Údržba spacích pytlů

Správnou údržbou a péčí o spací pytel prodloužíte jeho životnost a bude vám mnohem déle dobře sloužit. A hlavně hřát.

 

O spací pytel pečujte i během používání

Údržba spacáku během používání

Když spací pytel používáte, měl by být udržován vždy tak suchý, jak je to možné v závislosti na počasí a okolních podmínkách. Pod spacák doporučujeme používat vždy vhodnou izolační podložku. Je důležité spacák větrat a sušit, abyste zabránili ztrátě izolačních vlastností během používání.

 

Po vybalení z vaku a před ranním sbalením spacák protřepejte, provzdušní se a usnadní odvod tělesné vlhkosti. Když to nejde jinak a musíte sbalit vlhké spacáky, při první možné příležitosti je zase vybalte a snažte se je co nejdříve zcela vysušit. Starat se o spacák není žádná věda, udělejte z toho rutinu.

Uskladnění spacího pytle

Spacák nikdy neskládejte do kompresního obalu - naopak jej “nacpěte”, jak vám přijde pod ruku. Dutá vlákna se díky tomuto stylu zmuchlání překládají pokaždé jinak - tím se zamezuje jejich zničení pravidelným “lámáním” stále na stejném místě. 

 

Až se vrátíte domů, spacák nechte volně dýchat. Obecně nemá spací pytel rád, když je stlačen v kompresním obalu. Doporučujeme jej nechat volně ve skříni nebo viset na suchém, dobře větraném místě a v prostoru mimo dosah slunečního záření.

 

Pozor na půdy rodinných domů a další místa, kde může v létě teplota vystoupat nad 40 stupňů nad nulou, v zimě se dostane ručička teploměru sotva nad nulu. Ve sklepích pak může být kolísavá vlhkost - proto ani uložení spacáku ve sklepě není ideálním řešením

Spací pytel do obalu jednoduše

Praní spacího pytle

Spacák je možné čistit pouze podle pokynů uvedených na štítku spacího pytle. Drobné nečistoty doporučujeme odstranit měkkým kartáčkem na sucho nebo vlhkou houbičkou, pokud se jedná o zašpinění pouze části vnějšího materiálu. 

 

Nikdy nepoužívejte na čištění chemikálie, které by mohly narušit vlastnosti použitých materiálů.

 

Praní spacáku je o něco složitější, než u bundy - hlavní kvůli jeho velikosti. Spacák doporučujeme prát v ruce, u většiny kousků je možné praní na nízkou teplotu (do 30°C) i v pračce (u péřových spacáků bez ždímání!). Pro praní spacáků s dutými vlákny můžeme doporučit přípravky Granger´s Performance Wash či Granger´s Down Wash. Po vyprání spací pytel volně rozložte ve vodorovné poloze a nechte vodu odkapat pryč. 

 

V případě péřového spacího pytle je nutné jej během sušení pravidelně "protřepávat". Peří totiž vytvoří chomáčky, které protřepáním opět rozložíme rovnoměrně po celé ploše jednotlivých komor spacáku. U umělého vlákna toto dělat nemusíte a u právě vypraného a nacucaného vodou to ani není žádoucí. Velká tíha spacáku by při třesení mohla natrhat dutá vlákna. Počítejte s tím, že doba schnutí je několik dní. Zejména u peřím plněných spacáků.

Spací pytel nechte po vyprání vždy pořádně vyschnout. Počítejte, že to bude trvat několik dní

TIP: Vychytávka - vložka do spacáku

Můžete také do spacáku vložit hygienickou vložku do spacího pytle, která se v outdoorových prodejnách běžně prodává např. od značek Sea to Summit nebo Lifesystems. Snadněji se pere a svůj spací pytel tak rychle nezašpiníte a tedy tím zase o něco prodlužujete jeho životnost.

 

Vložku si můžete představit jako jednovrstvý nezateplený spacák či spíše vak. Pro spaní ji však můžete využít i samostatně, například v tropických zemích nebo při pobytech v hostelech, kde nechcete používat místní přikrývky.

 

Extra péče o péřový spacák

Pozor, příliš časté praní (více než jednou za rok) může mít za následek odstranění tuku ze struktury peří. Tuk dělá peří pružným a má obrovský podíl na schopnosti udržovat v okolí nocležníka prohřátý vzduch.

 

Odstranění tuku z peří je nevratné a má za následek zničení funkčnosti spacáku – takže s praním to nepřehánějte.

 

Velmi důležitý faktor, rozhodující o funkčnosti spacáku je materiál, který obaluje zvenku i zevnitř izolační náplň - v tomto případě peří. U lepších spacáků se na obě strany (vnitřek i vnějšek) používají lehké, prodyšné a rychleschnoucí materiály.

 

Kvalitní péřový spacák poznáte nejen podle komfortu spánku, ale také podle schopnosti udržet peří 100% uvnitř komor. Když ráno vylezete a spodní prádlo se hemží kousky peří, šlápli jste při výběru vedle.


Rock Point

Další outdoorové čtení

Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey