Vybrat lano není jen tak. Jak na jeho výběr?

Na začátku léta jste si na našem blogu mohli přečíst základní informace o lanech. Rozdělení, vlastnosti, vysvětlení pojmů apod. Přijdete do obchodu a vybírat můžete třeba deset modelů jednoduchých lan od pěti značek. Nemusí to být nic jednoduchého…

V Rock Pointu prodáváme 4 značky

Polovina nabídky je vyrobená v Česku. Bolatické značce Tendon šíří po celém světě slávu naši špičkoví lezci - Adam Ondra a Mára Holeček. Pro někoho dobrý důvod, koupit si lano, které používají opravdoví mistři ve vertikále.

Singing Rock z podkrkonošského údolí Jizery vyrábí velice solidní lana se skvělým poměrem cena-výkon.

Kdo hledá lana, s nimiž se skvěle manipuluje, ať zvolí německý Edelrid. Velmi inovativní firma, která je v současnosti lídrem v oblasti lan.

Osvědčená legenda, to je francouzský Beal. Značka, která si zakládá na tom, že pády do jejich lan jsou měkké jako do peřin.

Podstatné otázky před výběrem lana…

  • Pro jakou disciplínu lezení budu lano používat?
  • Polezu jen po skalách nebo i ledy a mixy? Nebo jenom na umělé stěně?
  • Chci lano jen na lezení (sportovní nebo v horách) nebo na jištění při chůzi po ledovci. Nebo hledám lano na canyoning a speleologii?
  • Je pro mě důležitý některý parametr lana, vyjádřitelný kvantitativně na visačce lana?
  • Rozhoduji se intuitivně podle sympatií ke značce, podle barvy nebo atraktivity balení?
  • Mám rád novinky, technologické inovace a různé specialitky? Jestli ano, máme k dobru pár tipů, tak pokračujte ve čtení…
     

Posuv opletu vůči jádru je minulostí

Zásadní veličina, která charakterizuje kvalitu lana. Čím menší posuv, tím lepší lano. Lana Beal používají vlastní technologii Unicore, díky níž se posuv nekoná. Spočívá v tenké mezivrstvě, která pevně spojuje jádro i oplet. Totéž slibuje technologie Secure od Tendonu.

Chci unikátní lano!

Pořiď si Edelrid Parrot 9,8 mm a máš ho. Oplet se vyrábí ze zbytků vláken a tak máme co kus, to originál. Navíc se barevně podobná lana zasílají daleko od sebe. Třeba jedno do Norska a druhé do Česka.

Ekologický výrobek

Ekologie výroby a udržitelný rozvoj jsou současné mantry outdoorového průmyslu. Týká se také výroby lan. První značkou, která vyrobila lano s ekologickou etiketou bluesign® byl Edelrid. Celosvětově uznávaný certifikát bluesign® se používá při zpracování textilií a spočívá v pěti principech – produktivní využití zdrojů, ochrana proti emisím, ochrana vody, nezávadnost pro spotřebitele a férové pracovní podmínky vyrábějících lidí. U nás máme s visačkou bluesign® lana Edelrid.

Jediné lano na všechno? Proč ne!

Na rozdíl od bot nebo batohů je možné pořídit univerzální dynamické lano na všechny disciplíny lezení. Tyhle špagáty se pyšní certifikací pro jednoduché, poloviční i dvojité lano. Jediné, co může krapet kazit dojem, je mírně vyšší váha u půlek i dvojčat, které musí splňovat i parametry pro certifikaci „1“. Tak třeba Edelrid - Swift 8,9 mm nebo Beal - Joker 9,1 mm.

Impregnace

Donedávna bylo uvádění míry vodoodpudivosti lan výhradně na výrobcích. Mohli se neomezeně předhánět různými „dry“ superlativy. Dnes už je v tom pořádek, který zavedla světová horolezecká unie UIAA, když stanovila přesnou metodiku testu. Když chcete mít jistotu kvalitní vodoodpudivosti, hledejte na visačce lana symbol „UIAA Water Repelent“.

Která lana z naší nabídka se tím chlubí? Tak třeba… Edelrid - Heron Pro Dry 9,8 mm nebo Beal - Joker 9,1 mm

Lehkost nade vše

Trend odlehčování je symbolem posledních let. U lan to do jisté míry platí také, ale prioritou je vždy splnění bezpečnostních norem. Je to něco jiného, než když se protrhne tenký rukáv bundy, na laně visí život lidí.

Přesto se výrobci odlehčovat snaží. Tendon použil unikátní kombinaci materiálů a díky tomu dokázal při stejném průměru snížit hmotnost. Jednoduché lano Tendon Lowe 9,7 se pyšní váhou 55 g/m, což mívají lana průměru 9,2 mm. Totéž se povedlo u půlek a dvojčat – Tendon Lowe 8,4 váží pro tento průměr bezkonkurenčních 41 g/m.

Vyzrálé lano je měkčí

Edelrid si dává záležet na tom, aby jejich lana byla dlouhodobě měkká a příjemně se s nimi manipulovalo. Proto neposílá upletená lana hned do expedičního skladu, ale podrobí je speciálnímu tepelnému zpracování. Tuto technologii označuje Thermo Shield a díky tomu se harmonizují jednotlivá vlákna a s časem nedochází ke smršťování, ani k postupnému tuhnutí lana. Navíc se zlepšuje kompaktnost lana a zvyšuje životnost.

Lano na překližku

Trénink na umělé stěně zatěžuje lana obvykle víc, než lezení venku. Častěji se používá horní jištění a tak má tření lana o karabiny významný vliv na životnost. Do haly se prostě vyplatí mít lano se zvýšenou odolností opletu. Ten bývá obvykle i o něco silnější. Prostě mít lano jen na stěnu se vyplatí. Naše tipy… Singing Rock - Storm 9,8 mm, Edelrid - Boa 9,8 mm, Beal - Karma 9,8 mm.

A co deník lana?

Vedete si jej? Zapisujete si každý pád? Výrobci to důrazně doporučují a nedá to zase tolik úsilí. Tak buďte in a pište svému lanu životopis…

Přijďte vybírat lana do našich prodejen, rádi vám poradíme!

Text: Michal Bulička a Petr Popelář

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey