Základní skialp kurz "krok za krokem"

Láká vás skialp, ale nevíte, co všechno tento druh pohybu obnáší a jestli „to dáte“? Rock Point připravuje každou zimní sezónu skialpové kurzy pro začátečníky i pokročilé a využívá k tomu nejnovější výbavu zejména značky Dynafit. Podívejme se pod pokličku jednoho začátečnického skialpového kurzu, který proběhl v Krkonoších. Pěkně krůček po krůčku...

Všechno to začalo teorií. Nejprve jsme zjistili, jak skialpové vybavení vlastně funguje. Dozvěděli jsme se, jak se ovládá vázání pro cestu nahoru i dolů, že i boty mají své „polohy“ pro výstup nebo sjezd a proč se stoupacím pásům říká také „tulení“.


Hurá na sníh! Začínáme od hotelu Javor v Malé Úpě. Velmi brzy oceňujeme teoretickou přípravu, protože na sněhu, ve větru, na skloněném svahu a dalších nástrahách matky Přírody jde všechno tak trochu „jinak“.


Důležité je dobře potrénovat obraty, později jako když najdeš...


Někdy se za hlubokým sněhem musí kousek popojít. Po vibramové podrážce skialpových bot Dynafit nám to šlo hezky měkce a pohodlně.


Pěkně si to na pásech „šustíme“ cestou (překážky, ty k tomu patří)...


...i volným terénem.


Tempo je přiměřené, takže s úsměvem na tváři trénujeme výstup do kopců.


Vyzkoušeli jsme si i poněkud profesionálnější sundávání pásů. Chce to trochu cviku, ale nakonec jsme se s tím všichni třeba i trochu „po svém“ poprali. Následujících sjezdů si skutečně užíváme.


Když někdo potřebuje napít, dát si kousek čokolády nebo jen upravit výbavu tak všichni zastavujeme a zatímco doplňujeme energii, dostáváme další cenné rady.


Na teplou polévku se zastavujeme ve vyhřáté hospůdce a čerpáme síly před dalším výstupem. Odpočatí se už těšíme na další část túry.


Nejvyšším bodem se pro nás stává Pomezní hřeben, kde procházíme po hranici s Polskem. (cca 1100 m. n. m.).


První den zakončujeme stylově a do pozdního večera probíráme skialpovou i neskialpovou tématiku. Ten den jsme nastoupali necelých 500 výškových metrů.


Druhý den je kratší, takže se nebudou zdolávat vrcholy, ale zaměřujeme se na lavinovou problematiku a bezpečnost v horách.


Kdo má zájem, může si vyzkoušet, jaké to je být na vlastní kůži „pod lavinou“. Doporučuji - není totiž od věci si vyzkoušet, že i taková třiceti-centimetrová vrstvička vám může nachystat studený hrobeček.


Nechybí ani okamžiky, kdy je správná skialpová technika prostě nezbytností. Tyhle malé „výzvy“ si všichni náramně užíváme a o zábavu je vždy postaráno.

A nakonec pár obrázků bez komentáře:

Text: Eva Votavová
Foto: Zdeněk Votava

Další outdoorové čtení

Vše o skitouringu najdete na jednom místě. Objevte nové termíny kurzů, nechte si poradit s výběrem výbavy, přečtěte si o tipech na skitouringové túry...
Kdo se s námi postaví na start a proběhne se po kopcích západních Krkonoš? Z naplánovaných tras si vybere opravdu každý, a to i děti...
Chcete si skialpové krůčky vyzkoušet nebo se s námi projít přes hřebeny našich hor? Rezervujte si svůj termín...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey