Ben Lecomte plave skrz plastový odpad v oceánu

3 min čtení 17. 06. 2019

Icebreaker spojil síly s plavcem na dlouhé vzdálenosti - Benem Lecomtem v projektu The Vortex Swim - tříměsíční pouti z Hawaje do Kalifornie, která začne 8. června 2019 - na Den světových oceánů.

The Vortex Swim

The Vortex Swim je příběhem muže, který se rozhodl svými silami přispět ke zvýšení povědomí o hrozbě plastového odpadu a nebezpečí mikrovláken, která znečišťují světové oceány; a podpořil výzkum v této oblasti - abychom my všichni lépe pochopili, jaký dopad má toto znečištění na životní prostředí.

Ben Lecomte - plave skrz plastové odpadky v projektu The Vortex Swin

300 námořních mil skrz plastový odpad

Ben absolvuje plavbu dlouhou 300 námořních mil přímo skrz plastový vír (známý také pod názvem Velká tichomořská odpadová skvrna - Great Pacific Garbage Patch), který představuje 300 milionů tun plastového odpadu, jenž se každoročně na celém světě vyprodukuje a jde o místo s vůbec největší koncentrací plastů na světě - počínaje PET lahvemi a konče tzv. mikrovlákny. 

Plavat skrz plastové odpadky určitě nepředstavuje žádnou zábavu, ale pro Bena, jako celoživotního plavce, je to forma, jakou chce i on ke zvýšení povědomí o tomto globálním problému. Do Kalifornie by měl dorazit začátkem září 2019.
 


Hrozba jménem mikroplasty

Plasty s jednorázovým použitím jsou tou nejčastější formou plastového odpadu v mořích, ale existují i mnohem menší, ale o to zákeřnější formy - drobné plastové částečky, tzv. mikroplasty. 

Navíc - přes 35 % z odhadovaných 1.5 milionů tun mikroplastů nalezených v oceánu, pochází ze syntetických textílií - jde o tzv. mikrovlákna, která jsou pouhým okem jen obtížně rozpoznatelná.

Kde se berou mikrovlákna

Mikrovlákna se při praní dostávají do odpadních vod, odtud do oceánů, kde se stávají potravou pro mořské ryby. Dnes proto nalézáme microvlákna v našem potravním řetězci!

Icebreaker podporuje boj proti plastům

Icebreaker se rozhodl nastoupil na #movetonatural misi, aby pomohl bojovat proti rostoucím ukazatelům plastového znečištění oceánů a motivoval zákazníky k nákupu oblečení z přírodních vláken. Přírodní materiály jsou obnovitelné a udržitelnější ve srovnání se syntetikou, neboť se z nich během praní neuvolňují žádná škodlivá mikrovlákna.
 

Icebreaker bojuje proti mikroplastům v mořích
Icebreaker bojuje proti mikroplastům v mořích

 

Sledujte expedici The Vortex Swim

Abyste mohli být blíže této expedici a stát se součástí #movetonatural hnutí, vytvořil icebreaker platformu pro všechny nadšené Benovy fanoušky, ale především proto, aby zvýšil povědomí o celém problému a podpořil výzkum v této oblasti. 

Přidejte se k nám a sledujte Bena a jeho snahu za záchranu světových oceánů:
 

  • @icebreakernz
  • @thevortexswim 
  • #movetonatural
  • #thevortexswim


Icebreaker bojuje proti mikroplastům v mořích

Kdo je Ben Lecomt

Ben Lecomt - plavec na dlouhé vzdálenostiPlavec na dlouhé vzdálenosti, který je ve vodě jako doma. Sám o sobě tvrdí: "Nejsem olympijský plavec, jsem dobrodruh, který rád plave".  V roce 1998, ve věku 31 let, se stal prvním člověkem, který se plavil přes Atlantský oceán bez kickboardu. Plavání z Cape Cod, Massachusetts do Quiberonu ve Francii trvalo 73 dní.

V prosinci 2018 byl Ben prvním člověkem, který se pokusil plavat z Tokia, Japonska do San Francisca, Kalifornie pro zvýšení povědomí o zdraví oceánů. Úspěšně plaval 1500 NM, nicméně, po 165 dnech na moři, byl jeho tým nucen akci ukončit kvůli několika neopravitelným škodám na hlavní plachetnici.

V roce 2019 využívá svou vášeň ke zvýšení povědomí o existenci plastového odpadu v mořích a chce inspirovat ke změně postoje vůči této plastové hrozbě. Během projektu The Vortex Swim, který podporuje značka Icebreaker, uplave 300 NM přímo skrz plastový vír - Velké pacifické garbage patch.

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey