Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Kdysi dávno, v časech velkých černých gramodesek a neholených podpaží, zřídili si jeden kluk a jedna holka, kterým chybělo vybavení na jejich časté turisticko, horolezecko, lyžařsko, vodácko a houbařsko- procházkové výlety do přírody, doma v kuchyni venkovského domku malou krejčovskou dílnu.

WARMPEACE STORY I. pravěk

Kdysi dávno, v časech velkých černých gramodesek a neholených podpaží, zřídili si jeden kluk a jedna holka, kterým chybělo vybavení na jejich časté turisticko, horolezecko, lyžařsko, vodácko a houbařsko- procházkové výlety do přírody, doma v kuchyni venkovského domku malou krejčovskou dílnu. V ní vyráběli péřové bundy a spacáky pro stejně postižené přátele, kamarády a jejich kamarády a kamarády těch kamarádů.

 

Pro kamarády a jejich kamarády…

Na počátku vůbec nevěděli, že se tím stávají firmou se vším, co k tomu patří. Bylo to v době bolševické a neměli tudíž vůbec páru o tom, co taková firma vlastně obnáší a ani neměli důvod se něčím takovým trápit. Naopak, díky tomu, že práce byla v té době vnímána spíše jako formální nutnost pro zachování si relativní svobody, měli oba spoustu času si svých koníčků a vášní dosyta užívat (takto intenzivně asi naposled v jejich životě). Když pak doba bolševická jako mávnutím sametového proutku pominula, nebylo nic jasnějšího, než to, že se jejich pokoutní domácí výroba promění v oficiální živnost.

Najednou kapitalisty

Tak se také stalo a z kluka a holky byli přes noc kapitalisti. Pořád stejně seděli u svých šicích strojů či zalezlí v plnírně, za kterou sloužil stan, postavený doma uprostřed pokoje, ale už to bylo „doopravdy“. Jejich životy a o maličko později i životy jejich zaměstnanců, zcela závisely na tom, jak dobře budou pracovat a jak budou svým zákazníkům užiteční - pocit v té době nový, závratně svobodný a nebývale zodpovědný.

Bláznivá jízda

A pohádka pokračuje. Pravda, děj dostává o něco rychlejší spád (asi tak tisíckrát), nabírá na dramatičnosti a nevyhýbá se akčním, dojemným ani hororovým momentům. Diváci a samotní aktéři, kterých v příběhu přibývá, si občas zakrývají oči, drží si klobouky, čepice a kulichy, někteří i potupně zvrací, ale rozjetý vlak se už nedá zastavit. Novinky, změny, převratná rozhodnutí i události se v té době odehrávají v řádu dní či dokonce hodin.

Jak to pojmenujeme…

Během roku 1990 vzniká potřeba výrobky, jejichž kolekce se výrazně rozrůstá, nějak nazývat, pořídit jim „nášivku“, podobně, jak to mají zkušené zahraniční firmy. Tak vzniká logo a název Warmpeace. Slovo, které v žádné slovníku neexistuje a které má vystihovat, co firma svým zákazníkům přináší - pohodu v teple.  O mnoho let později se vžije vysvětlující slogan „WARM on body - PEACE in soul“, který je asi nejlépe překládat jako „Dokud jsi v teple, houby se ti děje“.

Kolik umíš řemesel, tolikrát jsi člověkem

Na jaře 1991 otevírá firma WARMPEACE svoji první provozovnu v Majakovského ulici v Praze 6 a na podzim téhož roku malou továrnu v Červeném Kostelci. Během jednoho roku se tak z živnostníků stávají také zaměstnavatelé, vedoucí směn, designéři, technologové, opraváři strojů, zedníci a řemeslníci při úpravách nových prostor, uklízeči, nákupčí materiálů, ekonomové, účetní a také prodejci svých výrobků, skladníci a baliči zboží, řidiči půjčené Škodovky 120, která byla dlouhou dobu jediným firemním vozidlem, neznajícím žádný limit… A k tomu ředitelé toho všeho. 

Na vlně nadšení…

Z dnešního pohledu nechápu, jak se to dalo zvládnout, ale při maximálním nasazení a svatém nadšení to nějak šlo. Samozřejmě, neobešlo se to bez skřípání, mnoha chyb, pochybností a stálého hledání a vylepšování, ale byla to nejkrásnější a zřejmě také nejnáročnější doba našeho života.

Distribuce do obchodů

Do téže doby také spadá důležitý mezník, od kterého Warmpeace přestal vyrábět své věci na míru na zakázku pro konkrétní jednotlivce a začal být dodavatelem pozvolna vznikajících obchodů a prodejců v celém Československu. V roce 1992 jsme se začali pravidelně prezentovat na veletrzích SportPrague. Pravěk pro nás skončil ve chvíli, kdy jsme se poprvé vydali na průzkum našeho oboru do zahraničí a sedli si na zadek před všemi zkušenými západními konkurenty. Tehdy jsme konečně začali chápat, co nás čeká.

Pokračování příště...

nabídka spacích pytlů Warmpeace »»»
 

kolekce na prvním SportPrague v r.1991
kolekce na prvním SportPrague v r.1991 - warmpeace
pravěké foto z lezení (asi Teplice)
pravěké foto z lezení (asi Teplice) - warmpeace
pravěké slaňování
pravěké slaňování - warmpeace

Text: Pavel Habětín
Foto: archiv Warmpeace

Další outdoorové čtení

Ráno mi začíná docházet, jaká bejkárna mě čeká. Za kolik dám 35 km a  1500 výškových metrů?

Dnes už je možné skoro všechno. Ale nebojte, titulek je pro ty, kteří mají fantazii a některá neznámá místa si dovedou přiřadit k těm vyhlášeným.

V týmu to dokážeš i ty!
0,-