Vyrážíme na Piz Palü

3 min čtení 15. 08. 2018

Po hřebenu a vrcholech Piz Palü

Nestabilní červencové počasí ve východních Alpách komplikuje už tak složitý plánovací rébus. Nakonec šalamounsky vybíráme oblast ani blízko, ani daleko, ani nízko, ani vysoko a túru ani snadnou, ani obtížnou. Vyrážíme do Engadinu.

Po hřebenu a vrcholech Piz Palü

Po třech letech jsme opět na místě činu. Těsně míjíme St. Moritz a míříme k masivu Bernina. Tentokrát to ovšem pojímáme soběstačně a tak, stejně jako před dávnými 11 lety stoupáme na Diavolezzu pěšky. Letos máme naštěstí bágly poloviční. Nacházíme parádní flek v sedle Fuorcla d’Arlas (3080 m, tekoucí voda na dosah) a s kompletním nákresem okolního panoramatu vybíráme, kam zítra vyrazíme na procházku. Večer se začínají honit mraky a kolem půlnoci přichází pořádná buřina s deštěm. Jsme zvědaví, co přinese ráno…

 Po hřebenu a vrcholech Piz Palü

Po hřebenu a vrcholech Piz Palü

Po ledovci Pers

Už chvíli po čtvrté kráčíme po ledovci Vadret Pers. Jasné nebe dává příslib pěkného dne, ale nechceme propadnout předčasnému optimismu. Po úvodní rovné pasáži začínáme nabírat metry a kličkujeme mezi obřími trhlinami. Cesta je naštěstí šláplá více než dostatečně. Vycházející slunce začíná oblizovat nejvyšší vrcholy a rozjíždí se oblíbené ranní divadlo.

Vycházející slunce na Piz Palü
Vycházející slunce na hřebenech Piz Palü
Vycházející slunce na hřebenech Piz Palü
Nádherné výhledy na hřebenech Piz Palü
trek na Piz Palü
Cesta na Piz Palü

Na vrchol Piz Palü      

Přicházíme na hřeben. Noční přeháňka už v této výšce nechala drobné následky a tak prošlapáváme čerstvě napadaný a nafoukaný sníh. Na východní vrchol Piz Palü vede zprvu strmější hang a tak se tu a tam rádi na vteřinku zastavíme, abychom se rozhlédli vůkol. Po sedmé jsme na nižším vrcholu a za dalších deset minut na hlavním ve výšce 3900 metrů. Sněhový hřeben ja fantastický a zatím nikde ani noha.

Na východní vrchol Piz Palü vede strmější hang
Na východní vrchol Piz Palü vede strmější hang
Sněhový hřeben ja fantastický
Nádherné výhledy

Po hřebenu k Bellavistě    

Skalnatý hřeben Piz Spinas poněkud zbrzdí naše kroky. Lehké lezecké pasáže už tak jako tak neumožňují bůhvíjaký spěch a místy namrzlá glazurka tento stav nijak nevylepšuje. Času máme naštěstí na rozdávání a tak v klidu a opatrně překonáváme i tyto nástrahy a zdravíme se se skupinami, které jsou proti nám. Ti startovali z chaty Marco de Rosa.

skalnatý hřeben Piz Spinas
skalnatý hřeben Piz Spinas
Tak to je vrchol
Cesta zpět

Zpátky přes ledovec 

Od Bellavisty už jdeme po známe trase. Sestupujeme k hřebeni Fortezza, párkrát slaníme a hledáme nejlepší a nejrychlejší cestu k ledovci Pers. Jako obvykle se sestup vleče. Nakonec za pomocí mužíků prokličkujeme až dolů a jelikož je povrch ledovce prakticky bez sněhu, vybíráme nestandardní zkratku (viz nákres níže). Akorát odbíjí druhá, když dokončujeme kolečko u našeho oranžového domečku. V podvečer opět přichází mraky a déšť.

Sestupujeme k hřebeni Fortezza
Jako obvykle se sestup neskutečně vleče
Náš oranžový domeček
Jelikož je málo sněhu, vybíráme nestandardní zkratku viz nákres

Už po třetí hodině ranní nás probudí party proudící kolem našeho stanu. Tím myslím opravdu davy, protože v jednu chvíli napočítáme na ledovci skoro 100 figur. Přitom počasí po ránu nevypadá na úplnou tutovku. My se převalujeme, libujeme si, že nemusíme brzy vstávat a jsme rádi, že už máme splněno. Nakonec se i my vykopeme z bezpečí a tepla spacáků a balíme base camp, který jsme si tak oblíbili.

Na ledovci jsou opravdu davy, napočítali jsme cca 100 pohybujících se figurek
Nádherně osvícené vrcholky Alp

 

Text a foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey