Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vybíráme softshellovou bundu na jaro i podzim

Jistě jste již slyšeli o zázraku zvaném softshell. Možná máte i nějakou tu „softshellku“ doma ve skříni. Že ne? Tak my vám poradíme, jak vybrat softshellovou bundu, která vám padne a bude vyhovovat vašim potřebám.

Univerzální softshell!

Oblečení z měkké funkční tkaniny nazýváme softshell. O softshellovém oblečení se říká, že svými vlastnostmi vyhovuje uživatelům v 90 % počasí. Softshell pro děti, ženy i muže se zkrátka nehodí jen do deštivého počasí.

Co umí softshell?

Softshellové oblečení neprofoukne, je prodyšné, pružné, odolné proti oděru, příjemně měkké, lehké snadno se udržuje.

Více prodyšnosti nebo omezená nepromokavost?

Při výběru softshellové bundy máme na výběr ze dvou typů tkanin. První má v sobě membránu, která chrání tělo před větrem a do určité míry i před deštěm. Je však méně prodyšná.

Naproti tomu softshell bez membrány je citelně prodyšnější, o trochu hůř ochrání před větrem a když začne pršet, vyndáte z batůžku nepromokavou svrchní bundu a je po starostech. „Nepropro“ bundy jsou dnes lehoučké i miniaturní, ultralightky váží lehce nad 100 g. Skvěle prodyšná softshellová bunda se někdy nazývá hustě tkaný softshell.

Softshellová bunda, která lépe dýchá, se více hodí na jaro a léto, membránový softshell má větší uplatnění v chladu a větru na podzim a v zimě.

Jakub Cejpek v softshellové bundě Sawney - Bolívie 2017

 

Promokne nebo ne?

Každý asi zná membránu Windstopper® od známé firmy Gore®. Málokdo už ví, že jde o stejnou membránu jako Gore-Tex®. Rozdíl spočívá v tom, že Windstopper® (WS) nemá podlepené švy a Gore-Tex® ano. Proto odolá WS vodnímu sloupci 10 m, kdežto „podlepený goráč“ vydrží 28 m, tedy skoro třikrát tolik. V podobných relacích, jen s nižšími hodnotami je to u mnohých dalších membrán, třeba Climatic nebo Resstex, které používá značka Hannah.

V praxi to znamená, že krátkou přepršku v membránové softshellce přečkáte bez úhony, ale postupem času začne voda protékat švy. Prostě počítejte s tím, že v softshellovém oblečení přečkáte krátký deštík, nikoli vytrvalý déšť nebo prudký liják.

Různé typy materiálů

Základní bundy jsou ušity z jednoho typu látky, letní jsou logicky o něco tenčí než zimní, které mají často pro zlepšení izolačních schopností česaný vnitřní povrch.

V poslední době se výrazně prosazují tzv. hybridní kompozice látek. Hybridní bunda se skládá z tkanin různé gramáže, elasticity a struktury, které se liší mírou prodyšnosti a schopností izolace tělesného tepla. Povrch bundy je rozdělen na zóny, které jsou vyrobeny jako stavebnice, jejíž panely jsou sestavené podle toho, jak moderní měřící technologie zaznamenaly míru vyzařování tělesného tepla a vlhkosti.

softshellové bundy Hannah

Jak zvolit správnou velikost bundy

Softshell slouží jako svrchní vrstva, takže obvykle pod něj oblékáte nějaké funkční tričko, ať už z merina nebo funkční syntetiky. V létě stačí krátký rukáv, v zimě obvykle triko s dlouhým rukávem nebo roláček. Bunda by měla sedět tak akorát, díky pružné látce se přizpůsobí tělu, aniž by omezovala v pohybu.

Typy a detaily softshellek

Rozlišujeme promakané technické softshellky na náročný pohyb ve vertikále a jednoduché bundy na jarní i podzimní procházky. Lezecké softshellky mají výše posazené boční kapsy, aby byly nad opaskem lezeckého úvazku, obvyklá bývá kapsa na hrudi, zvaná napoleonská. Standardem bývá vysoký límec, u zimních bund kapuce a prodloužená záda. Konce rukávů uzavírají pružné lemy.

Technické softshellové bundy se dodávají jak pánské, tak dámské. Dětské softshellové bundy jsou více univerzální. Materiálový bonus si zachovávají i střihově jednodušší bundy pro nenáročné výlety pěšky i na kole nebo na každodenní městské použití.

Dětská softshellová bunda Hannah Kasha Lite

Text: Michal Bulička
foto: Jakub Cejpek, archiv Hannah,

Další outdoorové čtení

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné. Jak se vybavit...
Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...