Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak pečovat o spací pytel

Správnou údržbou a péčí o svůj spací pytel prodloužíte jeho životnost a bude vám tak mnohem déle dobře sloužit a hlavně hřát.

Uskladnění spacího pytle

Koupili jste si spací pytel, vyrazili na výlet nebo do kempu a řešíte kam dát spacák teď?

Nejlepší způsob uskladnění spacího pytle je rozložit jej volně nebo nechat viset na suchém, dobře větraném místě, mimo dosah slunečního záření. Pozor na půdy, kde je v létě čtyřicet nad nulou a v zimě se ručička teploměru dostane sotva nad nulu a na sklepy, kde může být vlhkost dost kolísavá.

Údržba spacáku během používání

Spací pytel, který právě používáte, by měl být udržován tak suchý, jak je to možné v závislosti na počasí a podmínkách. Pod spacák používejte vždy vhodnou izolační podložku. Je důležité průběžně spacák větrat a sušit, zabráníte tak ztrátě izolačních vlastností během používání.

Po návratu domů ho nechte pořádně proschnout, než jej uložíte k uskladnění.

O spací pytel pečujte i během používání

Vkládání do kompresního obalu

Nikdy spacák do kompresního pytle úhledně neskládejte, ale naopak jej "nacpěte" jak vám přijde pod ruku. Dutá vlákna se tak překládají pokaždé jinde a zamezujete tak jejich poničení pravidelným "lámáním" stále ve stejném místě.

Spací pytel do obalu jednoduše

Praní spacího pytle

Spacák je možné čistit pouze podle pokynů uvedených na štítku spacího pytle. Drobné nečistoty doporučujeme odstranit měkkým kartáčkem na sucho nebo vlhkou houbičkou, pokud se jedná o zašpinění pouze části vnějšího materiálu. Nikdy nepoužívejte na čištění chemikálie, které by mohly narušit vlastnosti použitých materiálů.

Praní spacáku je o něco složitější než např. bundy, a to díky jeho velikosti. Můžete ho prát v pračce či v ruce ve vaně, vždy se ale řiďte pokyny na štítku výrobku. Další možnou variantou je ještě využít služeb čistíren, za což si ovšem připlatíte.

Při praní rozlišujte, zda máte spací pytel naplněný pěřím nebo dutým vláknem. Dle toho vyberte vhodný prací prostředek, např. Granger´s Performance Wash pro dutá vlákna či Granger´s Down Wash. Perte do 30°C na šetrný program a u peřím cpaných spacáků vždy bez ždímání či odstřeďování.

Po vyprání spací pytel volně rozložte ve vodorovné poloze a nechte vodu odkapat pryč. V případě péřového spacího pytle je nutné jej během sušení pravidelně "protřepávat". Peří totiž vytvoří chomáčky, které protřepáním opět rozložíme rovnoměrně po celé pološe jednotlivých komor spacáku. U umělého vlákna toto dělat nemusíte a u právě vypraného a nacucaného vodou toto ani není žádoucí. Velká tíha spacáku by při třesení mohla natrhat dutá vlákna.

Počítejte s tím, že doba schutí je několik dní. Zejména u peřím plněných spacáků.

Spací pytel nechte po vyprání vždy pořádně vyschnout. Počítejte, že to bude trvat několik dní

Vychytávka - vložka do spacáku

Můžete také do spacáku vložit hygienickou vložku do spacího pytle, která se v outdoorových prodejnách běžně prodává např. od značek Sea to Summit nebo Lifesystems. Snadněji se pere a svůj spací pytel tak rychle nezašpiníte a tedy tím zase o něco prodlužujete jeho životnost.

 

Text: Rock Point
Foto: Hannah

Další outdoorové čtení

Víte, proč jsou ponožky do běžeckých bot tak důležité? Podívejme se na 5 nejzásadnějších důvodů...
Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...