Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Water boulder games 2018

Letos v létě se uskutečnil ve Velkém Meziříčí další ročník netradiční lezecké akce Water boulder games, která byla jako stvořená pro prázdninové parné dny. Závodníci z řad lezců na tomto závodě proti sobě soupeří v rychlostním duelu na umělé stěně nad vodou. Rychlejší z dvojice, který úspěšné dosáhne topu, postupuje do dalšího kola.

Water boulder games titulka

Lezení bez jištění nad vodou nebo také deep watere soloning (DWS) lze bezpochyby považovat za jednu z nejčistších forem lezení. První borci si začali na Mallorce vymýšlet bouldry nad vodou již v 70. letech. Na Mallorce se zažilo pojmenování "Psicobloc" pro olbast s cestami, na kterých se leze bez jištění nad vodou, což v doslovném překladu znamená Psycho bouldering. Slnagové označení se v komunnitě ujako a DWS začal být lezci postupně provozován ve všech vhodných přímořských destinacích. Hlavní boom nastal po roce 2000, kdy se v lezeckých videích začali objevovat lezci formátu Chrise Sharmy nebo Klema Loskota, kteří lezli cesty na hranici jejich výkonnosti nad vodou na skalách po celém světě a riskovali dlouhé pády do vody, které jsou přirozenou součástí této disciplíny.

Water boulder raceDalší krok se nabízel - Chris Sharma v roce 2013 zorganizoval první velký závod v Deep water soloningu v USA na velké umělé stěně pojmenovaný Psycho master series, kam pozval světovou lezeckou špičku. Akce se ujala a dnes patří k divácky nejnavštěvovanějším lezeckým akcím Ameriky. Milan Salaš a parta okolo spolku Lezu v Mezu neotálela a o dva roky později zorganizovala obdobný závod i u nás. Od té doby je na nádrži pod Fajtovým kopcem každoroční tradicí.  Leze se na 9metrové stěně, akce je doplněná o soutěž ve skocích do vody, slackliny, lanovku a další zábavu nad vodou i ve vodě. Letošního ročníku se zúčastnilo 51 chlapů a 14 nebojácných holek, na své si přišli dětští závodníci.

Text: Adam Mašík
Foto: archiv Water boulder games

Další outdoorové čtení

NOVINKA - Soustředění pro pokročilé běžce a běžkyně...
Pojďte si s námi po všech těch lockdownech proběhat krásnou šumavskou přírodu...
Podívejte se, kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích historicky prvního běžecko-turistického projektu Rock Point "napříč Šumavou"...