Nechte si u nás vytvarovat vložky do bot
29.5.2023
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777(Po–Pá 8:00–16:30)
8.4.2022
Co filtr na vodu vlastně umí. Jak správně a kdy ho používat a jak na dezinfekci vody během cestování.
Pokud se plánujete vydat na dlouhou, třeba několikadenní túru do přírody, musíte při přípravách na cestu vyřešit řadu věcí a jednou z nich jistě bude pití. Sbalit s sebou dostatek vody na vícedenní pěší cestu do míst, kde nepůjde žádné pití koupit, není příliš reálné, a proto je třeba vymyslet vhodné řešení tohoto problému. Pravděpodobně tím nejlepším řešením je umět vyčistit vodu z přírodních zdrojů tak, aby byla pitná – naprosto zdravotně nezávadná a měla přijatelnou chuť.
Kompletní proces úpravy vody se skládá z filtrace a dezinfekce. V článku si představíme tyto dvě metody úpravy vody a prozradíme si, zda je třeba vodu vždy filtrovat a dezinfikovat, nebo stačí provádět pouze jeden z těchto procesů.
Filtrace se provádí kvůli odstranění mechanických nečistot z vody, díky čemuž se zakalená voda stane na pohled čistou, průzračnou. Mnoho z nás si určitě vzpomene na školní pokusy s filtrací vody přes běžné kávové filtry, ty ovšem nejsou v přírodě dostačující. Při využití kvalitních filtrů však může samotná filtrace k získání pitné vody úplně stačit.
Vhodnou volbou jsou speciální keramické filtry, které umožňují mikrofiltraci vody, ty mají velmi vysokou filtrační účinnost. Vzhledem k mikroskopickým pórům filtru je na vodu potřeba vyvinout dostatečný tlak, aby filtrem prošla, mechanické nečistoty včetně bakterií se přes něj už nedostanou. Mikrofiltry mohou zachytit až 99,99 % bakterií, některé mikrofiltry pak zvládnou spolehlivě zachytit dokonce i viry.
Co se týká vody znečištěné chemikáliemi, tak některé filtry si i s takovou vodou dokážou poradit, když množství chemických látek zredukují na zanedbatelné množství. Řada filtrů také zlepšuje chuť vody tak, aby vás upravená voda při pití neodrazovala.
Dezinfekce na rozdíl od filtrace z vody vůbec neodstraňuje mechanické nečistoty, ale má za úkol zahubit bakterie, viry a prvoky. I zdánlivě čistá voda totiž může obsahovat tyto organismy, které mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Vodu můžete dezinfikovat jedním ze dvou běžně používaných způsobů:
Pro stoprocentní jistotu, že je voda zcela zdravotně nezávadná, můžete všechnu vodu nabranou v přírodě filtrovat a následně dezinfikovat. Rozhodně je vhodné provádět oba procesy v případě vody, která viditelně nepůsobí čistým dojmem. Není to však nezbytně nutné ve všech případech, níže jsou uvedeny dva typické případy, ve kterých stačí provést pouze filtraci, respektive dezinfekci vody.
Pokud budete nabírat vodu z čistého potoku či říčky v horách nebo v lese, měla by pro získání pitné vody stačit filtrace. Znečištění, které by vyžadovalo nutnost dezinfekce, není v takových podmínkách obvyklé a zejména v horách ve vyšších nadmořských výškách bývá voda velmi čistá. Není však od věci dezinfikovat vodu, kterou nebudete pít v nejbližších hodinách.
V exotických destinacích se kvalita vody v přírodě pochopitelně může velmi lišit, takže je třeba vzít v úvahu to, kam cestujete. Každopádně se sluší připomenout, že úprava vody se může hodit i v případě, že ji nabíráte přímo z vodovodního řadu. V různých zemích, zejména asijských a afrických, si sice z kohoutku natočíte zdánlivě čistou vodu, ale její zdravotní nezávadnost pouhým okem nepoznáte. A bohužel ne vždy je voda bezchybná. Právě proto se v rizikových oblastech hodí vodu vždy dezinfikovat, i když si ji natočíte v budově z kohoutku.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %