Tipy pro správný výběr městské a volnočasové obuvi

Nové boty vám mají především dělat radost. Aby tomu tak i bylo, je nutné koupit takové boty, které vám padnou. Podle čeho se řídit při nákupu bot na každodenní všední život a nenáročné vycházky vám poradíme v následujícím článku.

Boty do města i do přírody

Když se rozhodnete používat boty do přírody v běžném každodenním životě, určitě vám za to nohy „poděkují“. Funkční materiály se postarají o vaše pohodlí - tvarovaná vložka stabilizuje chodidlo i lépe absorbuje pot. Podrážka, správně bychom měli říkat podešev, nebude klouzat a hodně vydrží. Mezipodešev se postará o tlumení dopadů a sníží tím zátěž kloubů. Svršek boty je odolný proti oděru, a to neplatí jenom o kůži, ale i o textilních panelech outdoorové obuvi. Za zmínku stojí i fakt, že když je potřeba, dají se boty pořádně stáhnout tkaničkami pro zvýšení stability.

Aby dlouho vydržely

Boty outdoorových značek mají jednu zásadní výhodu, a sice dlouhou životnost. Jsou připravené sloužit v náročnějším terénu a tak když je „šetříte“ v městském prostředí, vydrží velmi dlouho. Zvlášť když se o ně staráte – občas je očistíte a naimpregnujte speciálním sprejem nebo voskem.

Design a pohodlí je na prvním místě

Alfa a omega při výběru pohodlných bot do města pro každodenní nošení je samozřejmě design. Výběr barev i materiálů je opravdu široký, od decentních odstínů po pestrobarevné. Vybrat si své favority není těžké, nabídka je obrovská. V Rock Pointu prodáváme už léta obuv osvědčených značek světové třídy - Keen, Garmont nebo Salewa. Každý má rád pohodlí, a tak není divu, že se obrovské oblibě těší široké špičky bot Keen.

       
Keen Moxie Mary Jane Jr Volnočasová obuv Garmont Tikal Městská obuv East Side Bootie Keen Keen Elsa Sneaker


I nohy potřebují dýchat

Rozhodujícím faktorem pro uživatelský komfort je prodyšnost. Kdo by také stál o zpocené nohy, že? Boty pro aktivní pohyb jsou proto stavěné tak, aby se pot co nejsnadněji dostal z boty ven. Obvykle platí úměra, že čím jsou boty lehčí, tím prodyšnější. Něco jiného jsou boty typu „approach“, pro svižnou chůzi a něco jiného těžké pohorky na ledovcovou túru. Právě pánské i dámské boty do města a vycházkovou turistiku od prověřených značek „nechají“ vaše nohy dýchat.

Proč membránu? Má to pro i proti.

Pro boty do chladnějších a vlhčích ročních období má membrána, zamezující vnikání vody do bot, určitě smysl. Třeba takový KEEN.DRY udrží vaše nohy spolehlivě v suchu. Mějte ovšem na paměti, že membrána nepropustí vodu zvenku, ale také o něco zhorší odvod vlhka z boty. Proto je důležité, nebýt v nich dlouho v interiéru, třeba nesedět v nich v kanceláři. Pokud je vám přednější suchá noha a občasné promočení vás nerozhází, pak zvolte boty bez membrány.

Boty, které chrání nohy

Boty do přírody jsou koncipovány tak, aby plnily i ochrannou funkci. Hlavně špičky bot jsou opatřeny obsázkami pro ochranu prstů. V tomto ohledu výrazně bodují boty značky Keen. Jejich typická špička dává na první pohled najevo, že plní i ochrannou funkci (KEEN.PROTECT).

 

Městské kozačky Keen s doplněné technologemy outdoorových bot
Volnočasová obuv Keen pro děti vhodná do školy i na výlety
Dětská volnočasová obvu Keen vhodná do města, na hřiště i do školy

Elegance a outdoorová funkčnost

Do města chceme zejména stylovou obuv s pěkným svěžím lifestylovým vzhledem, pěkně barevnou nebo naopak nenápadnou, aby se hodila k všelijakým barevným trendy svrškům. A aby byla pohodlná. Na to myslí i výrobci outdoorové obuvi a přizpůsobují svou nabídku. Vybrat si tak můžete obuv, která v sobě snoubí městskou eleganci a outdoorovou funkčnost.

Však i ve městě našlapeme dostatek kilometrů, takže i naše nohy budou za pohodlnou obuv vděčné. V nabídce najdete jak celoroční kotníkové či nízké boty s membránou či bez ní, tak lehkou letní volnočasovou obuv typu dámských balerínek nebo tenkých plátěných tenisek, a to v mnoha barvách a provedeních.

Na příměstskou turistiku, procházky po parku či dlouhé venčení psích kamarádů jsou takovéto „hybridní boty“ nejlepší, protože kromě pěkné vizáže i šetří vaše nohy, klenbu, prsty i klouby. Také v podzimních plískanicích nebo za chladných zimních dnů můžete vyrazit ven módně obuti.

Díky zimní volnočasové obuvi „nabušené“ outdoorovými techonologiemi zajistíte teplo a sucho pro vaše nohy. Ať už vyberete pánské zimní tenisky či dámské kozačky. Kromě nepostradatelných designových prvků (zipy, kožíšek, ...) v sobě boty ukrývají technologie, za něž by se nemusela stydět zimní pohorka. Od voděodolné kůže, zateplovacího materiálu, stélky s tepelně-reflexní vrstvou, kvalitní gumové podešve, až po anatomicky tvarovanou vložku či využití antibakteriálních technologií.

Dětská městská obuv Keen vhodná i na procházky v parku a krátké výlety

Dětské boty

Děti dávají botám pořádně zabrat, chovají se spontánně a obuv rozhodně nešetří. O to kvalitnější výrobky potřebují. Pro malé dobrodruhy je lepší pořizovat kotníkové boty, kvůli lepší stabilitě i ochraně nohou. Dětská noha rychle roste, a tak pravidelně kontrolujte, zda dítě z obuvi už nevyrostlo, protože pro správný vývoj klenby by dětská obuv měla perfektně sedět. Při nákupu je dobré se držet pravidla, že lepší je delší a užší, protože do délky potřebujete dostatek prostoru pro prsty u nohou, obzvláště když dítko neustále běhá. A do šířky se většina materiálů nošením trochu podá a vytáhne. Dětské nohy se navíc povětšinou více potí. Proto musí být každá dětská obuv, zvláště pak obuv uzavřená, ve vnitřní nášlapné části vybavena nějakým savým materiálem.

 

Příjemnou chůzi městem i přírodou!

Městská obuv s outdoorovou pohodlností - Keen

Text: Michal Bulička
Foto: archiv Keen

Další outdoorové čtení

Specifika chůze na sněžnicích krok za krokem...
Kdy sáhnout pro sněžnice a podle čeho je vybírat, abyste zvolili ty nejvhodnější právě pro vás...

Co jsou sněžnice a kdy je obout?

22. 11. 2022
7 min čtení
Rady a tipy
Zimní krajiná je překrásná, ale když nejsme dostatečně oblečeni, dokáže být i krutá a zadělat na omrzliny. Jak se jim vyhnout a co případně udělat...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey