Běžíme k prameni Úhlavy a Úslavy

4 min čtení 10. 05. 2020

Proč hned dva prameny najednou? Protože jsou od sebe vzdáleny 30 km, a to skvěle zapadá do naší osobní výzvy, kterou jsme si v rámci zaměstnaneckého Challenge Grantu vytyčili. Pramen Mže jsme dobyli na kole, k prameni Radbuzy došli pěšky, proto si prameniště zbylých dvou plzeňských řek oběhneme. Jak jinak, než maratónskou distancí.

Mimojiné jsme si běh chtěli užít v našich nejbližších horách, na Šumavě. A nezanedbatelný byl i fakt, že nás čekalo nejmenší převýšení. Pramen Úhlavy je téměř na nejvyšším bodě naší trasy a pak se už jen postupně klesá směr Klatovy k prameni Úslavy.

Na to, že byl konec října, panovalo nádherné babí léto. Lepší počasí jsme si přát nemohli. Ráno chlad, zhruba 4 st.C, ale během poledne se teploty vyšplhaly na 15 stupňů a provázelo nás sluníčko. Na cestu jsme se hodně odlehčili, protože jsme si veškeré věci nesli s sebou už z domova. Startem nám bylo Špičácké sedlo, kam jsme jeli vlakem a cílem Číhaň, odkud jsme se vrátili autobusem.

Díky Challenge Grantu jsme se mohli na výzvu opět řádně dovybavit a moje nová Dynafit běžecká vestička, která pobrala neuvěřitelné množství věcí se skvěle osvědčila. Tentokrát jsme si zabalili zejména energii ve formě tyček a želé, vodu a magnesium na křeče, kterými jsem v poslední době při bězích nad 15 km trpěla. 

Díky výluce vlaku a dojezdu autobusem, který má zastávku přímo ve Špičáckém sedle, jsme si trasu zkrátili zhruba o kilometr a ušetřili téměř stovku výškových metrů, aniž bychom to předem plánovali. Ze Špičáckého sedla jsme začali stoupákem na Pancíř, abychom se na začátek pěkně zahřáli.

Před vrcholem jsme odbočili na cyklostezku, jež v zimě slouží jako běžkařská trasa, která nás po necelém kilometru dovedla ke krátké odbočce sestupující k prameni Úhlavy. Ten je pro Plzeňáky tím nejdůležitějším, protože pitná voda v našich domácnostech je právě z vod řeky Úhlavy a díky krátkému toku (něco málo přes 100 km od pramene) je voda krásně čistá ještě před vlastním čištěním ve vodárně.
 

Odtud jsme pokračovali po lehce se vlnící, přesto stále stoupající červené turistické trase na Můstek. Pohled na německý Javor nebo český Ostrý byl přímo sluncem zalitý a provázel nás celou dobu po přeběhu známého šumavského hřebenu.

Seběh po neskutečně měkounkém mechu a vrstvě jehličí byl krásným zážitkem a strašně jsme si ho užili. Z kopce dolů jsme sklusávali k rozcestí Suché studánky a po modré pokračovali lesem na Chřepice. Jen o fous jsme minuli Onen Svět. Uff.

Do Čachrova jsme doběhli už po asfaltce a těsně za Záhradeckým mlýnem odbočili zkratkou (rozuměj mezi krtinci a kravinci) směrem na Úloh. Překrosili jsme železniční trať a po lesní cestě ji kopírovali až na rozcestí s červenou turistickou trasou. Tu jsme ale brzy opustili a vystoupali do Podolí, kolem koňského westernového ranče. – směr Chlístov.

Za Chlístovem, co nejdříve to bylo možné, jsme hopsli znovu do lesa a kolem židovského kostela proklusali lesem do Hradiště. K našemu nemilému překvapení a utrpení uběhaných nožiček nás přivítala betonová panelová cesta, která nás dovedla k tréninkovému okruhu motokrosu. Oproti silným strojům jsme museli vypadat docela vyřízeně.
 

Na hřebeni Šumavy směrem Můstek
Čachrov
Na Onom Světě - krása, že?

Cesta nás dál nasměrovala na louku, kde jsem zase trochu ožila, protože pramen Úslavy už byl na dohled. Tedy pramen, ono to spíše vypadalo jako vyschlé korýtko, odkud jen tak líně odkapávala voda. Bylo prostě dlouho sucho a vody málo.

Tady však ještě nebyl náš cíl. Museli jsme doběhnout ještě do nedaleké vesničky Číhaň, odkud jel náš autobus. Tam jsme se propracovali tak nějak indiánským během. Maratónskou trať jsme tentokrát nesplnili, ale jen o fous. Moje koleno si i tak vytrpělo dost a protože už od poloviny trasy začalo protestovat, museli jsme oproti původnímu plánu udělat cestou pár zkratek.

I tak to byl nádherný zážitek, jehož část jsme absolvovali ještě v zimě s dětmi. Šumavský hřeben na Můstek je krásný za jakéhokoliv ročního období. Doporučujeme.
 

Profil trasy:

vzdálenost: 34,5 km
nastoupáno: 853 m
sklesáno: 1210 m
čas: 5:56
trasa chronologicky: Špičácké sedlo, pramen Úhlavy, Pancíř, Můstek, Suché studánky, Onen Svět, Chřepice, Bradné, Čachrov, Úloh, Podolí, Chlístov, Hradiště, pramen Úslavy, Čiháň.

Celá Challenge (Pramen Mže, pramen Radbuzy, pramen Úhlavy a Úslavy)

Text: Eva Votavová
Foto: Zdeněk Votava, Eva Votavová
 

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey