Traumfänger - lezení snů na jižním pilíři Hochalmspitze

6 min čtení 01. 10. 2021

Po legendární tatranské Hokejce mám pro vás tentokrát tip na dost možná jednu z nejhezčích lezeckých túr ve Východních Alpách. Jižní pilíř rakouské Hochalmspitze nabízí žulu té nejvyšší kvality a přelezení zdejší cesty Traumfänger (6a, 305 m) si nic nezadá s leckterou lezeckou túrou ve vyhlášeném francouzském žulovém ráji Chamonix.

Charakter výstupu

Poctivá celodenní horská lezecká túra. Pro zkušenějšího lezce ale žádná vražda.

Čeká vás:

 • Dlouhý nástup (v závěru i kousek ledovce)
 • Deset délek luxusního lezení ve spárách, koutcích a rajbasech na pevné žule
 • Exponovaný hřebenový dolez na vrchol
 • Estetický, ale velmi dlouhý sestup
   

Zkrátka túra, které nemá v této části Alp odboby!

Nástup

“Approach” je sice dlouhý a s poctivým převýšením kilometr a půl, ale orientačně jednoduchý a až na pár metrů skákání po velkých a volných kamenech celkem pohodový.

Lukáš Klingora - každá správná túra začíná ještě za tmy
Každá správná túra začíná ještě za tmy

Od parkoviště pod přehradou Gößkar (1 707 m n.m.) vystoupáte za cca hodinu po turistické lesní stezce č. 533 k horské chatě Gießener Hütte (2 215 m n.m.), odkud pokračujete (stále č. 533) směr zajištěná cesta Rudolstädter Steig vedoucí ke známé skalní jehle Steinerne Mandln. Z této stezky je ale potřeba cca ve výšce 2 800 m n. m. uhnout a rovnou za nosem se vydat směr jižní pilíř Hochalmspitze. Na posledních cca dvou stech metrech výstupu je třeba překonat zbytky ledovce Trippkees. Žádné trhliny zde nečekejte, je to spíš už jen ledové pole, bez maček a cepínu se tu ale neobejdete.
 

Pilíř je vidět v podstatě už od chaty
Pilíř je vidět v podstatě už od chaty
Krátký traverz zbytků ledovce Trippkees
Krátký traverz zbytků ledovce Trippkees


Pilíř nejde netrefit, je výrazný a viditelný už kousek od chaty. Jedině snad, že by se honila mlha. Samotná cesta pak začíná štandem na polici ze dvou nýtů cca pět metrů přímo nad patou pilíře. Podle množství sněhu se k němu dolézá buď přímo odspodu koutkem přes jeden nýt nebo se natraverzuje zleva přes soustavu polic, viz. topo.

Dolez k úvodnímu štandu Dolez k úvodnímu štandu (kdybychom věděli, jak divoké to bude, tak se raději navážeme!)

305 M, 6A, 10 DÉLEK


Pokud chcete On-sight, tak tuhle část přeskočte. :-)

První a druhá délka - 4a/b, 70 m

Úvodní délky jsou příjemně rozlezové. Od prvního štandu je potřeba odlézt pár metrů mírně vlevo, poté už lezete parádními plotnami přímo vzhůru.

První dvě délky vedou parádní plotnou
První dvě délky vedou parádní plotnou

Třetí délka - 6a, 20 m

“Crux” cesty na vás čeká nad druhým nýtem třetí délky. Výlez z dvojspáry je silový a chvilku bez nohou. Stačí se ale “kousnout” a po pár tempech jste v madlech, kterými už dolezete na polici ke štandu.

Kolem druhého nýtu ve třetí délce je potřeba zabrat nejvíc
Kolem druhého nýtu ve třetí délce je potřeba zabrat nejvíc

Čtvrtá délka - 4a, 20 m

Po rozbité polici je potřeba od štandu přejít asi dvacet metrů opět doleva a nalézt do sice trochu rozbitějšího, ale parádního komína.

Pátá délka - 5a, 30 m

Delikátní traverz vlevo, kde najednou v plotně otestujete důvěru ve své lezečky a také trochu morál, jištění je dál od sebe, založit se ale jako v každé délce cesty dá i vlastní.

Traverz v páté délce
Traverz v páté délce

Šestá délka - 5c+, 35 m

Parádní koutek jako v Chamonix. Kdo něco podobného už někdy lezl, tak se délkou projde. Kdo ne, tak si pěkně zaleze!

Šestá délka je luxus!
Šestá délka je luxus!

Sedmá délka - 4a/b, 30 m

Opět traverz ubíhající vlevo, ale výrazně lehčí než v páté délce. Štand je na rozbité polici vlevo pod poslední stěnkou pilíře.

Osmá délka - 4b, 30 m

Začíná krásným stěnovým lezením přes jednu skobku a několik nýtů a postupně se stává lehčíma lehčím. Pokud máte v podobném terénu jistý lezecký krok, tak už se dá štand na konci délky vynechat a na průběh pokračovat až ke kříži.

​Osmá délka začíná pěknou stěnkou
Osmá délka začíná pěknou stěnkou

Devátá a desátá délka - 2-3, cca 70 m

Závěrečný hřebenový dolez pilíře, kde se vám může hodit několik smyček.
 

Dolez po závěrečném hřebeni jižního pilíře
Dolez po závěrečném hřebeni jižního pilíře 
Lukáš Klingora - je posekáno!
Je posekáno!

Sestup

Sestupuje se po normálce. Nejprve je potřeba sejít lehkým skalním terénem a přes několik sněhových polí po východním hřebeni Hochalmspitze do sedla pod estetickou Steinerne Mandln, odtud se pak sestupuje na jih směr chata Gießener Hütte po zajištěné cestě Rudolstädter Steig (obtížnost cca B). Přechod ze skály na sníh tu býva zejména koncem léta divočejší, a tak nebuďte případně liní vyndat lano a těch pár metrů slanit. Po pár metrech jste pak opět v místě, kde jste ráno uhýbali pod pilíř a hurá ještě 1 150 metrů do údolí k autu.

Sestup po “normálce”
Sestup po “normálce”
 

V sedle pod Steinerne Mandln
V sedle pod Steinerne Mandln, která vypadá, že každou chvíli upadne
S překonáním této hrůzostrašné stěny vám naštěstí pomůže krátká via ferrata
S překonáním téhle hrůzostrašné stěny vám naštěstí pomůže krátká via ferrata

Obtížnost

Klasa 6a, kterou v roce 2005 určili prvovýstupci W. Gugg a R. Huber, sedí, myslím, přesně. Klíčové místo je jen jedno a při nejhorším půjde háknout. Kdo ale není rozlezený v plotnách, koutcích a spárách, zaleze si v každé délce. Na obtížnosti bez debat ještě přidává dlouhý přístup, lezení s těžším batohem, vyšší nadmořská výška a jištění dál od sebe.

Na jižním pilíři pak vede ještě jedna cesta nižší obtížnosti, ale celá po vlastním.

Jištění

Celá cesta je sice odjištěná nýty, rozhodně se ale nejedná o bůhvíjakou sportovku. Jištění je často daleko od sebe a pokud do cesty nastoupíte bez kamarádů, může vám být v odlezech trochu úzko. Štandy jsou vždy osazené dvěma nýty.

S sebou:

A kvůli nástupu a sestupu lehké turistické mačky a cepín.

Vhodné období

Červenec až září, a když vyjde hezké babí léto (a nenasněží), tak půjde cesta určitě lézt i v říjnu. Pilíř je jižní, tudíž celý den na sluníčku. Počítejte ale s tím, že lezete skoro do třech a půl tisíc, takže už nemusí být žádné teplo. Začátkem léta vás může také u nástupu potrápit ještě sníh.

Časová náročnost

Je poctivá. :-)

 • Nástup 3 až 4 hodin (klidně i 5) a od přehrady poctivý kilometr a půl převýšení
 • Doba lezení 3,5 až 5 hodin, záleží na vaší formě a lezeckých dovednostech
 • Sestup minimálně 4 hodiny
   

Dá se využít i nocleh na chatě Gießener Hütte a udělat si tak pěkný víkendový program.

Lezení s horským vůdcem

Pokud si na samostatné lezení v Alpách netroufáte, nemáte lezeckého parťáka nebo se to prostě teprve chcete pořádně a bezpečně naučit, obraťte se na kvalifikované horské vůdce.

Text: Lukáš Klingora
Foto: Lukáš Klingora a Jakub Cejpek

Lukáš Klingora
LUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey