Vyhledávání

Doprava zdarma nad 1 499 Kč

Zákaznický klub se slevou až 15 %

42 prodejen v ČR

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Kultovní italské trekovky Garmont - 25% sleva v termínu od 13. do 27. 5. s kupónem GARMONT25 »

Test bundy Rafiki Morena

Testy oblečení

15. 3. 2023

Péřová bunda Morena nabízí hřejivé objetí kachního peří. Jak tahle zateplovačka obstála na horských vrcholech a při postávání během jištění.

Když teploty klesnou pod bod mrazu a tepelný komfort už nevyladíte jen douškem svařáku z termosky, je načase svěřit se do hřejivého objetí pořádné zateplovací bundy, která ve skalách či na výšlapu zachrání všechny zkřehlé Nastěnky. Jak si s tímto úkolem poradila novinka z dílny české lezecké značky Rafiki, se dozvíte v následujících řádcích.

Obsah:

Rafiki věří v peří

Na výplni bundy Morena se rozhodně nešetřilo – o tepelnou izolaci se stará bohatá porce kvalitního kachního peří. Moudrost matky přírody zatím žádný uměle vytvořený materiál nepřekonal, a tak zůstává peří tím nejlepším, co si můžete dopřát, pokud cílíte na optimální poměr sbalitelnosti, hmotnosti a objemu a chcete mít přitom jistotu, že zůstanete opravdu v teple. Proč vlastně tak skvěle funguje?

Nenechte se zmást - nehřeje samo o sobě, ale tvoří vzduchové kapsy, které zahřejete vlastním tělesným teplem. Ukazatelem izolační kvality peří je plnivost, někdy označovaná také pojmem loft. Měří se v kubických palcích (cuin) tím způsobem, že se válec naplněný peřím zatíží závažím a následně se zjišťuje hodnota objemu peří. Bunda Morena obsahuje peří o plnivosti 650 cuin, které patří mezi dostupným sortimentem k vyššímu standardu.

Dalším parametrem definujícím péřové výrobky je poměr prachového peří k malým pírkům. Právě prachové peří je oním kouzelným izolantem, malá pírka však zajišťují optimální mechanické vlastnosti. Nejčastěji je u kvalitních péřových produktů uváděn poměr 90/10 a u Moreny tomu není jinak.

Ochránce zvířat bezesporu potěší, že peří v bundě Morena je certifikováno standardem RDS (Responsible Down Standard), který garantuje, že pochází z etických a trvale udržitelných chovů. Konkrétně to znamená, že se chovaní ptáci dožívají standardního věku, nejsou násilím krmeni ani drženi v nevhodných podmínkách a peří jim není škubáno během života. Z certifikace vyplývá kontrola dodavatelského řetězce od farmy až k produktům.

Rafiki Morena -Svrchní materiál s vodoodpudivou úpravou a ripstop technologií zajistí odolnost vlhku i oděru
Svrchní materiál s vodoodpudivou úpravou a ripstop technologií zajistí odolnost vlhku i oděru

Svrchní materiál

Svrchní polyamidová tkanina bundy je na omak tak jemná, až se člověku skoro nechce věřit, že skrývá ripstop úpravu proti zatržení. Nedalo mi to a bundě jsem při testování prováděla všelijaké naschvály počínaje šoupáním o skálu, přes různé natahování látky v ruce, až po něžné pohlazení cepínem. Ze všeho vyvázla bez ztráty kytičky! Vodoodpudivá úprava zajišťuje nenasákavost, protože voda na povrchu utvoří kapky a steče, je však namístě přiznat, že pokud bundu vystavíte většímu náporu vlhkosti, bude váš kamarád v syntetické zateplovačce nejspíš v suchu rychleji.

Univerzální střih, komfortní detaily

Bunda Morena je ušita v univerzálním „regular fit“ střihu, který díky stejné šířce v oblasti hrudi, pasu i boků sedne většině postav a bez problému si porozumí téměř s jakýmkoli kouskem, který zvolíte jako spodní vrstvu. V testované velikosti 36, kterou běžně nosím, jsem pod ni pohodlně oblékala základní merino triko a Polartec mikinu. Když šlo v teplotách téměř -20 °C do tuhého, povedlo se mi pod ni vměstnat i ještě jednu slabší péřovku – peří však nejlépe izoluje, když je načechrané, takže tento počin nepatří zrovna do učebnic outdoorového oblékání.

V případě, že máte pod Morenou oblečenou pouze jednu vrstvu, či chcete uzamknout co nejvíce cenného tepla, přijde ke slovu guma se stahovadlem, decentně schovaná v dolním okraji vnitřní strany bundy.

Rafiki Morena - Dvoucestný zip oceníte při jištění...
Dvoucestný zip oceníte při jištění...
Rafiki Morena - oceníte i při zvýšení prodyšnosti během stoupání na vrcholy hor
... i při zvýšení prodyšnosti během stoupání na vrcholy hor

Stěžejní lezeckou vychytávkou na bundě Morena je robustní dvoucestný zip, který ji předurčuje k použití se sedákem. V případě plného dopnutí sahá až téměř pod nos, kde je zakončen chráničem. Díky tomuto střihu bunda spolehlivě kryje krk jak zepředu, tak zezadu, a to i v případě, že nemáte nasazenou kapuci. Samozřejmostí je dostatečná délka bundy a pružné manžety na rukávech.

Nejprve mě překvapilo, že okolo kapuce není všita stahovací guma umožňující upravit ji tak, aby vhodně přiléhala k obličeji. S ohledem na střihově precizní kombinaci vysokého zakončení hlavního zipu a olemování kapuce pruženkou však stahování není vůbec potřeba.  Panel elastické látky pod kapucí, v jehož přední části je rovněž našita pruženka, perfektně zajistí, aby kapuce necestovala po helmě.

Rafiki Morena - Elastická léga v přední části kapuce zajistí perfektní usazení
Elastická léga v přední části kapuce zajistí perfektní usazení
Rafiki Morena - Při použití sedáku využijete dvoucestný YKK zip
Při použití sedáku využijete dvoucestný YKK zip

Dvě opravdu hluboké boční kapsy na zip vás příjemně překvapí microfleecem, který zahřeje prochladlé ruce, vnitřní meshové kapsy jsou, jak napovídá piktogram na štítku, určené pro lezečky. Velepříjemný microfleece se objevuje také v části kryjící krk. Na hrudi je vnitřní kapsa na zip, která díky svým velkorysým rozměrům bez problémů pojme nadupaný smartphone i naditou prkenici. V jejím těsném sousedství najdeme „tahák“ se stupnicí lezeckých a boulderových obtížností, kterým Rafiki vyšperkovali například i syntetickou zateplovačku Darcy.

Rafiki Morena - Vnitřní meshové kapsy jsou určené primárně pro lezečky
Vnitřní meshové kapsy jsou určené primárně pro lezečky
Rafiki Morena - Nápověda ve formě stupnice lezeckých obtížností
Nápověda ve formě stupnice lezeckých obtížností

Sbalitelnost a design

K bundě Morena je dodáván samostatný kompresní obal, ve kterém jsem z ní vykouzlila váleček o výšce 27 cm, průměru 13,5 cm a váze 495 g. Kvůli většímu objemu péřové výplně sice chybí možnost sbalit ji do vlastní kapsy, poměr hmotnosti a sbalitelnosti však hodnotím jako velmi dobrý. Plastová brzdička stahování obalu působí málo bytelně a mám podezření, že by v budoucnu mohla zradit, jde však o prvek, který se dá bez problému dokoupit v galanterii za pár korun.

Rafiki si potrpí na vzájemně kombinovatelné barvy, takže si můžete buď lehce pohrát s kontrasty, nebo zůstat věrné odstínům tón v tónu, třeba když pod Morenu obléknete mikinu Linya nebo ji doplníte zateplenou sukní Autana.

Rafiki Morena - Kompresní obal umožní pohodlné sbalení a výsledkem bude váleček dlouhý cca 27 cm a průměru cca 13,5 cm
Kompresní obal umožní pohodlné sbalení a výsledkem bude váleček dlouhý cca 27 cm a průměru cca 13,5 cm

Údržba

Z domácí údržby péřového oblečení mají mnozí obavy, štítek na bundě však napoví, že nejde o nic složitého – stačí nepřekročit teplotu 30 °C, na pomoc si vzít čtyři tenisáky či speciální prací míčky a nepoužívat bělidla ani změkčovadla. Sušení v sušičce se doporučuje rovněž za pomoci míčků, alternativou je bundu sušit ve vodorovné poloze a průběžně protřepávat.

Menší nečistoty však lze snadno odstranit navlhčenou houbičkou, a pokud si dáte záležet na tom, abyste bundu nechali vždy řádně proschnout, nebude nutnost praní nijak častá. Více užitečných tipů najdete v tomto článku: Jak prát péřovou bundu.

Za zmínku stojí, že při srovnání se syntetickými izolačními výplněmi vychází peří, co se životnosti týče výrazně lépe. Opakovaná komprese totiž po čase naruší strukturu syntetického rouna a izolační vrstva slehává, což se u vhodně namíchané péřové směsi děje o dost méně a kvalitní péřový produkt tak při správné péči a skladování vydrží dlouhá léta. Důležité je bundu při domácím skladování nezapomenout v kompresním obalu a vždy ji poctivě vyvěsit.

bunda Rafiki Morena - Bunda Morena své výborné vlastnosti předvedla ve vysokých horách, ve skalách i na drytoolovém pilíři
Bunda Morena své výborné vlastnosti předvedla ve vysokých horách, ve skalách i na drytoolovém pilíři

Shrnutí

Bundu Morena jsem otestovala v horách, skalách i na drytoolovém pilíři, v teplotách zhruba od nuly až do pořádného „frišna“ v -20 °C. Její hranice bych viděla tak v -15 °C, ale s ohledem na to, že míra (ne)otužilosti je subjektivní, se vaše dojmy mohou mírně lišit. Výborně poslouží na zahřátí po dolezení, při jištění i turistice. Ač bunda disponuje vodoodpudivou vnější úpravou, peří se obecně nejlépe uplatní v suchých, mrazivých podmínkách a pokud navlhne, je důležité jej nechat pořádně proschnout, aby neztratilo schopnost adekvátně izolovat.

Střihové detaily Moreny jsou promyšlené tak, aby co nejvíce pomáhaly akumulovat teplo vzniklé za pomoci kvalitní péřové izolace, díky lezeckým prvkům skvěle funguje se sedákem a helmou a po sbalení je sympaticky skladná. Bez nadsázky nepostradatelný kousek zimního (nejen) lezeckého šatníku!

Rafiki Morena - V bundě Rafiki Morena během jištění u drytoolové stěny
V bundě Rafiki Morena během jištění u drytoolové stěny

Výhody

Nevýhody

Skvělá tepelná izolace

Robustní a spolehlivý dvoucestný zip, který se nezasekává

Kapuce kompatibilní s lezeckou helmou drží na místě díky elastickému panelu

Microfleece za krkem a uvnitř kapes

Díky péřové výplni bunda není vhodná do vlhkého počasí

Technické detaily

Rafiki bunda Morena woman

Svrchní materiál: 100 % polyamide rip-stop
Povrchová úprava: DWR
Výplň: kachní peří s certifikací Responsible Down Standard
Poměr prachové peří/pírka: 90/10
Plnivost: 650 cuin
Hlavní zip: YKK, dvoucestný
Střih: regular
Kapuce kompatibilní s lezeckou helmou: ANO
Hmotnost: 495 g (vel. 36)

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.