Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Výběr parťáka na závod dvojic

4 min čtení 21. 04. 2017

Horská výzva klepe na dveře

Než se začneme prokousávat všemi detaily přípravy na závod, nebo výběrem správných, je nutné mít dobrého parťáka. V závodě dvojic, budeme-li se bavit o trase Long, či i některé z kratších variant Half a Short, je to důležitý „detail“.

Jak vybrat člověka se kterým strávím na trati několik hodin? Běh v terénu, v noci, možná v zimě nebo dešti. Sám jsem kdysi řešil stejný problém. Věděl jsem, že si chci závod zkusit a kamarádi se nějak necítili. První krok prostě musíš udělat sám. Platí zde heslo, že čím víc chceš někoho vhodného najít, tím víc se to nedaří.

Seznamka vyjde málokdy…
Budeme se tedy držet toho, že správně vybranou obuv již máme a vyrážíme na kopec třeba sami. Potkat správného parťáka může být i náhoda, je to stejné jako v životě.
Existují různé seznamky, případně diskuze přímo na stránkách závodů. Neříkám, že se to zde nemusí podařit, ale ta šance je malá, odhaduji tak 10%.

Taky jsem si to zkusil…
Já jsem si takto našel na svůj opravdu první závod „parťáka“. Vůbec jsme se neznali, byl přihlášený v kategorii sport, přestože to byl úplný hobík a fajn kluk. Poprvé jsme se viděli v den startu, sjednotili tempo na rychlou chůzi s tím, že vydržíme co nejdéle. Parťák bojoval, jako lev. Nicméně po několikátém sestupu na tom byl špatně. Domluvili jsme se tedy, že v podstatě není jiná možnost než to zabalit - rozuměj vzdát. To jsme, ale ani jeden nechtěli, tak domluva zněla nějak takto: Já si půjdu to svoje, ty taky a uvidíme. Trošku jsem si prodloužil trasu a stavil se v hospodě na smažák a pivo. Parťák zatím přemýšlel o životě a bytí na trati, ale nezůstal stát. Jen si občas potřeboval sednout a vydechnout a to by mě zabilo. S parťákem jsme nakonec dorazili do cíle. Asi byl trochu víc K.O. Ale kolik lidí si může říct, že šlo s Cyprou závod.
Od té doby uteklo hodně času a s přibývajícími zkušenostmi není problém jít s člověkem, kterého znám, přímo na start, bez společně strávených tréninkových kilometrů.
Obraťme list. Řekněme, že už parťáka máme. Lidí, co je baví tento druh sportu, je rok od roku víc. Je zde možnost i smíšených dvojic (žena/muž). Kamarádi kamarádů onemocní, zraní se a sítem propadávají připravení, vybavení závodníci se zkušenostmi, či bez a šance najít si parťáka podobné úrovně je snazší a snazší.

Pomáhat si taháním?
Určitě si neodpustím téma tahání na „gumicuku“. Tento způsob podpory v rámci dvojice bych úplným začátečníkům raději nedoporučil. Z vlastní zkušenosti, jelikož jsem tahal i byl tahán, mohu zodpovědně říct, že na tahání musí být oba ve dvojici víceméně výkonostně vyrovnaní. Pokud totiž přemotivovaný tahoun přepálí tempo, je pravděpodobné, že tahaného kolegu spolehlivě utaví a ten pak nebude schopen dojít do cíle ani pěšky.
Tento postřeh se hodí zejména do mixových týmů, kdy chlapík v kondici uštve ženskou, co ji osloví někde na fóru. Přestože se cítí být pomalý, žena s ním zažije peklo, protože půjde svůj strop a závod si tak protrpí, nebo v horším případě vzdá.


Jak předejít nepříjemnostem na trati?
Dejte si s parťákem pár tréninků společně. Odzkoušejte si veškeré vybavení. Řešit nefunkční batoh, nebo botu, co tlačí, je při závodě přeci jen pozdě.

Více o Rock Point Horské výzvě - ZDE

Text: Zbyněk Cypra
Foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Povoleno! Na základě rozhodnutí vlády ČR máme možnost uskutečnit běžecké kempy. Pojďme si společně protáhnout těla...
Běžecká výzva pro všechny milovníky trailů! Pojďte do toho s námi...
Závěrečná etapa celé 200km výzvy nás vedla z Božího Daru do Kraslic. Co na trase očekávat...