V Žilině se setkaly špičky českého a slovenského boulderingu

4 min čtení 21. 03. 2019

V Žilině o víkendu 16. – 17. 3. 2019 poměřili své síly nejlepší čeští a slovenští závodníci v boulderingu. V lezeckém centru LA SKALA se uskutečnily společné závody Rock Point Českého poháru a Slovenského poháru v boulderingu 2019. Vítězi společného klání se stali Slovenka Vanda Michalková a Roman Kučera z České republiky. Organizátorem závodů byl Český horolezecký svaz a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Celé závody probíhaly v nedávno otevřeném moderním lezeckém centru LA SKALA, které poskytlo sportovcům kvalitní zázemí. Bouldery, postavené týmem složeným z českých a slovenských stavěčů, prověřily závodníky ve všech směrech.
 

Sobota patřila kategoriím dospělých a mládežnickým kategoriím A, B a J (kategorie B pouze slovenští závodníci). V kvalifikaci čekalo na 92 zaregistrovaných závodníků 6 mužských a 6 ženských boulderů, na které měla každá skupina 90 minut stylem flash. Muži byli rozděleni do čtyř kvalifikačních skupin, ženy do dvou. Z kvalifikace se překvapivě nepodařilo postoupit českému Štěpánu Stráníkovi, který byl před dvěma týdny v Jeseníku třetí. V postupu mu zabránil technický kolmý boulder.

Do finále společného závodu se probojovalo 9 žen a 11 mužů. Tito závodníci se večer potrápili na čtyřech finálových boulderech stylem OS. Vítězi se stali Slovenka Vanda Michalková, která jako jediná přelezla všechny 4 finálové bouldery, a český závodník Roman Kučera.

V kategorii J zvítězili Eliška Adamovská (ČR) a Pavol Kratochvíl (SR), v kategorii A Vanda Michalková (SR) a Ondřej Slezák (ČR) a v kategorii B (mezi slovenskými závodníky) se na prvním místě umístili Viktor Kotuliak a Sofia Ďurková.  
 

Ve 2. kole Rock Point Českého poháru v boulderingu 2019 se na stupně vítězů probojovali první Eliška Adamovská a Roman Kučera. Druzí byli Eliška Bulenová a Martin Stráník a třetí Michaela Smetanová a Štěpán Volf. Eliška Adamovská si první české a celkově druhé místo zajistila až v posledních vteřinách, kdy se jí doslova na poslední chvíli povedlo najít řešení spodní části čtvrtého boulderu a ačkoliv se jí nepovedlo boulder topovat, zapsala alespoň zónu, což ji posunulo před svou o dva roky mladší reprezentační kolegyni Elišku Bulenovou.

Dospělé a mládež v neděli vystřídaly děti v kategoriích U10, U12, U14 a čeští závodníci kategorie B (U16). Celkem se přihlásilo 158 dětí (z toho 28 českých závodníků kategorie B). I v tomto případě každé skupině patřilo 90 minut, během kterých se lezci poprali s 8 bouldery. Ty byly připravené zvlášť pro každou kategorii. Závodníci lezli stylem flash.

Vítězi kategorie U10 se stali Adéla Bodanská (ČR) a Dan Školař (ČR), kategorie U12 – Malgorzata Kurek (POL) a Jan Štípek (ČR), kategorie U14 – Valerie Pařilová (ČR) a Tristan Sýkora (SR). Mezi českými závodníky kategorie B zvítězili Markéta JanošováMikuláš Petrík.
 

Během obou dní byla oceněna první tři místa v každé kategorii. V sobotu se navíc vyhlašovala první tři místa v kategorii dospělých samostatně mezi slovenskými a českými závodníky. Čeští závodníci byli odměněni prize money v celkové hodnotě 24 000 Kč. Zvlášť proběhlo i vyhlášení vítězů v české kategorii B.

Pohárová soutěž v Žilině byla posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v boulderingu. V kategorii dospělých vedle Adama Ondry, který se nominačních závodů nemusel účastnit, protože je do reprezentace zařazen na základě mezinárodních výsledků v předchozích sezónách, splnili podmínky dané umístěním v nominačních závodech Martin Stráník, Jakub Konečný, Roman Kučera, Štěpán Volf, Štěpán Stráník, Eliška Adamovská, Eliška Bulenová, Michaela Smetanová, Lenka Slezáková a Tereza Širůčková.
 

Mládežnické reprezentační družstvo je pak sestaveno vždy z prvních 4 závodníků po nominačních závodech v jednotlivých kategoriích. Samotný úspěch v nominačních závodech však k zařazení do reprezentačního družstva nestačí. Podmínkou je také splnění fyzických testů v Laboratoři sportovní motoriky FTVS.

Kompletní výsledky

Text: ČHS
Foto: David Urbášek

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Stezka Českem se v některých úsecích stávala téměř Stezkou smrti. Jak se osm handbikerů popralo s terénem...
Cyklojízda vozíčkářů na handbiku proběhne na Stezce Českem. Přidejte se na kole k handbikům, startujeme už 1. 7. 2022 z Karlových Varů...

Stezkou Českem na handbicích

30. 06. 2022
3 min čtení
Podporujeme

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey