Vírské ferraty pro děti i začátečníky

5 min čtení 09. 06. 2020

Hned úvodem chci upozornit, že nadpis tohoto příspěvku nemá ambice jakkoli dehonestovat zajištěné cesty u Vírské přehrady. Naopak, jejich linie potěší i protřelé ferratisty. Pokud ale chcete kouzlo tohoto vertikálního pohybu odhalit vašim kamarádům nebo ratolestem, je toto místo podle mého názoru pro takový křest jako dělané. Zvláště nyní, když byl dobudovaný kompletní ferratový okruh čítající hned tři cesty.


V druhé polovině Jezerní stěny se otevírá krásný výhled na přehradu

Sportovní dění se v posledních letech ve Víru řádně rozvířilo. Zájemce o ledolezení potěšil projekt umělé ledové stěny, který je ovšem notně závislý na vstřícnosti počasí, další lezeckou variantou jsou místní skalní sektory (viz info níže). Poslední, a dost možná nejzajímavější, možností, jak se lezecky vyřádit, je vyzkoušet sérii zajištěných cest.

Dvě z nich, Ledová stěna a Jezerní stěna byly vybudované už před pěti lety a nyní přibyla do trojice i krátká, ale zajímavá Horní vyhlídka, která uzavírá logický ferratový okruh, po kterém se dá proběhnout a užit si dosyta lezení i místních scenérií.


Na nástupu Ledové stěny vás čeká pár kroků po kramlích

Můžete si samozřejmě vyzobnout jen jednu ze tří ferratových třešinek, ale pokud si chcete zkusit všechny, je nejlepší postupovat takto. Sežeňte si potřebné vybavení na zajištěné cesty, a pokud nemáte předchozí zkušenosti s via ferratami, vezměte si k ruce někoho, kdo vám poradí nebo ještě lépe půjde s vámi. Pak zaparkujte na levém břehu Svratky naproti Ledové stěně a vyrazte k jejímu úpatí. Po kramlích, ocelových lanech a lanovém mostu vyskotačte k vrcholu první ferraty, která má díky výhledům na protější fabriku lehce industriální atmosféru.

Poté pokračujte do kopce a pátrejte po kulatých červeno-bílých značkách, které vás dovedou k Horní vyhlídce, nejnovějšímu kousku z místního ferratového arsenálu. Zlatým hřebem této cesty je nepálský most s výhledem na Vírskou přehradu a k tomu se přidává i pár lezeckých kroků. To abyste se jen nekochali.


Zručné děti zvládají vírské ferraty snadno. Všude dosáhnou a obtížnost je na rozumné úrovni

 

Následuje lezecký odpočinek. Po lesní cestě se traverzem napojíte na červenou turistickou, která vás zavede k asfaltce a pak na hráz (podívejte se na podrobnou mapu níže). Když se dosytnosti vynadíváte na vodní dílo, seběhněte k jeho úpatí a vyrazte na Jezerní stěnu. Ta začíná krátkým žebříkem, pokračuje po skále a čím výše lezete, tím lepší se vám otevírá výhled. Ještě krátký výšvih za roh a máte to za sebou. Celý okruh zabere v pohodovém tempu 2–3 hodiny. Vírský triptych potěší snad každého a vykouzlí úsměv na rtech především těm, kteří si tu odbudou svou ferratovou premiéru. Že ještě nemáte dost? Mrkněte na tipy níže jak se v oblasti dál sportovně vyřádit.


Pod spodní nádrží přehrady si můžete před nástupem do ferraty dopřát příjemný piknik

Hodí se předem vědět:


Lokalita:

Česká republika, Vysočina, Vír

Vírské ferraty - mapa
 

Odkaz na mapu: Vír


 

Mapy a průvodce:

Aktuální informace o vírských ferratách najdete na webu nebo facebooku. Informační cedule k ferratám najdete přímo pod nástupem.

Kdy vyrazit?

Na ferraty můžete vyrazit celoročně, na Ledové stěně samozřejmě mimo provozní dobu umělého ledopádu. Mimo víkendy a svátky si na ferratách obvykle užijete klidnější provoz.
 

 Děti vybavte kombinovaným nebo celotělovým úvazkem, helmou a dětským ferratovým tlumičem pádů
 Nejmenším lezcům se hodí přímá dopomoc, ale ani u nich nezapomeňte na kompletní vybavení

Příjezd a parkování:

K parkování využijte nejlépe parkoviště na levém břehu Svratky naproti Ledové stěně. Neparkujte prosím pod nástupem Jezerní stěny.

Náročnost:

Via Ferrata Ledová stěna a Jezerní stěna jsou klasifikované jako B/C, nejnovější Horní vyhlídka je mírně obtížnější (C). Všechny zajištěné cesty jsou vhodné pro děti a začátečníky.
 

 Ve strmějších pasážích Ledové stěny pomohou kramle, leze se jak po žebříku
 Lanový most je perličkou Ledové stěny
 

Vybavení:

Kompletní vybavení na via ferraty (úvazek+ferratový set+helma), mohou se hodit rukavice. Pro děti nezapomeňte na dětský celotělový nebo kombinovaný úvazek a dětský tlumič pádů. Ve vybraných prodejnách Rock Point si můžete ferratové vybavení zapůjčit nebo je možnost  ještě na místě v Adrex Base Camp.

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue


V zimě je tu umělý ledopád, v létě ferrata

Ostatní tipy:

V blízkém okolí je řada skalek s odjištěnými liniemi kolem obtížnosti 5–6. Pokud si chcete odpočinout od lezení, vyrazte pěšky nebo na kole po zelené nebo červené na rozhledu Karasín a vyhlídku Klubačice. Po cestě si odlovte kešky anebo se na bajku projeďte po skvělém novém „Havlově trailu

Kompletní info o sportovních možnostech v oblasti: sportovní vyžití ve Víru.

Podívejte se, jak vypadají vírské traily:


 

 

Foto a text: Jakub Cejpek


Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

 

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey