Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím
aneb nemusím stále jen běžet
20. 07. 2017

Zvládnu Rock Point Horskou výzvu?

logo
Než začneme řešit vše důležité pro závod, udělejme si jasno v tom, jestli vůbec závod zvládneme. Nechceme přece začít o sobě pochybovat a týden před startem hledat jakýkoliv důvod, nebo spíš výmluvy, proč to parťákovi odříct.

Zážitek za pevnou vůli

Tenhle článek je zaměřen na nadšence, kteří si chtějí závod zkusit a nejsou si jistí sami sebou.
Je třeba si uvědomit, že i nejdelší trasu zvládne i průměrný sportovec v podstatě bez speciálního tréninku. V cíli ale tělesná schránka hodně bolí a i následujících pár dnů nás sužují ne zrovna příjemné pocity. Abychom předešli těmto stavům, máme dvě možnosti. Buď více trénovat, nebo prostě zvolit kratší trasu.

Jak tedy začít?

Než začneme běhat a totálně se tím zničíme, budeme raději postupně chodit a každý týden si lehce prodloužíme trasu. Pokud zvládáme svou trasu jít i rychle, třeba i 3x do týdne, zkusíme si ji i oběhnout. Ne ale stylem, že vyběhnu z domu bomby a v půlce trasy jsem k.o. Důležité je, začít zmíněnou rychlou chůzí, seběhnout nějaký ten kopec a poslední třetinu trasy běžet v kuse. Pokud se nám to podaří několikrát po sobě (v průběhu týdne), postupně prodlužujeme souvislý běh, až trasu uběhneme celou.

Nepřepálit začátek


Nepřehánějte to s tempem hned po startu, zrychlit můžete postupně a možná budete překvapeni, kolik „nadupaně“ vyhlížejících soupeřů potom v závodě, před cílem, necháte lehce za sebou.

Nejste si jisti, je-li vaše tréninková trasa dost dlouhá? Pokud už opakovaně uběhnete trasu délky okolo 20 kilometrů, musíte prostě těch závodních 60 km zvládnout.

Tak co? Zkusíte to? Už jste se rozhodli a chcete se mě něco zeptat? Napište mi, rád vám poradím...

Více o závodech Rock Point Horské výzvy »

Text: Zbyněk Cypra, zbynek.cypra@seznam.cz

 

Další outdoorové čtení

Jsou prvotní obavy z pocitu vlny na těle zbytečné?  Vyzkoušeli jsme si Merino od Smartwoolu...

Nad řekou Svratkou se lesknou zánovní lana dvou zajištěných cest. Ledová a Jezerní stěna...

Zásady bezpečnosti na ferratách, 2. díl
0,-