Water boulder games 2018

2 min čtení 05. 10. 2018

Letos v létě se uskutečnil ve Velkém Meziříčí další ročník netradiční lezecké akce Water boulder games, která byla jako stvořená pro prázdninové parné dny. Závodníci z řad lezců na tomto závodě proti sobě soupeří v rychlostním duelu na umělé stěně nad vodou. Rychlejší z dvojice, který úspěšné dosáhne topu, postupuje do dalšího kola.

Water boulder games titulka

Lezení bez jištění nad vodou nebo také deep watere soloning (DWS) lze bezpochyby považovat za jednu z nejčistších forem lezení. První borci si začali na Mallorce vymýšlet bouldry nad vodou již v 70. letech. Na Mallorce se zažilo pojmenování "Psicobloc" pro olbast s cestami, na kterých se leze bez jištění nad vodou, což v doslovném překladu znamená Psycho bouldering. Slnagové označení se v komunnitě ujako a DWS začal být lezci postupně provozován ve všech vhodných přímořských destinacích. Hlavní boom nastal po roce 2000, kdy se v lezeckých videích začali objevovat lezci formátu Chrise Sharmy nebo Klema Loskota, kteří lezli cesty na hranici jejich výkonnosti nad vodou na skalách po celém světě a riskovali dlouhé pády do vody, které jsou přirozenou součástí této disciplíny.

Water boulder raceDalší krok se nabízel - Chris Sharma v roce 2013 zorganizoval první velký závod v Deep water soloningu v USA na velké umělé stěně pojmenovaný Psycho master series, kam pozval světovou lezeckou špičku. Akce se ujala a dnes patří k divácky nejnavštěvovanějším lezeckým akcím Ameriky. Milan Salaš a parta okolo spolku Lezu v Mezu neotálela a o dva roky později zorganizovala obdobný závod i u nás. Od té doby je na nádrži pod Fajtovým kopcem každoroční tradicí.  Leze se na 9metrové stěně, akce je doplněná o soutěž ve skocích do vody, slackliny, lanovku a další zábavu nad vodou i ve vodě. Letošního ročníku se zúčastnilo 51 chlapů a 14 nebojácných holek, na své si přišli dětští závodníci.

Text: Adam Mašík
Foto: archiv Water boulder games

Další outdoorové čtení

Vše o skitouringu najdete na jednom místě. Objevte nové termíny kurzů, nechte si poradit s výběrem výbavy, přečtěte si o tipech na skitouringové túry...
Skialpové hobby závody v u nás méně obvyklé dispciplíně - sprint startují již 25. 2. 2023, nepromeškejte...
Počasí si s námi hrálo do poslední chvíle. Nakonec nám pán hor Krakonoš přinesl dost sněhu na to, abychom odstartovali na vrchol Lysé hory. Jak to letos bylo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey