Nechte si u nás vytvarovat vložky do bot
29.5.2023
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777(Po–Pá 8:00–16:30)
20.5.2022
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu.
Tlumící vrstva neboli mezipodešev, je ta vůbec nejdůležitější součást běžeckých bot. Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti a není to jenom o pohodlí při došlapu.
Kromě komfortu se od konstrukce mezipodešve odvíjí i ohebnost boty, její dynamika, ochrana chodidla, nebo vnímavost povrchu i běžecké techniky. Výška tlumení je pak pouze jedním dílkem mnohem složitější skládačky.
U tlumící vrstvy běžeckých bot můžeme sledovat tři nejdůležitější parametry:
Ve zkratce by se dalo říct, že čím vyšší je tlumení, tím je bota zpravidla pohodlnější. To jistě není nijak převratná nebo nečekaná informace. Kromě komfortu souvisí s mohutností i ohebnost a vnímavost. Mohutnější boty jsou zpravidla výrazně tužší, protože ohnout větší masu materiálu není tak snadné. Tento typ běžeckých bot tím pádem ztrácí agilitu, tedy rychlost a přesnost reakcí, a celkově jsou hůře ovladatelné.
To pocítíte především ve vyšších rychlostech na silnici, nebo v technicky náročnějším terénu. Náhradou vám ale bude vysoká míra komfortu. Boty s nižší vrstvou tlumení sice nikdy nebudou tak měkké a komfortní jako mohutnější alternativy, ale o to budou živější, zábavnější a především přesnější s nižším rizikem podvrtnutí chodidla, nebo pádu.
V předchozím bodu jsme zmínili, že vyšší boty jsou méně flexibilní. Tento nedostatek se výrobci snaží odstranit pomocí tzv. rockeru, což je zakřivení podešve boty do tvaru kolébky s výrazně zvednutou špičkou i patou. Tento typ konstrukce způsobí, že botu nemusíte ohýbat a místo toho se do odrazu doslova zhoupnete.
Výrazný rocker je v současnosti velmi oblíbený především na silnici, kde v kombinaci s karbonovým plátem dodává závodním botám extrémně vysokou dynamiku a do odrazu vás doslova vystřelí. Setkat se s touto technologií můžeme i v trailu. Kombinace vyššího tlumení, nižšího dropu a výrazného rockeru funguje velmi dobře obzvlášť v méně náročném trailu, kde bota plynule vede krok a pocitově pomáhá urychlit odrazovou fázi.
Historicky se pro tlumení běžeckých bot používá pěna zvaná EVA (ethylen-vinylacetát). Ta je lehká a příjemně měkká. Dá se zpracovávat nejrůznějšími způsoby, ale právě lehkost a měkkost jsou jejími klíčovými vlastnostmi. U EVA ale musíte počítat také s obecně nižší životností, nižší energetickou návratností a v neposlední řadě i náchylností na teplotu. V mrazech tato pěna výrazně ztvrdne. U méně tlumených bot jsou nevýhody EVA neznatelné, ale ve vyšších vrstvách je tento materiál značně bořivý a tím pádem méně stabilní s velmi rychlou degradací.
Proto se dnes používají i další typy pěn jako je TPU (Termoplastický polyuretan), nebo PEBA/TPE (Termoplastický elastomer). Ty jsou oproti EVA výrazně dynamičtější s rychlejším a intenzivnějším návratem energie. Jsou také lehčí a při určitém zpracování mají i vysokou životnost. Jejich nevýhodou může být nižší stabilita při dopadu.
U značky INOV-8 se můžete setkat i se speciální pěnou G-FLY, která obsahuje příměs grafenu. Aktuálně je to nejpevnější materiál na světě, který dosahuje 200 násobek pevnosti oceli. Na výšku má pouze 1 atom a díky této v podstatě 2D struktuře nabízí fantastické fyzikální vlastnosti.
Přimíchávání grafenu do pěny způsobí, že má při zachování ohebnosti a tlumivosti velmi dlouhou životnost a zároveň vysokou návratnost dopadové energie.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %