Vysoké rifle a další zillertalské procházky

5 min čtení 31. 08. 2020

Dost možná, že už vám název tohoto rakouského údolí přes ucho přelétl. Snad jste o této tyrolské lokalitě zaslechli ve spojení se zimními sporty, ale byla by velká křivda omezit tamější aktivity pouze na chladnější polovinu roku. V létě je Zillertal rájem pro lezení, ferraty i klasickou horskou turistiku.

Malebné pleso Friesenbergsee a vrchol Hoher Riffler
Malebné pleso Friesenbergsee a vrchol Hoher Riffler

Právě ve dnech, kdy teploty v údolích připomínají karibské pláže, jsou vysoko položená horská údolí lákavým útočištěm. Zvláště po ránu tu oceníte svěží vzduch, čerstvý vánek a průzračné výhledy. Pravda, druhou stranou mince vrcholného léta je riziko bouřek. Ale stačí si túru adekvátně naplánovat, zařadit do trasy dostatek horských chat a můžete si užít i lehce vrtkavého počasí. Což potvrzují i přiložené fotky.

Mlha jak u březové chaloupky pod vrcholem Hoher Riffler
Mlha jak u pařezové chaloupky pod vrcholem Hoher Riffler

Zillertal je také místem, kde lze relativně snadno, po turistických stezkách vyšlápnout nad hranici 3000 metrů. Jednou z takových dobře dostupných třítisícovek je Hoher Riffler (3231 m). Nejkratší trasa k němu začíná u přehradní nádrže Schlegeisspeicher, kam lze díky alpské silnici pohodlně vyjet až do výšky 1750 metrů. I tak vás čeká na vrchol solidní převýšení. Jaké štěstí, že je v půlce výstupové trasy horská chata Friesenberghaus (2498 m).

Promáčené louky a apatické krávy cestou na Friesenberghaus
Promáčené louky a apatické krávy cestou na Friesenberghaus

Žulovým mořem do 3000 metrů

Ať už se rozhodnete pro odpočinek, nebo vás vábení vrcholu požene bez pauzy vzhůru, připravte se na náročnější terén. Pohodlná pěšinka se postupně mění na kamenné moře a místy krkolomný hřeben. Kličkováním mezi žulovými balvany se od chaty dostanete ke kříži asi za 2,5 hodiny a odměnou vám bude velkolepé panorama z jedné z více než 80 zillertalských třítisícovek. Sestup vede po stejné trase.

Vítězství nad mlhou a výhledy z hřebene Hoher Riffler na přehradu Schlegeis
Vítězství nad mlhou a výhledy z hřebene Hoher Riffler na přehradu Schlegeis

Zbude-li vám čas a síly, můžete si pro cestu zpátky vybrat „nábližku“ = je do delší, ale za to náročnější. Od Friesenberghausu se po krásné turistické cestě vydejte směrem k chatě Olperer, kam dojdete asi po 2 hodinách. Během tohoto traverzu se vám budou servírovat další a další výhledy na východní část Zillertalských Alp. Samotná chata Olpererhütte je pak architektonická lahůdka na výsadním místě. Výhled na přehradu a okolní, ledovci pokryté vrcholy, je tu famózní. Ať už se poté rozhodnete pro sestup, nebo pro další cíle v okolí, jistě budete nadšeni.

Od chaty Olperer se dá vyrazit i na stejnojmenný třítisícový vrchol
Od chaty Olperer se dá vyrazit i na stejnojmenný třítisícový vrchol

Ferrata místo dezertu

Zillertal je rájem pro všemožné sportovní aktivity, z bohaté nabídky tak nadhodím aspoň jednu. Pokud si po dlouhé túře chcete protáhnout i horní polovinu těla, zkuste některou z místních zajištěných cest. Řada se jich nachází dole v údolí nad městečkem Mayrhofen. Na západní straně údolí najdete řadu linií, od snazších „béček“ až po silová „éčka“. Odkaz na popis najdete níže v infoboxu, nebo přímo pod skalou na ceduli. Ferratové vybavení si můžete zapůjčit i na místě.

Na ferratě Zimmereben (D/E), jedné z mnoha zajištěných cest nad městečkem Mayrhofen
Na ferratě Zimmereben (D/E), jedné z mnoha zajištěných cest nad městečkem Mayrhofen

Kousek dále po proudu řeky Ziller najdete i soutěsku Tallbach, kudy vede zpočátku bláznivá, ale v závěru velmi malebná zajištěná cesta Zimmereben. Ta se hodí především na horké letní dny, protože vede podél potoka a občas ve stínu. Tím ale nabídka ferrat v Zillertalu zdaleka nekončí. Mrkněte na další tipy níže.

V krásné a vzdušné pasáži zajištěné cesty v soutěsce Tallbach
V krásné a vzdušné pasáži zajištěné cesty v soutěsce Tallbach

Hodí se vědět:

Lokalita:

Rakousko, Zillertalské Alpy, Hoher Riffler (3231 m)

Odkaz na mapu: Hoher Riffler

 

Mapy a průvodce:

Mezi nejkvalitnější patří topografické mapy z nakladatelství Alpenverein. Pro tuto túru se hodí list AV 35/1 Zillertaler Alpen, West, 1:25000. Jako doplňková navigační pomůcka poslouží mapové aplikace, například mapy.cz, které můžete používat i offline.

Na bergsteigen.com najdete popisy i nákres zajištěných cest Zimmereben a Tallbach. Informační cedule jsou osazeny i u nástupů daných cest.

Nabídka turistických značených tras je v Zillertalu bohatá
Nabídka turistických značených tras je v Zillertalu bohatá

Kdy vyrazit?

Túru doporučuji od začátku června do konce října.

Ve stínu ještě začátkem léta překvapí sněhová pole
Ve stínu ještě začátkem léta překvapí sněhová pole

Kde složit hlavu:

Bezpočet ubytovacích kapacit najdete v Mayrhofen a Ginzlingu. Nedaleko Ginzlingu také funguje spartanský lezecký kemp (toho času zdarma). Největším zážitkem bezesporu noc na horské chatě, zkuste si rezervovat nocleh buď na Friesenberghausu nebo na Olpererhütte.  

Friesenberghaus toho času dávali dokupy, takže teď je ještě útulnější
Friesenberghaus toho času dávali dokupy, takže teď je ještě útulnější

Příjezd a parkování:

Mnichov — Kufstein — směr Innsbruck. Adekvátním sjezdem do údolí Zillertal až na jeho konec. Od hostince Breitlahner k přehradě Schlegeisspeicher se jedná o placenou silnici (14 € za osobní auto). Parkoviště je na konci silnice u přehrady.

Náročnost:

Popisovaná trasa má zhruba 18 km a 1600 metrů pozitivního převýšení. Zkrácení je možné sestupem z Hoher Riffler po stejné trase. Nebo můžete vypustit vrchol a užít si okruh po chatách, na kterých můžete po rezervaci rovněž přenocovat.


Přehrada Schlegeis a výhled na Hochfeiler, nejvyšší vrchol Zillertalských Alp

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue nebo na Alpenvereinswetter.

Ostatní tipy:

V zillertálském údolí je bezpočet zajímavých horských túr, zmíním namátkou trasu údolím Zemmgrung na Berliner Hütte, nebo lehce lezecké vrcholy Olperer a  Zsigmondyspitze. Pokud vám nestačí ferraty u Mayrhofen a chcete si dát víc do těla, zkuste Nasenwand (E) u Ginzlingu. Netradiční ferrata vede u po betonové hrázi přehradní nádrže Schlegeis — Schlegeis 131 (B—C). Zillertal je také ráj pro skalní lezení a bouldering. Ale o tom zas někdy příště.

V žulových stěnách nad Mayrhofen
V žulových stěnách nad Mayrhofen

Text a foto: Jakub Cejpek
 Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

 

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey