Vyhledávání

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Test sušených jídel na cesty od Adventure Menu

Testy vybavení

22. 6. 2022

Už mnoho let mám zálibu ve zkoušení jídel na cesty. Fascinují mě různé příchutě a nápady, co do pytlíku výrobci dají. Dnes už je na trhu mnoho firem, které nám nabídnou všechno možné od kopřivového kari přes severské sobí menu nebo bramborovou kaši s pórkem. Mě ovšem zaujala naše česká firma, která poměrně nedávno rozšířila své portfolio o jídla vakuovaná, a právě ty jsem chtěla vyzkoušet.

Obsah:

Sušené jídlo Adventure Menu je lehké do batohu a snadné na příravu Sušené jídlo Adventure Menu je lehké do batohu a snadné na příravu

Adventure Menu, výživově hodnotné jídlo vhodné pro sportovce

Adventure Menu už je na trhu celkem dlouho. Nejvíce jsem je měla vždy spojené s jídlem, které si závodníci ohřívali na motoru aut, se kterými jeli rally Dakar – ani nevím, jestli je to pravda, anebo přibarvený zážitek, každopádně Adventure Menu s Dakarem rozhodně spojeno je. Ale ještě déle je tady Expres Menu, které stojí na počátku této evoluce. Pamatuju si, jak jsem někde na loukách pod Karlštejnem jedla jejich svíčkovou z pytlíku a pak přišlo Adventure Menu, lépe se hodící strava pro outdooráky – klasické české chutě se změnili ve světovější kuchyni nutričně přijatelnější pro sportovce.
 

ytlík Adventure Menu lze po zhotovení jídla ještě zkrátit pro komfortnější konzumaci  Pytlík lze po zhotovení jídla ještě zkrátit pro komfortnější konzumaci - ideální pro ty, co nemají dlouhé lžíce

Na trhu je i sušená verze - vakuovaná

A od roku 2019 tady máme konečně i sušenou verzi lehkého jídla, kde nás netrápí váha tak, jako u MRE (meal, ready to eat), tedy verze ve sterilované formě. A právě sušenou verzi jídla teď více prozkoumáme a „ochutnáme“.

Aktuálně si u light weight verze můžeme objednat 11 jídel. Já zkusila všechny krom gulášové polévky, ale slyšela jsem, že se chystají nové receptury a už teď jsem zvědavá. Jediné, co u vakuovaných jídel zatím oproti MRE není, jsou sladké variace. Také nesmím zapomenout na jerky, které se dělají ve více gramážích a trail mixy s oříšky – ty jsem zatím neochutnala, ale tam asi není co zkazit ani zázračně vylepšit.

 

Jídlo na 11 dní na mallorský trek GR221
Jídlo na 11 dní na mallorský trek GR221

Jak chutná 10 nejlepších vakuovaných Adventure Menu jídel?

Ochutnala jsem 10 jídel a pojďme se tedy na ně podívat více z blízka.  Uvádím k nim rovnou dva údaje u standardní (menší) porce. Většinou všechny nejvíce zajímá kalorická hodnota a obsah bílkovin, proto je připisuji  také. Samozřejmě, že všechny výživové údaje jsou podstatné, ale kdo bude potřebovat vědět více, může si přečíst u detailu produktu nebo přímo na webu Adventure Menu.

Kuře Tikka Masala s rýží basmati (760 kcal, 52 bílk.)

Pikantní, velké kusy kuřecího, moc dobré. Některé kousky masa ještě byly křupavé, ale tomu se dá většinou předejít trochou trpělivosti a dopřát pokrmu delší vodní lázeň. V Adventure Menu maso na 24 hodin nakládají do jogurtu s kořením.

Chilli con carne (488 kcal, 36 bílk.)

Pikantnější kousek mezi jídly. Jelikož v sáčku nenajdete přimíchanou rýži, hodí se k tomuto menu přikusovat pita chléb. Ideální na chladnější večery, opravdu zahřeje a chuťově je výborné.

Pikantní kotlík s bulgurem (424 kcal, 31,6 bílk.)

Dobře se rozmíchává, uvnitř najdete hodně libového masa. Pikantní byl minimálně, mnohem méně než čočkový dhal a překvapilo mě, jak se bulgur udělal krásně do měkka. Můj horký favorit!
 

Kuřecí Tikka a chuťově výborný Pikantní kotlík s bulgurem od Adventure Menu Kuřecí Tikka a pro mě překvapivě chuťově výborný Pikantní kotlík s bulgurem

Krémová míchaná vajíčka se šunkou a sýrem (575 kcal, 45,9 bílk.)

Na toto jídlo jsem byla extra zvědavá. Jediná snídaňová variace u light weigh verzí. Jsem celkem háklivá na rosolovitejší bílek, tak jsem byla celá v napětí, co na mě ze sáčku vyskočí. My doma do vajec přimícháváme žervé, Adventure Menu zase smetanu a smaží je na červené cibulce.

Ukázalo se, že z bílku nemusím mít strach a že standardní porce je opravdu velká. Najedly jsme se z ní dvě a přišlo nám, že je snad z 5–6 vajec. Konzistenčně jde poznat, že vejce nejsou čerstvá a mají spíše instantní příchuť, nicméně jako snídaně v místech, kde si klasická vejce neuděláte, se jedná o dobrou alternativu.
 

Míchaná vejce, menší porce a najedly jsme se z toho dvě Míchaná vejce, menší porce a najedly jsme se z toho dvě

Čočkový dhal (413 kcal, 28,7 bílk.)

Toto jídlo jsem jedla na kamenitém pobřeží za chladnější noci před ulehnutím do hamaky. Pokud máte strach z chladu, je dobré se před spánkem zahřát. Je to ostřejší, dost hustá polévka. Kdo chce tekutější, stačí přilít vodu.

Fusilli se špenátem a vlašskými ořechy (528 kcal, 17,2 bílk.)

Jedno z mála vegetariánských jídel, ale co si budem…, každý vegetarián je rád za tu změnu, že si na horách nemusí dávat smažák nebo borůvkové knedle. Navíc, tady je špenát osmahnutý na česneku a chilli, tudíž jídlo je příjemně pikantní. Ale bacha, není omáčkovité, takže s vodou opatrně, jinak ho dokonale zkazíte a budete mít nudlovou špenátovou polévku. Je vám jasné, že mluvím ze své začátečnické zkušenosti.

Kuřecí supreme s ratatouille (360 kcal, 38,8 bílk.)

Kuřecí maso s dobrou chutí, které se rozpadá jako trhané, v omáčce připomínající lahodné lečo. Jedly jsme s houskou a spokojenost byla velká.
 

 Kuřecí supreme s rattouille - dobrá konzistence a chuťově lahodné Kuřecí supreme s rattouille - dobrá konzistence a chuťově lahodné

Krémové rizoto s chřestem a brokolicí (432 kcal, 11,6 bílk.)

Toto je perlička pro vegany. Obsahuje mé oblíbené suroviny jako bílé víno, chřest, lahůdkové droždí a veganský parmezán! A samozřejmě nejen to. K mému vzteku se mi vůbec nepovedlo udělat. Nalila jsem do něj trochu méně vody, a ještě rýže nezměkla. Vyrobila jsem ultra nepoživatelnou hmotu. Toto rizoto si zasloužilo preciznějšího “kuchaře“. Celkově u pokrmů s rýží je dobré nechávat je déle navlhnout. Takovou mám zkušenost napříč všemi značkami.
 

 Takhle to vypadá, když pokazíte přípravu jídla Takhle to vypadá, když pokazíte přípravu jídla

Kuře Korma s rýží basmati (556 kcal, 29,2 bílk.)

Menší kousky masa než v Tika Masala. Moc dobrá krémová chuť. Ne moc pikantní.
 

Adventure Menu - Kuře Korma před ohřevem... Kuře Korma před ohřevem...
Adventure Menu Kuře Korma po ohřevu... Kuře Korma po ohřevu...

