kousky kovu (dnes většinou ze slitiny hliníku), připevněné na ocelovém, nebo textilním lanku. Vkládají se do příhodně tvarovaných puklin a spár ve skále tak, aby se v případě pádu zaklínily do skály a zachytily pád lezce.

Offset versus Classic vklíněnec
Offset versus Classic

Oproti friendům se pomaleji a pracněji zakládají, po zatížení (pádem, nebo i prostým odsednutím) se někdy opravdu špatně vyndávají. Svoje využití ale stále mají – ty nejmenší se dají umístit do mikrotrhlin, kam se nevejdou ani ty nejmenší friendy. Dobře se s nimi dají dojistit tenčí spáry, pokud po ruce nemáte dostatek friendů malých velikostí. Navíc jsou poměrně levné, dají se obětovat a v případě nuceného ústupu zanechat ve skále.

Lezení s vklíněnci a friendy Wild Country

Vklíněnce Wild Country Superlight Rocks

Wild Country nabízí kromě klasických vklíněnců i dva opravdu zajímavé typy – Superlight RocksSuperlight Offset Rocks. Zajímavé jsou především nízkou hmotností a použitou konstrukcí.
 

  • Superlight Rocks – tady je v konstrukci použito jen jednoho pramenu lanka, namísto klasických dvou. Vyrábí se v malých velikostech (1 – 6) a celá sada váží pouhých 97 gramů. Krásně se zakládají především v místech, kde je rozšíření pukliny jen pro vložení "hlavy" vklíněnce a kde se pak spára zase rychle zúží a dovnitř se tak vejde právě jen to jedno lanko. Výborně doplní sadu větších vklíněnců.
     
SUPERLIGHT ROCKS Wild Country SUPERLIGHT ROCKS
SUPERLIGHT ROCKS Wild Country SUPERLIGHT ROCKS
 Classic a Offset Wild Country Classic a Offset
  • Superlight Offset Rocks – offsetové čoky. Boky nejsou symetrické, ale seříznuté pod různými úhly. Jsou duté a díky tomu opravdu lehké. Dobře se zakládají v místech tvaru „V“ a do děr po skobách. Díky asymetrickému tvaru mají víc možností založení. Oblíbil jsem si je víc, než klasické vklíněnce. Vyrábí se ve středních velikostech (5 – 10), sada váží jen 162 g.
     
SUPERLIGHT OFFSET ROCKS Wild Country SUPERLIGHT OFFSET ROCKS
SUPERLIGHT OFFSET ROCKS Wild Country SUPERLIGHT OFFSET ROCKS
 SUPERLIGHT OFFSET ROCK Wild Country SUPERLIGHT OFFSET ROCK

Bez šťáradla ani ránu…

Při vyndávání vklíněnců ze spár se většinou neobejdete bez tzv. šťáradla. Zdá se mi, že je to trochu přehlížená část výbavy. Kdysi jsem si myslel, že stačí použít delší kousek obyčejného plechu, na konci se zobáčkem. Opak je pravdou, používáním dobrého šťáradla ušetříte čas i práci.

šťáradlo Wild Country
Šťáradlo Wild Country
 

  • Šťáradlo Wild Country má několik předností, které jsem u jiných výrobků nenašel. Je ze silného plechu a neohýbá se tak při páčení. Na tom konci, který držím v ruce, je plech ohnutý a vytváří plošku, do které můžu tlouct (dlaní, plochou stranou kyblíku, menším plochým kamenem), když vklíněnec nechce ven. Dá se dobře pověsit na sedák a má pojistku proti nechtěnému upuštění – z ocelového lanka vyrobený „gumicuk“. Ten mi nejdřív připadal směšný. Zjistil jsem ale, že je praktický a dost dlouhý, abych mohl šťáradlo držet v natažené ruce.
     
šťáradlo Wild Country
šťáradlo Wild Country
šťáradlo Wild Country

vklíněnce Wild CountryTechnické detaily

Vklíněnce Wild Country Superlight Rocks, Superlight Offset Rocks

hmotnost sady Superlight Rocks: 6 dílů, 97 g
hmotnost sady Superlight Offset Rocks: 6 dílů, 162 g
barevné odlišení: ANO
materiál: velmi kvaltiní slitina hliníku 7075

MOC: od 1 599,- Kč / 6 dílů

Vklíněnce získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 


Vojta ŠtěpánTestoval:

VOJTA ŠTĚPÁN

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: lezení a skialpinismus
Specialista na výrobky: lezecký matroš, batohy, spacáky
Specialista na značky: Petzl, Grivel, Osprey, Wild Country

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů
Lehká turistická obuv na rychlé přesuny přírodou. Nubuková kůže s Gore-Tex membránou a masivním tlumením se mi osvědčila. Proč...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey