Tomáš Bystřický

Trailrunning, skyrunning
 

Jsem Tomáš Bystřický nebo taky „Bystrouš“ a od narození (1990) bydlím blízko Plzně. Tam taky probíhá většina mého tréninku. S běháním jsem začal v devíti letech při letním biatlonu a kromě toho jsem nějaký čas plaval a závodil na BMX a horském kole.

S opravdovým běháním jsem začal až ve dvaceti na vysoké škole, když jsem se zařadil do letní biatlonové reprezentace a odtud jsem pak zamířil na horské závody. Biatlonových závodů už se účastním jen občas, ale stále to přináší ty nevyšší příčky z MČR, spíše se však věnuji tréninku dětí a našemu klubu u Plzně.

Poté, co jsem absolvoval pár horských soustředění, mě trailrunning ještě více nadchnul a já začal vybírat a plánovat horské závody. První velké kopcovité pro mě byly právě ty ze seriálu Horská Výzva. Z toho co už mám za sebou, bych vypíchnul Gore-Tex Transalpine Run, 8-denní etapový závod dvojic z Německa do Itálie. Pak mistrovství Evropy a následně i světa ve SkyMarathonu v Pyrenejích. Neudělal jsem tam sice nejlepší výsledky, ale byly to pro mě velikánské výzvy. Stejně tak i Pražská stovka (130km/+4400m), ale tu se mi v roce 2014 podařilo s Honzou Zemaníkem vyhrát.

Poslední dva roky jsem vyrážel na řadu závodů Světového poháru ve skyrunningu a vyběhal si místo v  reprezentaci. V  kalendáři SP se dají najít opravdu chuťovky, co se převýšení, vzdálenosti a náročnosti týče a nezřídka se běhá i v nadmořských výškách nad 3000 m.

Kromě závodění mne také postihl vleklý zánět plantární fascie na patě, který právě ty poslední sezóny trochu poznamenal. Jde o úpon šlach vedoucích na spodní straně chodidla od prstů k patě. Právě u paty jsou nejvíce namáhány jak silou při odrazu a práci chodidla, tak mechanicky při dopadu paty. Teď před sezónou 2017 se to zdá být mnohem lepší a přes zimu jsem mohl trénovat mnohem kvalitněji. Protože počasí přeje, kromě běhání jezdím na běžkách a nově i na skialpech, díky spolupráci s firmou Dynafit. Snažím se pravidelně plavat, a to vše při doktorandském studiu na FEL v Plzni, kde mám i drobný úvazek.

Na sezónu 2017 jsem si vybral závody, které se mi z dřívějška líbí nebo jsou pro mě nové, nechci totiž objíždět dokola to samé. Na jaře to bude MČR ve SkyRace na Ještědu a následně v květnu závod č. 1, celé sezóny - Ultramaraton Transvulcania na Kanárech, kde jsem nikdy nebyl. Trať má parametry 75 km a 4350 m stoupání a závod je zařazen do světového poháru ve Skyrunningu. V červnu zvažuji, jestli jet opět na závod do Livigna, nebo nově do Tater a v červenci se chystám na kratší 50km variantu GrossGlockner Ultratrailu, který je pro mě také nový. Na podzim pak asi finálový závod SWS v Limone, kde bývá velmi silná konkurence i z Česka. To vše budu doplňovat Horskou Výzvou a na některých závodech z tohoto seriálu se budu pořadatelsky podílet.
 

 

Související články:

Články s Tomášem Bystřickým najdete pod filtrem štítku #TomasBystricky

 

 

Další outdoorové čtení

Závodnice v Xterra a trenérka triatlonu

Cyklistka, extrémní vytrvalostní závodnice

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey