Trek po ledovci Biafo-Hispar

3 min čtení 25. 12. 2017

Sekání cepíny, vrtání šroubů do ledu, dlouhé odlezy, bití se do prsou na vrcholu. Ne každý chce čas vyplňovat takovým způsobem. Někomu prostě „jen“ stačí být v horách a procházet se v nich s báglem na zádech.

My s Marťasem takové trekaře obdivujeme a smekáme před nimi, protože podle nás je to čistý masochismus a i když mu nerozumíme, důvěrně se s ním známe, protože skoro ke každému kopci musíte nejdříve dojít po svých a až potom se dají vymýšlet horolezecké psí kusy.

Tentokrát musel Mohamed k hoře šlapat pěkně dlouho. Našim cílem bylo vylézt na Sugulu Peak (6102 m) v pohoří Karákóram. Přístup k hoře nám zabral 7 dní (z toho jeden odpočinkový den). Včetně sestupu z basecampu představoval trek 130 kilometrů chůze po nejdelším ledovcovém systému (ledovce Hispar-Biafo) na světě, mimo Arktidy a Antarktidy) a celkově zabral 10 dní. To už je samo o sobě pěkný záhul. Trek je pro mnohé celoročním směřováním, pro nás to musela být pouze rozcvička.

Na ledovec Biafo se vychází z Askole, vesnice, která slouží také jako východisko pro trek přes ledovec Baltoro, který je ohraničen osmitisícovkami Gasherbrum I, Gasherbrum II, Broad Peak a K2. My se z Askole vydali východně, kdežto Baltoro je směrem západním. Teď už nechám mluvit fotky…

Vesnice Askole.Vesnice Askole.

Odnést zhruba 120 kilo věcí pod kopec nám pomáhalo sedm nosičů a guide Wally (čtvrtý z leva), foceno kousek za Askole.Odnést zhruba 120 kilo věcí pod kopec nám pomáhalo sedm nosičů a guide Wally (čtvrtý z leva), foceno kousek za Askole.

Nosiči a průvodci mají trek rozděleni cca na 16 úseků, my jsme se snažili za den stihnout vždy zhruba dva. První noc byla v táboře Namla.Nosiči a průvodci mají trek rozděleni cca na 16 úseků, my jsme se snažili za den stihnout vždy zhruba dva. První noc byla v táboře Namla.

Příprava chapátí.Příprava chapátí.

Ledovec Biafo byl na začátku velmi členitý.Ledovec Biafo byl na začátku velmi členitý.

Výhled na ledovec Biafo z tábora Mango.Výhled na ledovec Biafo z tábora Mango.

Začínají se objevovat první velikání, na kterých se psala historie výškového horolezectví. Začínají se objevovat první velikání, na kterých se psala historie výškového horolezectví.

Z morény na ledovec... Z morény na ledovec...

Ledovec Biafo v plné parádě. Ledovec Biafo v plné parádě.

Tábor Shatung. Tábor Shatung.

Když vás usadí pohled na okolní kopce a taky váha 25 kilového batohu Osprey Xenith.
Když vás usadí pohled na okolní kopce a taky váha 25 kilového batohu Osprey Xenith.

Lezení je tady na 1000 životů. Lezení je tady na 1000 životů.

Na šestitisícovku Sosbun Brakk byl výhled ze čtvrtého tábora - Marpogoro.
Na šestitisícovku Sosbun Brakk byl výhled ze čtvrtého tábora - Marpogoro.

V Marpogoro už nás začínala klepat pěkná kosa, tak jsme nasadili péřovky Ternua Ladakh, v táboře jsme kvůli počasí strávili 2 noci. V Marpogoro už nás začínala klepat pěkná kosa, tak jsme nasadili péřovky Ternua Ladakh, v táboře jsme kvůli počasí strávili 2 noci.

V sedle Hispar La (5200 m), náš stan Hannah Falcon působí vedle přístřešku nosičů vtipně. V sedle Hispar La (5200 m), náš stan Hannah Falcon působí vedle přístřešku nosičů vtipně.

16 Západ slunce nad ledovcem Hispar, kam se další den posuneme.16 Západ slunce nad ledovcem Hispar, kam se další den posuneme.

Ledopád Hispar, hmm tak kudy to vezmeme. Ledopád Hispar, hmm tak kudy to vezmeme.

Tady jsme my vedli Wallyho. Tady jsme my vedli Wallyho.

Marťas sleduje ze základního tábora Kanibasa naši výstupovou linii severním pilířem Sugulu Peak. Marťas sleduje ze základního tábora Kanibasa naši výstupovou linii severním pilířem Sugulu Peak.

Se zkoumáním terénu nám pomáhaly taky spacoše Patizon. Se zkoumáním terénu nám pomáhaly taky spacoše Patizon.

Na pilíři to vypadalo celých 5 dní jinak, než jsme si zespodu mysleli. Na pilíři to vypadalo celých 5 dní jinak, než jsme si zespodu mysleli.

Jinačí byla taky předpověď počasí, ale proti tomu nás přes den skvěle ochránila bunda Ternua Ascent GTX. Jinačí byla taky předpověď počasí, ale proti tomu nás přes den skvěle ochránila bunda Ternua Ascent GTX.

Taky materiál, po kterém jsme lezli, byl trochu jiný, než jsme čekali, ale v tom nás zase podržely cepíny od Climbing Technology - Fly Hook. Taky materiál, po kterém jsme lezli, byl trochu jiný, než jsme čekali, ale v tom nás zase podržely cepíny od Climbing Technology - Fly Hook.

Po 5 dnech na pilíři jsme vyměnili duplexy Garmont Pumori LX za tenisky a valili zpět do civilizace. Po 5 dnech na pilíři jsme vyměnili duplexy Garmont Pumori LX za tenisky a valili zpět do civilizace.

Pohled na ledovec Hispar, kudy další den začneme scházet do vesnice Hispar Nagar. Pohled na ledovec Hispar, kudy další den začneme scházet do vesnice Hispar Nagar.

Nekonečná a náročná cesta do tábora Hagure. Nekonečná a náročná cesta do tábora Hagure.

Poslední noc na treku v táboře Bitanmal. Poslední noc na treku v táboře Bitanmal.

Poslední překážkou před doražením do cíle našeho treku byla tato pákistánská lanovka. Poslední překážkou před doražením do cíle našeho treku byla tato pákistánská lanovka.

Kouzelná vesnice Hispar Nagar, konec našeho ledovcového putování a protipól vesnice Askole. Kouzelná vesnice Hispar Nagar, konec našeho ledovcového putování a protipól vesnice Askole.

Text: Jan Haráč
Foto: Jan Haráč a Martin Ksandr, Expedice Sugulu - Pákistán 2017

Více o Expedici:
Expedice Pákistán

Ztraceni v Pákistánu

 

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey