V Žilině se setkaly špičky českého a slovenského boulderingu

V Žilině o víkendu 16. – 17. 3. 2019 poměřili své síly nejlepší čeští a slovenští závodníci v boulderingu. V lezeckém centru LA SKALA se uskutečnily společné závody Rock Point Českého poháru a Slovenského poháru v boulderingu 2019. Vítězi společného klání se stali Slovenka Vanda Michalková a Roman Kučera z České republiky. Organizátorem závodů byl Český horolezecký svaz a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Celé závody probíhaly v nedávno otevřeném moderním lezeckém centru LA SKALA, které poskytlo sportovcům kvalitní zázemí. Bouldery, postavené týmem složeným z českých a slovenských stavěčů, prověřily závodníky ve všech směrech.

Sobota patřila kategoriím dospělých a mládežnickým kategoriím A, B a J (kategorie B pouze slovenští závodníci). V kvalifikaci čekalo na 92 zaregistrovaných závodníků 6 mužských a 6 ženských boulderů, na které měla každá skupina 90 minut stylem flash. Muži byli rozděleni do čtyř kvalifikačních skupin, ženy do dvou. Z kvalifikace se překvapivě nepodařilo postoupit českému Štěpánu Stráníkovi, který byl před dvěma týdny v Jeseníku třetí. V postupu mu zabránil technický kolmý boulder.

Do finále společného závodu se probojovalo 9 žen a 11 mužů. Tito závodníci se večer potrápili na čtyřech finálových boulderech stylem OS. Vítězi se stali Slovenka Vanda Michalková, která jako jediná přelezla všechny 4 finálové bouldery, a český závodník Roman Kučera.

V kategorii J zvítězili Eliška Adamovská (ČR) a Pavol Kratochvíl (SR), v kategorii A Vanda Michalková (SR) a Ondřej Slezák (ČR) a v kategorii B (mezi slovenskými závodníky) se na prvním místě umístili Viktor Kotuliak a Sofia Ďurková.

Ve 2. kole Rock Point Českého poháru v boulderingu 2019 se na stupně vítězů probojovali první Eliška Adamovská a Roman Kučera. Druzí byli Eliška Bulenová a Martin Stráník a třetí Michaela Smetanová a Štěpán Volf. Eliška Adamovská si první české a celkově druhé místo zajistila až v posledních vteřinách, kdy se jí doslova na poslední chvíli povedlo najít řešení spodní části čtvrtého boulderu a ačkoliv se jí nepovedlo boulder topovat, zapsala alespoň zónu, což ji posunulo před svou o dva roky mladší reprezentační kolegyni Elišku Bulenovou.

Dospělé a mládež v neděli vystřídaly děti v kategoriích U10, U12, U14 a čeští závodníci kategorie B (U16). Celkem se přihlásilo 158 dětí (z toho 28 českých závodníků kategorie B). I v tomto případě každé skupině patřilo 90 minut, během kterých se lezci poprali s 8 bouldery. Ty byly připravené zvlášť pro každou kategorii. Závodníci lezli stylem flash.

Vítězi kategorie U10 se stali Adéla Bodanská (ČR) a Dan Školař (ČR), kategorie U12 – Malgorzata Kurek (POL) a Jan Štípek (ČR), kategorie U14 – Valerie Pařilová (ČR) a Tristan Sýkora (SR). Mezi českými závodníky kategorie B zvítězili Markéta JanošováMikuláš Petrík.

Během obou dní byla oceněna první tři místa v každé kategorii. V sobotu se navíc vyhlašovala první tři místa v kategorii dospělých samostatně mezi slovenskými a českými závodníky. Čeští závodníci byli odměněni prize money v celkové hodnotě 24 000 Kč. Zvlášť proběhlo i vyhlášení vítězů v české kategorii B.

Pohárová soutěž v Žilině byla posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v boulderingu. V kategorii dospělých vedle Adama Ondry, který se nominačních závodů nemusel účastnit, protože je do reprezentace zařazen na základě mezinárodních výsledků v předchozích sezónách, splnili podmínky dané umístěním v nominačních závodech Martin Stráník, Jakub Konečný, Roman Kučera, Štěpán Volf, Štěpán Stráník, Eliška Adamovská, Eliška Bulenová, Michaela Smetanová, Lenka Slezáková a Tereza Širůčková.

Mládežnické reprezentační družstvo je pak sestaveno vždy z prvních 4 závodníků po nominačních závodech v jednotlivých kategoriích. Samotný úspěch v nominačních závodech však k zařazení do reprezentačního družstva nestačí. Podmínkou je také splnění fyzických testů v Laboratoři sportovní motoriky FTVS.

Kompletní výsledky

Text: ČHS

Další outdoorové čtení

To je běhání, testování, kempy, závody a prostě vše, co s během souvisí...
Parta čtyř běžcků se vydává "Napříč Šumavou". Proč? Kudy? Kdo? Představujeme vám běžecký projekt tvořený srdcem...
Budeme běhat, testovat, učit se, hledat rezervy, rozebírat techniku, diskutovat, kompenzovat, sledovat přednášky…