Penne s boloňskou omáčkou a parmezánem (460 kcal, 27,2 bílk.)

Těstoviny jsou u cestovních jídel vděčná volba, vždy krásně změknou, a ještě se mi nestalo, že bych narazila na nějaké nedobré. Obsahují, jako správná boloňská omáčka, i červené víno a mrkev. Můj tip.

Jerky

Ideální svačinka, když chcete něco hodit do krku za chůze a nezastavovat kvůli každý blbosti. Na trek jsem vzala zlatý střed -  porce krůtích a hovězích jerky o váze 50 g. Dále jsou možnosti 25 g nebo 100 g.

Co mě překvapilo, bylo, že hovězí jerky mají na 100 g váhy 60 g bílkovin a krutí jerky mají na stejnou váhu 64 g bílkovin. Myslela jsem, že kráva má bílkovin více, ale já maso moc nejím, tak to byl jen laický poznatek a krátký údiv.

Takhle vypadají krůtí jerky od české firmy Adventure Menu z blízka a chuť báječná Takhle vypadají krůtí jerky z blízka

Vařič nepotřebujete

Hodně mě zaujalo, když jsem se dozvěděla, že i k této sušené verzi jídel nepotřebuji vařič. Byla jsem natolik naučená zalívat lyofilizovaná jídla vroucí vodou, že mě nenapadla jiná varianta. Ale Jak jsme u této značky zvyklí, stačí tableta, trocha vody a pytlík.

Na několika jídlech jsem si to otestovala na výletě po Bulharském pobřeží. Jedno jídlo jsem vařila s vodou z kohoutku, kterou jsem si nesla v bandasce a na druhé jsem použila mořskou vodu z Černého moře. Musím říct, že tableta, která se koupala ve slané vodě reagovala mnohem méně a z pytlíku to ani tak nefunělo (rozuměj že z malého otvoru nestoupala pára) tak moc jako klasicky.

Na bulharském pobřeží - zkouším vařit s mořskou vodou Na bulharském pobřeží - zkouším vařit s mořskou vodou

Nové samoohřevné tablety

Taky je super, že není třeba tahat odměrku ani netrénovat míru okem, protože obal tablety má rysku, která nám prozradí kolik do ní nabrat vody. Od letoška už jsou k dostání silnější tablety s kvalitnějším vakuovaným balením. V minulosti se mi totiž párkrát stalo, že tableta mi ve vodě nezareagovala – toho se už nemusím obávat.
 

vpravo nový a výkonější typ samoohřevné kapsle Adventure Menu, který je lépe zabalen Vlevo starší typ tablet, vpravo nový a výkonější typ, který je lépe zabalen, s vytlačeným vzduchem

Shrnutí

Vakuovaná verze od Adventure Menu mě potěšila a vždy ráda sáhnu po české značce jako první volbě při nákupu. Kdybych si měla vybrat 3 jídla, která s sebou vezmu nejraději, bude to:
 

Těším se na budoucnost a nové receptury. Nebála bych se přidat více vegetariánských a veganských verzí, poptávka po nich je čím dál větší. Zatím neznám firmu, která by do tohoto cestovního jídla přidávala masové náhražky jako sojové maso, seitan, beyond meat…já bych to určitě brala všemi deseti. Třeba se jednou dočkám.
 

Adventure Menu je chuťově velmi dobré jídlo se snadnou přípravou a bez nutnosti vařiče či horké vody Adventure Menu je chuťově velmi dobré jídlo se snadnou přípravou a bez nutnosti vařiče či horké vody

Výhody

  • Lze vařit se samoohřevným kitem, člověk nemusí tahat plyn ani vařič
  • Výrobce má své kuchaře, kteří jídlo připravují
  • Silnější tablety pro ohřev
  • Minimální trvanlivost 5 let
  • Český výrobce

Nevýhody

  • Málo vege a vegan verzí
  • Absence sladkého jídla

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé.