Začínám s jógou. Co budu potřebovat?

6 min čtení 08. 04. 2020

Zdravému pohybu na čerstvém vzduchu se nic nevyrovná. Nejenom venkovní aktivity ale mohou posílit tělo i ducha. Zkuste do svého pravidelného cvičení zařadit i jógu – odbouráte stres, posílíte tělo a naladíte se do pozitivní nálady. Stačí pár minut denně a budete se cítit jako vyměnění.

Abyste si cvičení vychutnali naplno a navodili svou mysl na příjem pozitivní energie, je důležité cítit se u cvičení příjemně. Jaké oblečení na jógu zvolit a jak vybrat podložku na jógu i další pomůcky poradíme na následujících řádcích.

Praktikování jógy je v poslední době stále oblíbenější i u nás – ať už kvůli zmíněnému zklidnění, načerpání energie, protažení a posílení, nebo také jako kompenzační cvičení pro běžce a další sportovce.

Existuje několik různých druhů jógy, které svým potřebám a životnímu stylu přizpůsobily především západní země. V původních indických písemnostech, védách, je jóga prezentována jako cvičení dechu a zklidnění mysli. Postupně se však transformovala a přidalo se i fyzické cvičení, ásany.

Tyto jógové pozice mají za cíl procvičit jak mysl, tak i posílit tělesnou schránku. Je jen na vás, zda zvolíte tradičnější pojetí jógy nebo jógu pro začátečníky (Hathajóga, Ashtanga vinyasa jóga), které můžete praktikovat i u sebe doma, nebo vás zaujmou moderní a pokročilejší styly, za kterými vyrazíte do jógových studií (Powerjóga, Bicramjóga, Aerojóga a mnoho dalších).

Jóga oblečení – alfa a omega příjemného prožitku z jógy

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ, základem je kvalitní jóga oblečení a vhodná jogamatka. Oblečení na jógu pro ženy je plně přizpůsobené všem potřebám tohoto cvičení. Jednotlivé kousky jsou vyrobené z funkčních materiálů, švy jsou umístěné tak, aby zabránily otlačeninám, a navíc je dámské oblečení na jógu uzpůsobené tak, aby umožnilo široký rozsah pohybu, který je v některých ásanách potřeba a vy se na něj tak můžete stoprocentně spolehnout. Na našem trhu existuje mnoho značek, mezi kterými vynikají například produkty Prana vyvinuté speciálně pro ty nejvyšší potřeby jógové praxe.

Co by tedy mělo dámské oblečení na jógu splňovat?

 

 • pohodlí je na prvním místě – volte tedy takové kousky, ve kterých se budete cítit příjemně, které nikde neškrtí nebo vás neomezují v pohybu
   
 • přírodní a prodyšné materiály hrají prim – v bavlněných kouscích nebo oblečení z tencelu jako začátečník jistě chybu neuděláte, pokud je ale vaší vášní Bikramjóga nebo Powerjóga, při které se hodně zpotíte, sáhněte po funkčních materiálech, které vás udrží v suchu a pohodlí i při velké námaze
   
 • sportovní podprsenka jako základ – ani na józe pro začátečníky se bez kvalitní podprsenky neobejdete. Zkuste vybírat z přírodních materiálů a tak, aby vás ani při dechových cvičeních neškrtila. Ideální jsou proto bezešvé podprsenky, které vykonají tu nejlepší možnou službu
   
 • Tílko, nejlepší volba na jógutílka jsou oblíbeným kouskem dámského oblečení na jógu, jsou praktická a povolují maximální možný rozsah pohybu. Zkuste sáhnout po ne příliš volných, ale delších svršcích. Při pozicích hlavou dolů nebudou padat přes hlavu dolů a celou dobu budou chránit ledviny proti prochladnutí
   
 • Triko s dlouhým rukávem – toto jóga oblečení oceníte především při závěrečné meditaci. Díky přírodnímu materiálů se příjemně uvolníte a zabráníte prochladnutí. Není nic horšího než posledních deset minut lekce, věnovaných dechu a zklidnění, promarníte drkotáním zubů. Při klidnějších stylech jógy triko s dlouhým rukávem využijete po celou dobu praxe
   
 • Legíny nebo volné kalhoty – moderní pojetí jógy si užijete především v legínách, které umožní široký rozsah pohybu. Pokud se ale cítíte lépe ve volných kalhotách z přírodních materiálů, nezatracujte je. K józe patří a váš pocit pohodlí je nejdůležitější
   

Muži, nebojte se vyzkoušet jógu také! Je pro všechny

Ač se to tak na první pohled může zdát, jóga není pouze cvičením pro ženy. I muži se kromě domácího praktikování stále častěji objevují ve studiích a není výjimkou, že na lekcích převládají. Kromě zklidnění jim totiž také mnohdy slouží jako kompenzační cvičení k jiným druhům sportu – pomocí jógy totiž mohou protáhnout a posílit zkrácené svaly a získat další potřebnou energii. Také pro ně platí stejná pravidla při výběru vhodného outfitu.

Oblečení na jógu pro muže by mělo být pohodlné, prodyšné, z kvalitních materiálů a nemělo by bránit žádnému pohybu. Muži preferují především volnější trika a legíny nebo bavlněné kalhoty, které zajistí maximální pohodlí při cvičení.
 

Jen oblečení nestačí, jógamatka je nutností

Vedle jóga oblečení se při praktikování jógy neobejdete ani bez kvalitní jógamatky. Ta zajistí, že pro vás bude cvičení pohodlné, speciální úpravy pak pomohou například proti klouzavosti zpocených rukou a nohou. Investujte proto do opravdové kvality, nesprávný výběr podložky na jógu totiž může ze cvičení udělat opravdové trápení a může se stát, že vás od dalších lekcí spíše odradí.

Vybírat můžete z různých designů, například jógamatky Prana nabízí vše od tradičních nebo geometrických tvarů lahodících oku až po podložky, na kterých najdete vodící linky, které usnadní cvičení. Pokud s pořízením vlastní jógamatky stále váháte, přečtěte si v našem článku rady a tipy, proč se konečně rozhoupat a do své vlastní podložky na jógu investovat.

Pokud víte, že budete chodit s vlastní podložkou na jógu do jógových studií, nezapomeňte si pořídit také obal na jógamatku, díky kterému můžete podložku jednoduše sbalit a transportovat. Nejen začátečníci, ale i pokročilí by se neměli bránit dalším pomůckám – ať už různé bloky nebo polštáře na ulehčení náročných ásan nebo jógové popruhy a wheels, kola, která umožňují prohloubení jednotlivých ásan.

Další z pomůcek je i jógový ručník, který můžete využít na podložku pro lepší přilnavost končetin a v případě nouze i jako podložku samotnou. A nezapomeňte, i při józe je důležité dodržovat pitný režim. Volte lahve z kvalitních a certifikovaných materiálů, které zážitek z jógové praxe jen umocní.

text: Rock Point
foto: Prana, Rafiki

Další outdoorové čtení

Když chcete na túru vyrazit nalehko a ve vyšším tempu, je oblečení a obuv od tyrolské značky Salewa to pravé. Proč...
Přijďte si vybrat vše potřebné před vaší cyklojízdou do vybraných Rock Point prodejen. V Praze, Plzni, Brně, Ostravě nebo ve Špindlu...

Cyklo doplňky v Rock Pointu

02. 07. 2022
2 min čtení
Aktuality
Jak bude otevřeno v našich kamenných a partnerských prodejnách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey